Öğretim Teknolojileri Ödev 2

1) Öğretmeye çalıştığınız veya öğrencilerinizin öğrenmesini istediğiniz nedir?

Öğrencilerime anlatacağım konu 4. sınıf resim dersinden perspektif konusu olacaktır.

2) Seçtiğiniz bu konuyu sunma/paylaşma ile ilgili düşündüğünüz teknoloji, yöntem, teknik nedir?  

Öğrencilerin yüz yüze öğretimin olmadığı durumlarda teknolojinin imkanını kullanarak WhatsApp, Telegram, Signal gibi uygulamalarda gruplar halinde onlarla bir araya gelirdim. Onlara uzaktan eğitimi tanıtarak fırsat eşitliği sağlamak amacında olduğumdan  Edmodo platformundan yararlanabilirim. Edmodo, öğrencilerim ve veliler için bir de bizim için “sosyal öğrenme platformu” sitesidir. Edmodo ile çevrim içi sınıflar oluşturarak öğrencileri davet ederim. Grup kodu verip tüm öğrencilerin kaydolmasını sağlarım ve veliler de öğrencileri takip edebilir. Öğrenciler notlarını gruba yollar bende incelerim. bu şekilde uzaktan eğitimi öğrencilerle sağlayabilirim. Bu platform ile resim dersimi gerek anlık çizimlerle gerek internetten yararlanarak gerekte slayt hazırlayarak sürdürebilirim. Köyden şehre tüm öğrenciler mekandan bağımsız olarak kullanabilecek bu platformu, pandemi sürecinde çok etkili olacaktır.

3) Neden bu konu, teknolojileri, yöntemleri seçtiniz?

perspektif konusunu seçmemin nedeni hayatımızın her alanında cisimlerle karşı karşıyayız uzaktan yakına, yakından uzağa küçülüp büyüyen bu cisimilerin aslında neden öyle olduklarını isimlerinin ne olduğunu nasıl çizilebildiğini bilmeleri gerektiğini düşünüyorum. 

whatsAppı seçmemin nedeni tüm öğrencilerime aynı anda ulaşmamı sağlıyor hem soru sorabilir hemde resimler yollayabileceğimiz, herhangi bir aksilik karşısında önlemler alabildiğimiz için iletişimi kolaylaştıran kullanılması basit olduğundan kullanabiliriz. 

edmodoya gelecek olursam hem canlı ders yapıp çizimleri gösterip-görmemi hemde sınırsız resimler göstermem için uygun güvenli ve ücretsiz bir platform velilerde bu şekilde öğrencileri ve notlarını takip edebilir çocuklar internet kesilmeksizin telefon, tablet veya bilgisayardan giriş yapıp rahatça kullanabilirler. 

4) Bu seçimlerinin öğrenim/öğretme sürecine katkısı nedir?

öğrencilerimi yüz yüze eğitimde olduğu gibi takip edebilirim. Ders esnasında durup anlamadıkları, takıldıkları kısım olup olmadığını sorarım on göre bir tekrar daha yaparım. ders esnasında konuyu iyi anlayıp anlamadıklarını anlamak için çizdiğim çizimi birde onların çizmesini isterim. Böylelikle öğrencilerin ilgisini daha çok çekecektir. Ders sonunda öğrencilere sorularının olup olmadığını sorarım daha sonra onlara konuyu kalıcı hale getirmek amacıyla çizim ödevi veririm gelecek hafta bize çizimlerini anlatmaları gerektiğini söylerim böylelikle sorumluluk sahibi olurlar.

5) Sizden başka bu şekilde bu konuyu paylaşan/sunanlar var mı, varsa sizin farkınız nedir?

Bu konuyu bu şekilde paylaşan başka öğretmenlerde illaki vardır pandemi dönemindeyiz illaki denk gelmiştir. Benim farkım onlara resim dersinin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu matematik, türkçe dersi kadar resim dersinin de yüz yüze eğitim yok diye uzaktan eğitimle devam etmesi gerektiğini düşünmemdir.  

ÖDEV 2 DEĞİŞİKLİK 

   Ödevimi sisteme ve bloğa daha iyi bir şekilde yüklemem için edmodo platformu yerine zoom uygullamasını kullanacağım.  
 

okur

Yazar: Ozge-Iptas

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.