Öz Güven Sağlamak İçin 10 Yöntem

Kaynak belirtilmedi

  
ÖZ GÜVEN NEDİR?

Öz güven, kişinin kendisinin farkında olup, iyi tanıyıp, kendisine güven duyması ve kendine inanmasıdır. İçsel bir özelliğimiz olan öz güven, geliştirilebilir bir duygudur. Kendimiz için cesur adımlar attıkça, başaracağımıza inanıp, konfor alanımızdan çıktıkça, öz güven duygumuz artacaktır. Öz güven duygumuz doğuştan gelmez. Sonradan kazanılır. Biz hayatta kendi gelişimimiz için harekete geçtikçe, öz güven duygumuz güçlenir. Başarının, gelişimin anahtarı olan öz güven, hayatımızda olumlu değişimler sağlar. Öz güven gerektiren durumlarda her zaman aklınıza ‘’şimdi bunu yaparsam, harekete geçersem hayatımda ilerleme kaydedeceğim, ilerlediğimde, gelişim sağladığımda hayatımda güzel değişimler olacak, öz güvenim artacak’’ diye düşünün ve bu olumlu duyguyu hissedin. Bu gelişim ve değişim isteği, sizi harekete geçirecektir.

ÖZ GÜVEN NASIL SAĞLANIR? 

1 -) DEĞERİNİZİ BİLİN, KENDİNİZİ KABUL EDİN.
Kendi değerinizi bilin. Kendinizi sevin, sayın, mutlu edin. Kendinizi olduğunuz gibi, görüntünüzle, tavırlarınızla, davranışlarınızla kabul edin. Kendinizle barışın. Mutluluğunuzu ve başarınızı başkalarına bağlamayın. Siz kendinize olan saygınızı korudukça, kendi değerinizi bildikçe, öz güveniniz artacak ve insanlar tarafından değeriniz bilinecek, sevileceksiniz. 

2 -) KENDİNİZDEN EMİN OLUN, BAŞARACAĞINIZA İNANIN.
Hayatta başarabildikleriniz konusunda kendinizi takdir edin. Başaramadıklarınızı da kendiniz için gelişim fırsatı olarak görüp, yolunuza devam edin. Başaracağınıza inanın. Bütün zorluklar hem güçlü olmanızı hem de öz güveninizi artıracaktır. Siz kendinizden emin olun, adımlarınızı sağlam atın. Kendi yolunuzda güvenle ilerleyin. Ve pes etmeyin. 

3 -) DURUŞUNUZA, KONUŞMANIZA DİKKAT EDİN.
Otururken dik oturmaya, konuşurken göz teması kurmaya özen gösterin. Dik oturmak ve göz teması kurmak, güvenimizin gelmesini sağlayan önemli unsurdur. Konuşurken kısa, öz, anlaşılır konuşmalıyız. Ses tonumuz uygun bir tonda ve kendinden emin çıkmalıdır. Kendimize has üslup ile yerine ve konuya uygun kelimeleri seçerek konuşmalıyız. Konuşurken ellerinizi kullanın. İnsanlarla iletişim kurarken beden dilinize dikkat edin. 

4 -) DÜŞÜNCELERİNİZİ, DUYGULARINIZI AÇIKLAMAKTAN KORKMAYIN.
Herkes hayatta eşsiz ve kendine özel olduğuna göre, kendine has duygu, düşünceleri, fikirleri vardır. Bu yüzden ‘’red edilirim, kabul görmem, sevilmem’’ gibi düşüncelere kapılmayın. Kabul görmeseniz bile kendinize olan saygınız artacaktır. Düşüncelerinizi, duygularınızı söylemekten çekinmeyin. Siz kendi düşüncelerinizi korkmadan söylerseniz, işte o zaman kendinize güveniniz gelir, benlik saygınız gelişir. Ve insanlar sizdeki bu öz güveni gördükçe dikkatleri üzerinize toplarsanız. Kaygılanmadan kendinize güvenerek söylediğiniz her kelime, cümle öz güveninize yapacağınız yatırımdır. 

5 -) KENDİNİZİ İYİ TANIYIN, KARARLARINIZDA NET OLUN. 
Düşüncelerinizi, duygularınızı, ne hissettiğinizi, karakteristik özelliklerinizi bunun yanında; neyi sevip neyi sevmediğinizi, motivasyon kaynağınızı, hayattaki hedeflerinizi iyi tanıyın. Siz kendinizi tanıdıkça yaşamdaki amacınız, vizyonunuz belirginleşecektir. Bununla birlikte kendinizi iyi tanıdığınız için karar almakta zorlanmayacaksınız. Ne istediğinizden emin olduğunuz ve kendinizi bildiğiniz sürece karar verme süreciniz hızlanacaktır. Siz kendinizi bildikçe, kararınızda net, duruşunuz sağlam biri oldukça öz güveniniz de artacaktır.

