O İlgi ile Dinlediğimiz ya da Okuduğumuz Efsanelerin Doğruluk Payı Var mı?

O İlgi İle Dinlediğimiz ya da Okuduğumuz Efsanelerin Doğruluk Payı Var mı?

O İlgi İle Dinlediğimiz ya da Okuduğumuz Efsanelerin Doğruluk Payı Var mı?

Hiç düşündünüz mü ya da hiç acabalarınız oldu mu?

Benim oldu. Bunca zaman dizi ve filmlere konu olan yaratıklar,vampirler,cadılar,bu süper güçler kısacası doğa üstü olaylar bunların hepsi durduk yere onca filme ve diziye konu olamaz değil mi?

Aslında başlarda bende her ne kadar gerçek olmalarını istesem de bunların hepsinin bir kurmacadan ibaret olduğun, hayal ürünü olduğunu düşünüyordum. İnsanlar bazı şeylere körü körüne  bağlanmak inanmak ister işte bende bu hayal ürünü varlıklara inanmak istedim. 

Bir düşünsenize insanoğlu bilmediği öğrenmediği bir şey hakkında nasıl film ya da dizi yapabilir ki? Geçmişte yaşanmış bir takım olaylar olmalı ki bu olayların hikayeleri filmlere dizilere konu olsun. Şu an bir çok büyücülük ve cadı hakkında sihir, büyü hakkında diziler ve filmler var ya bunların konusu gerçekse, gerçekten de onlarca yıl öncesinde belkide hala günümüzde büyü, sihir var veya vardı.

En azından düşüncelerimin hiç biri doğru olmasa da ya da bir çok insana saçma gelse de arkasındayım. Peki ya Lucifer hakkında ne düşünüyosunuz? Sizce böyle  bir varlık gerçekten var mı ya da o şeytanın ta kendisi mi? kararı size bırakıyorum.

Evet şimdi gelelim Lucifer’in hikayesine eminim bir çoğunuz bu hikayeyi biliyordur. Lucifer cennette bir melek ve ilk insan yani Hz. Adem Allah tarafından yaratıldığı zaman tüm meleklere ve ve varlıklara ona boyun eğmelerini emretmiş ama Lucifer bunu reddetmiş kendisinin Ademden daha üstün bir varlık olduğunu onun kendisine boyun eğmesi gerektiğini söylemiş ve bu doğrultuda da cennetten sürülmüş dünyaya.

Tabi ki bunların ne kadar doğruluk payı var bilinmez karar size kalmış. Her neyse devam edelim.

Peki ya Lilith o gerçekten de Hz. havvadan önce yaratılan ilk kadın mıydı? Orasını bilemem netice de bir efsane ama ne derler bilirsiniz her efsane de bir gerçeklik payı vardır. Lilith’in yaratılan ilk kadın olduğu varsayılıyor efsanede. Lilith Ademle birlikte olmayı ona boyun eğmeyi reddediyor ikisinin de eşit olduklarını söylüyor ve o da cennetten kovuluyor dünyaya. 

İşte böylelikle Lilith ve Lucifer dünya da karşılaşıyorlar Lucifer Lilith’e tatht sözü vererek ondan boyun eğmesini istiyor ve Lilith de bunu kabul ediyor. Bazı efsanelere göre Lilith’in çocukları şeytanlar ve cinler miş tabiki ne kadar doğru orası tartışılır ama burada bahsetmek istediğim şey bu efsaneler kendi kendine mi ortaya çıkmış ya da birisi veya birileri mi uydurmuş. Ben konuyu burada bırakıyorum sizce bunca efsane nasıl ortaya çıkmış olabilir?

Mustime Sempai
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sevgili’nin Günü Mü Olurmuş? ツ
Sonraki
Öpüşmek Öldürür mü?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.