Sağlık İçin Düzenli ve Nitelikli Uyku

Gece düzenli uyku sağlığımızı için elzem bir olaydır. Günümüzün nasıl geçeceği aslında gece uykumuzda şekillenmeye başlıyor. Gece uykusu vücut yenilemesinden hormonların düzenli çalışmasına kadar pek çok yönden bize fayda sağlıyor. Düzenli ve nitelikli uyku sabahları daha dinç olmamıza yardımcı olur. Uyku kalitemizi yükseltmek için yapmanız gerekenler.

Düzenli olun

Düzensiz uyku yaşamı bir süre sonra uykunuz kronik bir duruma gelebilir. O yüzden her akşam aynı saatte yatıp her sabah aynı saate kalkmaya özen gösterin. En iyi uyanma zamanı güneş doğmadan hemen önceki zamandır. Günde 7-8 saatlik uyku sürenizi güneşin doğuşuna göre ayarlayabilirsiniz. Erken kalkmak sağlığınıza katkı sağlarken zaman yönetimi içinde büyük faydası olacaktır.

Akşamları hafif yiyecekler tercih edin. 

Akşam eve yorgun geldiğimizde genelde ağır yemeklere yöneliyoruz. Ağır yemekler gece uykumuzda sindirim için ekstra çalışması anlamına geliyor. Gece vücut yenilemesi yapığı sırada sindirimi de üstüne yük yüklememek için saat 20:00’den sonra yemek yemeyiniz ve akşam yemeğinde ise hafif yemekleri tercih etmeniz uyku kalitesini arttıracaktır.

Sabah egzersiz yapın

Bir çoğumuz kilo vermek için ilk yaptığı aktivite spor yapmaktır. Ancak spor zayıflamak için değil sağlık için yapılır. Sporu vaktimiz olmadığı için geç saatlerde yapıyoruz. Geç spor yapmak vücudu daha fazla yormak ve gece yatağa daha yorgun girmemize neden olacaktır.  O yüzden sabah uyandığınızda sizi fazla yormayacak egzersizler yapın. Bu sabah erken uyanmanız için size yardımcı olacaktır. Sabahın ilk saatlerinde yapacağınız egzersizler vücudunuzun ısınmasını sağlayacaktır. Bu özellikle eklemleri için faydalı bir durumdur.

Dijital detoks

Elimizdeki her türlü dijital ürünleri yatak odamızdan uzak tutmakta fayda var. Elektronik eşyalar yaydıkları sinyaller bedenimiz, beynimizi ve kalbimizi gece olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca bunların çıkarabileceği ışık veya ses gibi uyarılar uykumuzun bölünmesine neden olacaktır.

Yatak odası sadece uyumak içindir

Yatak bizim en rahat olduğumuz yerdir. O yüzden bazen yatağımızı ofisimize çevirebiliyoruz. Bu iş yaparken kendinizi rahat hissettirebilir ancak uyumanız gereken zamanda yapacağınız iş size ekstra strese neden olabilir. Yatak odanızı ve yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Bunun dışına kalan bütün işlerinizi yatak odasının dışında yapın.

Serinlik daima iyidir. 

Sıcakta uyumayı seviyor olabiliriz. Ancak iyi bir uyku için odanızı serin tutun. 18-20 derecelik bir oda uyku için idealdir. Serin odada uykuya dalmanız daha kolay olacaktır. Gece boyu rahat bir uyku çekip sabaha zinde bir şekilde uyanabilirsiniz.

Sessiz ve karanlık bir odada uyuyun. 

Odanızı serin hale getirdikten sonra odanız mümkün olduğu kadar karanlık tutmaya özen gösterin. Mümküne zifiri karanlık odaları tercih edin. Uyumanız için sessizlik olmazsa olmadır. O yüzden kırsal bir alanda yapacağınız uyku şehirde yapacağınız uykuya göre daha kaliteli olduğunu söylemeliyim. Kırsal alanlardaki evler şehirdeki evlere göre daha serin, karanlık ve sessiz olurlar. Bu yüzden kırsal alanlarda daha rahat uyursunuz. Şehirde ki evinizi bu kadar kalite duruma getirmeye çalışın.

Bütün bunları uyku düzenine ilave ettiğinizde kısa bir süre sonra sabahları çok rahat kalktığınızı ve kendinizi daha çok zinde hissettiğiniz göreceksiniz. Bu şekilde bir uyku yaşam kalitesini de arttıracaktır.

Ercan KURU
Ne kadar bildiğin değil, bildiğini ne kadar kullandığın önemli
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir göçmen hikayesi
Sonraki
pandomim'in gizli dili

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.