ONLAR SİZİN DÜNYANIZDA BİR PARÇAYKEN, ONLARIN TÜM DÜNYASI SİZSİNİZ..

Bugün normal günlerden daha farklı hissediyorum. 

Bugün onlara karşı her zamankinden daha hassasım. Onlar derken kimlerden bahsettiğimi hepimiz biliyoruz.. Minik ve savunmasız dostlarımız..

Evet tüm canlıların fıtrat gereği ufak ta olsa bir savunma mekanizması var. Bu bir gerçek. Ama bu canlıların savunma ihtiyacını doğal yaşam alanlarından daha çok, biz insanlara karşı kullanmak durumunda kalmaları fazla acı verici. 

Evcil dostlarımıza değinmek istiyorum ilk blogumda. Her insanın özgürlük hakkı olduğu gibi her hayvanın da bu hakka sahip olduğunu tüm insanlık olarak tekrar hatırlamayı temenni ediyorum. Evcil bir dost edinmeden önce enine boyuna, tüm kolaylık ve zorluklarıyla değerlendirilmesi gerektiğini her zaman olduğu gibi, bugün burada da savunuyorum. Ve bu yazıyı okuyan dostlarımdan rica ediyorum; lütfen etrafınızı bu konuda bilinçlendirin..
Bir evcil dost SAHİPLENMEK sadece ” Bir kedim olsun, film izlerken ayak ucumda kıvrılıp uyusun..” ya da ” Bir köpeğim olsun, psikolojime iyi gelir” anlamlarına gelmemeli. Sahipleneceğiniz dostunuzu kendinizden daha fazla düşünmeniz gereken yerler ve noktalar olabiliyor.
Takdir edersiniz ki onlar bizler gibi ne istediklerini,ihtiyaçlarını, memnun olmadıkları durumları konuşarak belirtemezler. Siz, dostunuzun ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunda nasıl davranışlar sergilediğini anlayabilecek kıvama gelebilmelisiniz. Ona eğitim verirken, onunla birbirinize alışırken, onunla vakit geçirirken sabırlı olmalı ve kesinlikle ona karşı hırçın davranmamalısınız. Öfke, dostunuza inatçı ve hırçın bir tavır kazandırırken aynı zamanda onda büyük travmalar yaratabilir. Onunla yürüyüşe çıktığınızda hoş hareketleri olmadığı için eve hapsetmek yerine, ona yanlışı doğruyu gösterebilmelisiniz. Şöyle bir anlayış vardır her zaman, özellikle köpekler için; Korumacılık. Çoğu insan özellikle büyük ırk bir dosta sahipse onunla birlikteyken kendini güvende hisseder. Bence bu yapılan en büyük yanlışlardan. Siz değil, dostunuz sizinleyken kendini güvende hissedebilmeli. Lütfen evcil dostlarınız başta olmak üzere tüm canlılara hassasiyet ve özen gösterin. Onları bebeğiniz gibi sahiplenin ve unutmayın,
Bu dilsiz dostlarımız bizim dünyamızın sadece bir parçasıyken, onların bütün dünyası bizleriz..

Yaren
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ekonomi sizi nasıl etkiler
Sonraki
Dijital Ofiste Yönetici Olmak – Serdar’la 10 Dakika
Dijital Ofiste Yönetici Olmak

Dijital Ofiste Yönetici Olmak – Serdar’la 10 Dakika

İlginizi Çekebilir

Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
Mayıs ayı blog yarışması başladı. 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin.
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.