Adem’in İlk Karısı Tüm Kötülüklerin Anası: Lilith

Kızıl saçları, kehribar rengi gözleri, bembeyaz teni ile musevilik, hristiyanlık ve birçok efsanede ismi geçen Adem’in Havva’dan önceki ilk karısı Lilith.

İnanışa göre Adem ve Lilith aynı topraktan aynı zamanda yaratılmış. Adem’in kendini Lilith’ten her konuda daha üstün görmesinden dolayı Lilith Adem’e ve yaşadığı şartlara baş kaldırıp ikisininde eşit olduğunu savunmuş. Birbirleriyle zıtlaşmışlar ikisi de asla geri adım atmamış. Lilith buna dayanamamış ve cennetten kaçıp yeryüzüne gelmiş. Şimdiki Kızıl Deniz yakınlarında bir mağaraya saklanmış. Eşit olmak için verdiği bu savaş doğrultusunda dışlanmış. Kızıl Deniz’de yaşayan iblislerle birlikte olmuş ve günde 100 tane çocuk doğurmuş. Lilith’in çococukları cin, şeytan ve vampir olarak tasfir edilmiş.

Dünyada bu kadar kötülüğün olmasının nedeni Lilith’in doğurduğu bu çocuklara bağlanmış. Adem’in isteğiyle cennete geri getirilmesi için 3 tane melek gönderilmiş. İkna etmek için her gün gözlerinin önünde yüzlerce çocuğu öldürülmüş. Geri dönmeyeceğinden emin olunca yine bir eşitlik kavgası olmaması için Adem’in kaburga kemiğinden Havva yaratılmış. Havva Adem’e bağlanmış. Lilith bunu kabul edememiş ve Havva’dan doğacak tüm çocukları öldürmeye yemin etmiş. Rivayete göre erkek çocukları doğduktan 8 gün, kız çocuklarını 20 gün içinde öldürmeye çalışırmıs. Havvayı kandırıp yasak meyveyi yemesini sağlayanında şeytan kılığına girmiş Lilith olduğuna inanılırmış.

Çoğu inanışta Lilith i farklı isimlerle görebiliriz.

Türk mitolojisinde lohusa kadınları ve yeni doğmuş çocukları boğarak öldürdüğü düşünülen Albız isimli iblisin lilith olduğu düşünülür.

Gılgamış Destanında gecelere ve yer altının karanlıklarına hükmeden kötü bir dişi karakter olarak görülür.

Sümer, Babil ve Pers mitolojisinde ise vampir kadın, baykuş ve yılan olarak tasfir edilir.

Modern çağlarda Lilith tarihin ilk feminist karakteri olarak kabul edilir.

MERVECİM
Subscribe
Bildir
15 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Stendhal Kızıl ve Kara I.Cilt

Stendhal Kızıl ve Kara I.Cilt

Sonraki
ÖTEKİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.