dağda yeşillik içinde sevinen kadın kişisel değişim için

Kişisel Değişim İle Gelişime Bir Adım Atın

Merhaba arkadaşlar. Sınav haftası dolaysıyla geçen hafta yazı yayınlayamadım. Ancak bu hafta buradayım ve kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kişisel gelişim ve değişim. Başarıya giden yolda engelleri aşma sanatı. Böyle söylüyorum çünkü başarı karşısındaki en büyük engel kendimiziz. Özgüven eksikliği, başaramama korkusu, atalet. Bunların tamamı bizi yapmak istediğimiz şeyden uzaklaştırıyor. Hedeflerimize ulaşmanın imkansız olduğu kanısına kapılıyoruz. Ama aslında hiç bir şey ulaşılamaz değil. Önümüzdeki en büyük engeli, kendimizi aşmalıyız. Peki ama nasıl? Anlatacağım. Bir çay alıp gelin, başlıyoruz. 🙂

dağda yeşillik içinde sevinen kadın kişisel değişim için

Kendinize İnanın

Her şey kendinize olan inancınız ve güveniniz ile alakalıdır. Güçlü olduğunuzu ve kazanabileceğinizi bilmelisiniz. Buna inanın. Hiç bir şeyin sizi yıldırmasına izin vermeyin. “Yapamazsın” diyenleri dinlemeyin. Hiç kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Hangi konuda yetenekli olduğunuzu, neyi daha iyi yaptığınızı en iyi siz bilebilirsiniz. En önemlisi de neyi yapmak isteyip istememenizle alakalıdır. Sadece gerçekten istediğiniz şeyi yapmak için çabalayın. Başkalarının istediği gibi yaşamak zorunda değilsiniz. Kendiniz olun ve hayatın tadını çıkarın. Çünkü tek bir hakkınız var.

Mücadele Edin

Hayat inişli çıkışlıdır. Bir çok kez karşınıza engeller çıkacak. Zor zamanlarınız olacak. Düşeceksiniz, yaralar alacaksınız. Kendinizi güçsüz ve yetersiz hissettiğiniz zamanlar olacak. Her şeyin ve herkesin gözünüzde tüm kıymetini yitirdiği, tek gerçeğin ölüm olduğunu düşündüğünüz anlarınız olacak. İşte burada dibe vurmuşsunuz demektir. Bu anların kıymetini bilin ve çok iyi değerlendirin. Her şeyinizi kaybettiğinizde, bunun nedenini sorgulayın. Hatalarınızı gözden geçirin ve aynı hataları tekrar yapmamak üzere yeniden başlayın. Sakın pes etmeyin. Acı çekmek sizi güçlendirir. Acıdan korkmayın. Derin bir nefes alın ve ayağa kalkın. Zirve tek kişilik değil orada herkese yer var unutmayın.

Sabırlı Olun

Her şeyin bir zamanı vardır derler ya. Hiç bir şey ha deyince olmaz. Beklemeniz gerekir. Ne diyor Hz. Mevlana, “Vaktinden önce çiçek açmaz, bekle senin olan sana gelecektir.” Ama boş beklemeyin. Bir şeyler yapın. Çalışın, didinin, uğraşın. Elde etmek istediğiniz şeye doğru yürüyün. Hedefinize, doğru ve emin adımlarla gidin. Zaman her şeyin ilacıdır. Yaralarınızın zamanla iyileştiğini, acılarınızın dindiğini ve sizi daha güçlü birisi haline getirdiğini göreceksiniz. Yeter ki isteyin ve geçmişin geçmişte kaldığını bilin.

Görmezden Gelmeyi Öğrenin

Bazı insanlar, bazı olaylar görmezden gelinmelidir. Böylesi daha iyidir. Sizi engellemek isteyenlere hayatınızda yoklarmış gibi davranmaktan çekinmeyin. Duymayın onları. Siz başarıya yürürken, onlardan daha iyi olacaksınız, daha fazla takdir edileceksiniz ve daha fazla sevileceksiniz diye korkmaya başlarlar. Size gelip, “bu yaptığın yanlış” , “bırak başkaları zaten yapıyor sen neden uğraşıyorsun ki?” , “ben senin mutluluğunu düşünüyorum” gibi saçmalıklarla kafanızı karıştırmaya çalışırlar. Sizi düşünseler yanınızda dururlar. Sizi engellemek için değil, yaptığınız şeyi daha iyi yapabilmeniz için tavsiyeler verirler. Siz doğru olduğuna inanıyorsanız doğrudur.

İyi Görünün

Son olarak her ne durumda olursanız olun, daima iyi ve güçlü görünmeye özen gösterin. Kendinize bakın, sağlıklı beslenin, dış görünüşünüze önem verin. Hiç kimsenin sizi güçsüz görmesine izin vermeyin. Açığınızı kollayanlara bu zevki tattırmayın. Ve şunu da aklınızdan asla çıkarmayın; bugün sizin önünüze engeller yığanlar, bir gün siz yukarıdan onlara bakarken, size özenecek ve sizi örnek alacaklar. İnsanlara başkalarına zarar vermeden yükselmenin mümkün olduğunu gösterdiğinizde gerçek anlamda başarmış olacaksınız. 

Eğer sizin de kişisel gelişim adına tavsiyeleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. Bu yolda beraberiz unutmayın. Birbirimize destek olarak, hep birlikte, el ele başarıya yürüyelim.

okur

Yazar: Tevfik Emre Aydın

Okuyan, Düşünen ve Yazan Sıradan Bir İnsan.

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.