Neden hala yaşıyorum ?

insan neden yaşar? ne için mücadele eder , kimin için?

Merhaba

Sağlıklı yaşam, insanların günlük yaşamına daha zinde başlamasına, stresten uzak kalmasına ve daha sağlıklı bir vucüda sahip olmasını sağlar.

Sağlıklı olmak için aslında yapmamız gereken şeyler oldukça basittir ancak tüketici bir toplum olduğumuz için yediğimiz ve içtiğimiz bütün gıdaların hazır veya dondurulmuş olanlarını seçiyoruz. Bu yüzden sağlıklı yaşamdan gıda konusunda uzaklaşıyoruz. Sağlıklı yaşam için yani gıda konusunda yapmamız gerekenler ise köyde yaşıyorsak temel gıdalarımızı kendimiz üretmeliyiz ancak şehirde yaşıyorsak bölgemizde belirli günler kurulan pazarlardan organik ürünler alarak sağlıklı hayata bir adım atabiliriz.

Sağlıklı yaşam denilince akla gelen ilk aktivitelerden birisi ise spor yapmaktır ama yapılan en büyük hatalardan birisi ise sporu 1 gün yapıyoruz 2 gün yapmıyoruz bu yüzden bu şekil yapılan spor vücudumuza yararlı değil zararlıdır. Bu yüzden yapacağımız sporu az olsa bile her gün düzenli şekilde yapmalıyız, peki spor yapalım dedik nasıl spor yapabiliriz?

Spor yapmak için belki çok zamanımız olmayabilir ama her sabah erken kalkarak 15 dk koşu yaparsak bu spor yerine geçebilir veya kendimize bir program uygularsak ev içinde bile spor yapabiliriz. Zamanımız varsa spor salonuna giderek sağlıklı bir vücudumuz olur.

Sağlıklı yaşam konusunda iki önemli faktörü tamamladığımıza göre şimdi gelelim hayatımızda ki vakitleri nasıl sağlıklı geçirebiliriz kısmına.

Sağlıklı yaşam her ne kadar yediğimiz besinlerden ve yaptığımız sporlardan oluşuyor gibi gözükse de aslında hayatını gerçekten sağlıklı şekilde geçiren kişiler zamanlarını dolu dolu ve kendine faydalı işler ile geçiren kişilerdir.

Zamanımızı nasıl değerlendirebiliriz sorusuna şu linkteki cevabımdan da bakabiliriz 🙂

Sağlıklı yaşam konulu bir metin yazmak için öncelikle sağlıklı yaşamın nasıl tanımlandığına bakmamız lazım. Sağlıklı yaşam, kaliteli ve sağlık koşulları bakımından iyi derecede geçirilen bir yaşam olarak nitelendirilir. Sağlıklı yaşam için en başta yapılması gerekenler aşağıdakilerdir:

Sağlıklı beslenmek : Yediğimiz yemeğin kalitesine, besleyiciliğine ve miktarına dikkat etmek ve gerekli önlemleri almak.

Uyku düzenine dikkat etmek: Vücudumuz için gerekli saatte ve gerekli derinlikte uykuyu uyuyabilmek.

Düzenli ve kişiye uygun spor yapmak : Kişinin yapısı ve çeşitli durumlar (rahatsızlıklar, genetik özellikler) dikkate alınarak karar verilmiş bir spor biçiminin düzenli aralıklarla uygulanması.

Düzenli check-up ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmak : Düzenli aralıklarla gerekli sağlık kontrollerinin, testlerin, tahlillerin ve doktor vizitelerinin yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Bu gibi kontrollerde herhangi bir hastalık durumu önceden teşhis olur ve erken önlem ile çok kolay atlatılabilir.

Psikolojik sağlığımıza dikkat etmek : Psikolojik sağlık hem kendi kendine önemli bir alan olduğu kadar vücudun her türlü bölgesini de etkilemektedir.  

Stresten kaçınmak : Stres her türlü hastalığın birinci nedeni olarak yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam için stresli durumlardan kaçınmak gerekmektedir.

Üzüntülü ve sıkıntılı durumlardan kaçınmak : Üzüntü ve sıkıntı başta kalp hastalıkları olmak üzere bir sürü hastalığa yol açmaktadır. Bu gibi durumlardan kaçınmak gereklidir.

Düzgün bir yaşam stili : Düzgün bir yaşam stili hayatımızın her alanını etkilediği gibi sağlığımızı da etkilemektedir.  

Sevgi dolu bir aile ortamı : Sevgi ve pozitif düşünce her hastalığın birinci ilacıdır. Düzgün ve sevgi dolu bir aile yaşamı sağlık açısından da çok önemlidir.

Sağlıklı bir sosyal yaşam : Sağlıklı bir sosyal yaşam psikolojiyi ve dolayısıyla diğer sağlık alanlarını da etkilemektedir.

SAĞLIKLI YAŞAM NEDİR? Sorusunun cevabı aşağıdaki linktedir:

eodev.com/gorev/3701325

SAĞLIKLI YAŞAM HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ? Sorusunun cevabı aşağıdaki linktedir:

okur

Yazar: ismail-ata

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.