Başarılı Olmak İstiyorsanız, Güne Lider Olarak Başlamalısınız.

Başarılı olmak istiyorsanız, güne lider olarak başlamalısınız. Bu nasıl mı olacak? Tabii ki de 5.30-7.30 arası  uyanık olarak.

Hayatta sizin üzerinizde savaş halinde olan iki kuvvet var: Tembellik ve hareket. Güne erken başlayarak bu ikisi arasında bir seçim yapmış oluyorsunuz. Hareket ile geçerek başarıya olan yolculuğunda ileriye doğru bir adım atıyorsunuz.  Sabah alarmın çaldığında bunu sadece bir ses olarak düşünme, bu senin gün içinde motive edebilecek kişisel gelişim için attığın  ilk adım.

Hepimiz gün içinde yoğun bir koşturma içindeyiz ve bu yoğunluğun  üzerimizde nasıl bir stres yarattığının farkındayız. Güne stresle başlamanın çokta  verimli sonuçları olmuyor. Güne erken  başlamanız sizi rahatlatacak ve stres altına girmenizi engelecektir. Sabah kişisel gelinimiz için yaptığınız eylemler (tefekkür etmek, kitap okumak, spor yapmak ya da temiz havada yürüyüş yapmak) günün geri kalanında da oldukça başarılı işlere imza atmanızı sağlayacaktır.

Eşim ve çocuklarım uyurken yapılacaklar listemi ve sabah egzersizlerimi yapmak bana büyük mutluluk veriyor. Sabah erken kalkmak için nasıl mı motive oluyorum?

     İşte  birkaç madde;

1- HEDEFLERİNE ULAŞMAK İÇİN EKSTRA VAKITLERE SAHIP OLMAK, İNSANA ÖZGÜVEN  VERIYOR.

Sabahları erken kalkan insanların kendilerine ayırabilecekleri fazladan zamanları olur ve istediklerini elde etmek için iyi birer de planları, herkes güne yeni başlarken siz bütün işlerinizi halletmiş güne motive olmuş bir şekilde iş yerinize gider ya da evdeki çocuklarınızı verimli bir şekilde güne hazırlarsınız. ( eğer bir anne iseniz ilk önce kendi kişisel gelişiminiz için bir şeyler yapmanız gerekiyor, çocuklarınızın gün içindeki gelişiminde etken olabilmeniz için. Nasıl ki uçakta oksijen maskesini ilk kendimize takıyorsak, gün içinde etrafımızdaki insanlara faydalı olabilmemiz için de ilk   olarak kendimize vakit ayırıp daha sonra günlük işlerimizi yapmamız lazım.  

İşte erken uyanan bazı CEO ve tanıdığımız başarılı insanlar, ABD Başkanı’ndan Öğretim Görevlisi’ne kadar herkes güne erken başlayarak, hayatta büyük bir özgüven ve başarı kazanıyorlar.

Eczacıbaşı Holding’den Faruk Eczacıbaşı 05:30 (bu soruyu kendisine sorduğun da sorunun cevabını tam sabah uyandığı saatte verdi, sanırım yeterince net)

41!29? CEO’su Alemşah Öztürk – 07.00

Markafoni CEO’su Sina Afra – 06.40

Markafoni Eski Kurucu Ortağı Tolga Tatari – 06.00

Avon CEO’su Andrea Jung – 05.00

ABD Başkanı Barack Obama – 07.00

Disney CEO’su Bob Iger – 04.30

Bilgi Üniversitesi’nin Başarılı Öğretim Üyesi Ercüment Büyükşener – 07:00

Kadir Has Üniversitesi’nin Başarılı Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat – 07:00

Starbucks CEO’su Howard Schultz – 06:00 

2- MANZARANIN EN İYİSİNİ ONLAR İZLER

Bu dünyada izlemek için can atılan iki manzara vardır. Biri gün doğumu diğeri ise batımı. İkisinde de rengarenk gökyüzü insana dünyadaki varlığı için şükrettirir. İşte erken kalkan insanlar, günün bu zamanlarını her gün tattıklarından yaşama sevinci dolarlar. İş dünyasının dahi isimlerinden biri olarak kabul edilen Virgin’in kurucusu Richard Branson, her sabah saat 5.30’da kalkıyor. Günün bu saatinde kalkmanın kendisi için yaptığı en büyük iyilik olduğunu düşünüyor. “Günün doğuşuna tanıklık etmek hayatın en değerli anlarına tanıklık etmek gibi…” diyor. Bu saatlerde her şey hakkında daha net düşünebiliyorum. Bugüne kadar bulduğum en yaratıcı fikirler günlük koşuşturmacanın başladığı ilerleyen saatlerde değil, sabahın erken saatlerinde aklıma geldi” diyor.

3- İSTER İSTEMEZ SAĞLIKLI BİR HAYATINIZ OLUR 

Sabah kahvaltısının yapmanız için uzun bir zamanız olur. İşte sabahları erken kalkan insanların kahvaltı alışkanlıkları da olur ve bu nedenle günün en önemli öğününü kaçırmamış olurlar. Bu da onları zaman içerisinde sağlıklı bireyler haline getirir. Eğer inanan bir insansanız ”Kerâhat” vaktini uykuda geçirmemiş olursunuz.

4-ERKEN KALKMAK SİZİ DAHA DA İYİMSER YAPAR 

Dünyanın dört bir yanında, erken kalkanların kabul edilebilirlik, iyimserlik, memnuniyet ve vicdan gibi farklı özellikler gösterdiğini gösteren birçok çalışma var.

Eğer erken kalkmak istiyorsanız, aşağıdaki maddelere dikkat ederek daha da verimli bir uyku uyuyabilir ve erken vakitlerde dinç bir şekilde uyanabilirsiniz.  

•Mümkünse 1 saat önceden TV izlemeyi bırakmalısınız.

•TV ile birlikte mobil cihazlardan da uzak durmak gerekir.

•Kendinizi rahatlatacak, hızla uykuya dalmanızı sağlayacak şeyler yapmaya çalışın. (kitap okumak, meditasyon yapmak ve yağmur sesi gibi ilgi çekici sesler dinlemek.)

Çok istediğiniz bir hedef belirleyin. Sabahları yataktan fırlayarak kalkmanızı sağlayacak kadar çok istediğiniz …

yazar

Yazar: Canan...

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.