6 -) KONFOR ALANINIZDAN ÇIKIN, DENEYİMLER ELDE EDİN.
Hayatta ne kadar çok konfor alanımızdan çıkarsak ve deneyim elde edersek, yaşamın da bize katkısı o kadar çok olacaktır. Yeni bir şeyler denemekten, görmekten, duymaktan, yeni insanlarla tanışmaktan kaçınmayın. Konfor alanımızdan çıkmak hayattaki gelişimimiz ve başarılarımızın sağlayıcısıdır. Bu yüzden öz güven kazanabilmek için, konfor alanınızdan çıkın ve yeni deneyimler elde edin. Yeni ve bize tanıdık gelmeyen durumlarla, duygularla baş etmek bizleri güçlü, cesaretli bireyler yapacaktır.

7 -) OLUMLU DÜŞÜNCE VE DUYGULARA SAHİP OLUN.
Pozitif düşünce ve duygular içinde olmak, bizleri mutlu eder ve bizlere güzel enerjiler verir. Zihnimizde kendimizle, çevremizle ilgili olumlu düşünceler, duygular besleyelim. Yapabileceğinizi, başaracağınızı düşünün. Buna inanın. Başardığınızı, cesaretli olduğunuzu hissedin, imgeleyin. Yapabileceğinizi düşündüğünüz alanlara yönelin. Kendi yeteneklerinizin farkında olun. Hayata farklı pencerelerden bakın. Bu sayede daha kolay çözümler üretebilirsiniz. Olumlu düşünceler ve duygular geliştirmeyi alışkanlık edinin. Pozitif halde olmayı kendinize ilke edinin ve bu olumlu duruma kendinizi ait hissedin. Kendinize karşı olumlamalar yaptıkça, olumlu duygular içerisinde oldukça öz güveniniz de artacaktır.

8 -) DÜZENLİ BİR HAYAT TARZI BENİMSEYİN, HOBİLER EDİNİN.
Düzenli bir hayat tarzını benimsemek ve kendimizi iyi hissetmek için bir hobimiz veya hobilerimizin olması hem bedenimiz hem de zihnimiz için gerekli olan ilkelerdir. Sağlığınız için dengeli ve yeterli beslenin. Yeterli düzeyde uyuyun. Su içmeye özen gösterin. Spor yapmayı alışkanlık edinin. Doğada vakit geçirin. Dışarı çıkıp yürüyüş yapmak, güneş ışığından yararlanmak, temiz oksijeni içimize çekmek, insanlarla iletişim halinde olmak vb. gibi unsurlar bize iyi gelecektir. Yapmanız gereken işleri önem sırasına göre yapın. Hayatınızı zaman yönetimi yaparak yönetin.
Bir hobiyle veya hobilerle uğraş içinde olmak, mutlaka kendimize iyi gelecektir. Yazı yazmak, müzik dinlemek, kitap okumak, resim çizmek, müzik aleti çalmak vb. alanlarla ilgilenmek zihnimizi ve bedenimizi rahatlatacaktır. Kendinizi iyi hissettiren ve kendinizi iyi ifade edebileceğiniz uğraşlarınızın olması ve düzenli bir yaşam tarzını benimsemeniz sizlere öz güven sağlayacaktır.

9 -) HEDEFLERİNİZ, HAYALLERİNİZ OLSUN.
Hedeflerimizin ve hayallerimizin olması bizi yaşama bağlayan önemli unsurdur. Hedefimiz veya hedeflerimizin olması, bu uğurda emek vermek, azimli olmak kendimize güven verir. Bu sayede sorumluluk duygumuz gelişir. Hedefimizi yaptıkça, başardıkça cesaret gelecektir. Ulaşmak istediğiniz bir hayaliniz olsun, ulaşmak için gerekli bilgileri edinin ve yöntemler geliştirin, karar verdiğiniz bu yolda kendinizden emin adımlarla yürüyün.

10 -) OLUMLU İNSANLARLA BULUNUN.
Hayata olumlu, güzel duygularla bakan insanlarla bir arada olmaya çalışın. Sizi destekleyen, iyi ve kötü anlarınızda yanınızda bulunmaya çalışan, sizi dinleyen, anlayan, umut veren, azimli insanlar arkadaşınız olmalıdır. İçimizdeki gelişim, iyi yönde değişim, dönüşüm arzusunu bulundurdukça çevremizdeki insanlar da buna göre farklılık gösterecektir. Sizi geliştiren, sevindiren, şefkatli, anlayışlı insanlarla bulunmak, size pozitif etki sağlayacaktır. Olumlu, yaşama sevinci, umudu veren sohbetler içerisinde bulunmak, bu ortamda kendimizi ifade etmek öz güven sağlayacaktır.

 

’’Kendine güvenen bir kimse, bağımsızdır. Onun hakkında tahminlerde bulunamazsın; o kendi yolunda hareket edecektir.’’ – OSHO-

 

 

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
Önceki
KÖTÜ ÇOCUK / YAĞIZ ALP

KÖTÜ ÇOCUK / YAĞIZ ALP

Sonraki
Gökkuşağının Sonunu Arayan Adam

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.