KOD2130 YAZILARIMDAKİ "KOD" NEDİR?

Yazı Kodu: 20230

Yazı Kategorisi: Kişisel Gelişim

Yazı Konusu: KOD/KODLAMA

                                                                 

                                                   YAZILARIMDAKİ “KOD/KODLAMA” NEDİR?

            Merhabalar, bu yazıma başlamadan önce kısa bir bilgi vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere internet kullanımı dünyanın her noktasında gelişimini tamamladı. Artık çağımız internet çocuğunun doğmasını beklemektedir. Bu çocuğun ne olduğu konusunda fikrim yok ancak tahminim tekno çağın kapısına dayanıldı. Artık çağımız Dijital çağı olacaktır. Peki bu Dijital çağının temelleri nedir?

             “KOD”, teknolojinin en küçük hücresi olan enerjiyi çalıştıran ve işlevsel hale getiren kontrol merkezine kod diyebiliriz. Dijital çağı ise tamamen kodlarla oluşmaktadır. Kısaca şu ki “Dijital Çağı” aynı zamanda “Kod” çağıdır. Bu sebep ile günümüzün şartlarında kod, kodlama gibi bilgilere ihtiyaç duymaktayız. 

             “KOD” Haber ve bilgiler gönderilirken iletişimde kolaylık sağlamak amacıyla bazen, mesajda kullanılan harf, sözcük ya da sözcük grupları belirli bir kurala göre başka simgelerle değiştirilir. Bu amaçla kullanılan simgeler sistemine kod denir.(Vikipedia) şeklinde tanımlanmaktadır. Ben de yazılarımda bu sistemi kullanmaktayım. 

             “Yazılarımdaki KOD” Değerli okuyucu, “KOD213” veya “KOD2130” şeklinde gördüğünüz kodlamada basit bir kodlama kullanılmıştır. Burada yer alan kural ise “KOD” sistem adı olarak kullanılmış ve “21” yazının yazıldığı yılı göstermekte ve “3” ise yazıldığı yıldaki kaçıncı yazı olduğunu göstermekte ayrıca “0” ise mevcut yazının devamı olduğunu anlatmaktadır. Sizler bu şekilde kodları gördüğünüzde mevcut yazının hangi zamanda yazıldığını görebileceksiniz, ayrıca kodlama sayesinde yazının değişikliğe uğrayıp uğramadığını görebileceksiniz ve “KOD2131” şeklinde gördüğünüz kodlama da yer alan “1” alanındaki değeri değiştirerek bir sonraki yazıya geçebilirsiniz. Bu sayede profilim içerisinde yer alan liste içerisinde kaybolmak yerine okumaktan keyif aldığınız yazı konusunun devam yazılarına kolayca ulaşabileceksiniz.

              Bugün ise sizlere yazılarımdaki kodlamaların ne olduğunu anlatmaya çalıştım. Bu kodlamadaki gerekliliğini anlatmaya ve sizleri Dijital çağın en temel parçası ile tanıştırmak istedim. Hoş geldin “Dijital Çağ” ….

İletişim için; hacedboykadijital@yaani.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya için; https://yaay.com.tr/HacedBoykar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum