Podcast Önerileri

Podcast dinlemek bir bağımlılık… Bomboş muhabbet, terapi ve merdiven altı terapi, entellik ve fularsız entellik, bilim, sanat…

Podcast dünyası ülkemizde görece yeni bir mecra olmasına rağmen birbirinden iddialı podcastler listeleri alt üst etmekte. Yürüyüş yaparken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken ve hatta oyun oynarken dinleyebileceğiniz, yaptığınız işin sıkıcılığını tamamen ortadan kaldırıp bir de üstüne eğlenceli hale getirecek o podcastlerden ilki: O Tarz Mı?

     O TARZ MI?

‘O Tarz mı?’ dinleyicilerin gönderdikleri sorunlara eğlenceli bir biçimde çare arayan ve bazen bulan, tamamen kendine has bir jargona sahip, rakiplerine göre oldukça eski bir podcast. Hatta bölümlerde geriye gittiğinizde en eski bölümlerin radyo kayıtları olduğunu göreceksiniz. Uzun soluklu olması sebebiyle oyuncu değişikliklerinin de fazlaca olduğu bir podcast fakat son kadro: İsmail Türküsev, Can Temiz, Bengi Apak (Bengi Abi), ve daimi sunucu Can Bonomo (Bono).

‘O Tarz Mı?’nın her koşulda modunuzu yükselteceğini söylemeli ve bir miktar bağımlılık yapabileceği konusunda uyarmalıyım.

     MERDİVEN ALTI TERAPİ

Deniz Dülgeroğlu, ‘normal’in tanımının aslında hiç de normal olmadığını, herkesin ailesinde, geçmişinde, psikolojisinde sorunlar olduğunu, ve bu sorunları yakından tanımamız gerektiğini bize çok eğlenceli ve akıcı bir şekilde anlatıyor. Kendi hayat deneyimleri ve çocukluğundan beri gittiği psikoloğunun söylemlerinden faydalanarak anlattığı her konu, müthiş bir şekilde akılda kalıyor. ‘Merdiven Altı Terapi’nin her bölümünde rahatlıkla kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz.

    FULARSIZ ENTELLİK

İmmanuel Tolstoyevski, simülasyon teorisi, kendine güvenmek, kapitalizm, sosyal medya çılgınlığı, ve benim favorim olan ‘kötülük problemi’ gibi hepimizin ilgisini çeken ama bilgimizin az olduğu bu tarz konuları podcastlerinde derinlemesine işliyor ve bunu hiç sıkmadan, kendine has bir anlatım tekniğiyle yapıyor. Arka planda öylesine açtığınız bir ‘Fularsız Entellik’ bölümünü bile yeni bir şeyler öğrenmeden bitirmeniz imkansız.

   BİRAZ KONUŞABİLİR MİYİZ?

Son olarak da daha yeni bir podcastten bahsedelim. Stand up gösterilerinden ve Mesut Süre’yle yaptıkları programlardan tanıdığımız Twitter fenomeni Kemal Ayça ve Apartman Sohbetleri adlı video röportaj serisinin sunucusu İlker Gümüşoluk’un birlikte yaptıkları bu podcast, ‘stand up’ın en kolay ulaşılabilir hali gibi. Gülmeye ihtiyacınızın olduğu bir zamanda kulaklıklarızı takın ve modunuzu yükselmesini bekleyin.

Esma Nur Gür
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Başarmak için
Sonraki
Şarkı Söylemenin ve Enstrüman Çalmanın Faydaları

Şarkı Söylemenin ve Enstrüman Çalmanın Faydaları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.