Özür Dilemek

Özür dilemek nedir sizce amacı nedir bu cümlenin, Gerçekten affedilmek için mi söylenir yoksa geçiştirmek için mi? Gerçekten iyi hissettirir mi özür dilemek?

Bence hayır, en azından bana iyi hissettirmiyor hiçbir anlamı yok bunun. Yanlışlıkla birine çarpıp dilediğiniz özürden bahsetmiyorum. Birini incittikten sonra dilediğiniz özürden bahsediyorum. Bence kırılan birine karşı özür dilemek ya geçiştirmek içindir ya da yaptığınız hatayı nasıl düzelteceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoktur ama zaten karşı tarafı kıracak kadar tanıyorsanız kendinizi  nasıl affettireceğinizi de bilirsiniz genelde.

Özür dilemeyi yara bandına benzetiyorum ben, bilirsiniz yara bandı yarayı iyileştirmez yeni olduğunda bir yere değip acımasın kan dursun falan diye kullanılır ama yara bandı yaranın üzerinde kaldığı sürece yara iyileşmez aksine yarayı acıtacak şeyler sürüldüğünde yara iyileşir. Özür dilemekte böyle işte yeni kırılan bir kalbi özür dileyerek görünmez hala getiriyorsunuz. Özür diledim kapandı konu tamam oluyor ama yara asla iyileşmiyor yara bandı zamanla çıksa bile sadece kırılan taraf bunu hissediyor. Oysa özür dilemek yerine duymak istediği veya istemediği sözler söylense en azından yara kabuk bağlar.

Özür dilemeyin demiyorum ama kuru bir özür hiçbir şeye iyi gelmez bu sadece vicdanınızı rahatlatmak içindir siz kabullenseniz de, kabullenmeseniz de öyledir.

yazar

Yazar: Suzan-Ozer

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum