Kendine Değer Kat: Yaratıcılık

 Yazıma başlamadan önce bahsedeceğim yaratmak eylemi “yoktan var etmek” değildir. Biraz daha açmak gerekirse bahsetmek istediğim “belirli  materyalleri  farklı kombinasyonlarda birleştirerek ortaya daha farklı bir şey çıkarmak” diyebiliriz.

Leonardo da Vinci’yi Farklı Kılan Ne?

 Mucizevi bir gücü olduğuna inanmıyorum.Zekası tartışılamaz fakat zekamızın da erişebileceği bir doruk noktası vardır.Da Vinci’ yi farklı kılan zekası,dahiliği,gözlem yeteneği,farklı oluşu,çağları aşan tekniği değildi.Onu farklı kılan tüm bu yeteneklerini bir tabloya hayat verircesine kullanılmış olmasıydı. Leonardo yaratıcı değil, çok iyi bir birleştiriciydi.Onlarca işçinin ürettiği boyaları,fırçaları,ahşapları,bezleri birleştirerek ortaya mucizevi eserler çıkardı.Bu sayede insanlık tarihinin en çok konuşulan dahi sanatçılarından biri olarak tarihe ismini yazdırdı.Hayatı hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim ki konumuzda bu değil.Fakat merak ettiğim bir şey var. Mona Lisa tablosunun gizemini araştırmış bir arkadaşımız var ise etkilendiği bir kaç bilgiyi bizimle bu yazının altında paylaşırsa çok sevinirim.:)

Sandalyenizi Değiştirin

Genel olarak alışılmışın dışına çıkma eğilimimiz pek yoktur.Bir kere hangi yoldan gittiysek sonraki gidişimizde de aynı yolu tercih ederiz.Diğer yolda ne ile karşılaşabileceğim konusunda fikrimiz yoktur.Risk sevmez konfor alanımızı terk etmek istemeyiz.Alışmış olduğumuz mağazalardan alışveriş yaparız. İlk tercihimiz olan bize yeterli geldiyse asla ikinci bir seçeneğe yer vermek istemeyiz hele bir de bilinmezlik ve risk varsa. Her gün yemeği hangi sandalyede yiyorsanız bir sonraki öğününüzde yine o sandalyede olacaksınız.Ve arkanızdaki duvarda asılı olan mutfak televizyonunu asla izleyemeyeceksiniz.

 Zihninize farklı tatlar farklı zevkler eklemiş olursanız bakış açınız genişler.Bakış açınız genişlediğinde her şeyi daha net daha farklı boyutlarda görürsünüz.Her zaman gittiğiniz yolun aslında en uzun yol olduğunun farkına varıp girişi 2 sokak önce olan yoldan gitmeye başlarsınız.Her zaman gittiğiniz mağazanın demode kaldığını ve artık yeni sezon ürünlerin satıldığı mağazaları tercih etmeniz gerektiğini anlarsınız.Risk almaya başlarsınız.Aldığınız risklerin sizi korkutmaması gerektiğini,size aslında pek bir şey kaybettirmediğini anlarsınız.Kendinize yeni konfor alanları oluşturmuş olmanız eski konfor alanlarınızı da tekrar ziyaret etme şansınız olmadığı anlamına gelmez.Seçeneğiniz çoğalır ve bu her zaman işinize yarar.

Saçmalıktan Korkma

Fatih Sultan Mehmed’in paralel evreninde küçük bir hayal kurmanızı istiyorum.Bir gece Fatih gemileri karadan yürütme kararı alıyor.Herkes bu plana karşı çıkıyor.Gayet zor hatta imkansız olarak görülen bu delice fikir bir şekilde uygulanıp yapılıyor.Ve gemileri karadan yürümüyor.Kuşatma kaybedildi.Fatih,tarihe delice fikirleri olan başarısız bir padişah olarak geçti.

Peki ya böyle mi oldu ? Fatih aklına gelen bu delice planı en ince ayrıntılarıyla düşündü.İnsanların saçma demelerine kulak asmadı. Hatta bir gecede bu planı yaparak 21-22 nisanda gemileri Haliç’e indirttiğini yazarlar. Böylelikle tarihin en güçlü en kahraman padişahlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

.Yani bir fikrin yaratıcı olmadan önceki evresi muhtemel olarak saçmalıktan geçer.Saçmalıktan korkma,zihnini özgür bırak,ham olanı işle,sorgula ve parçaları uyumlarına göre değil kendi fikirlerine göre kendi hayal gücüne göre birleştir ve dünyaya sadece senin olan bir şey sun.Yaratıcı olmak size her alanda avantaj sağlar.Kimsenin göremediğini görüp,alışılmışın dışında iyi işler başarırsınız.Aynı zamanda kişiler arası iletişiminize de katkı sağlar.Daha iyi anlar,daha iyi anlatırsınız

Kişiliğini Yücelt

Yaratıcılığını bir enerji kaynağı olarak kullan ve onu hayatının bir parçası haline getir.Açını sürekli değiştir.Aynı açıdan baktıkça hiç farkında olmadan köreldiğini anlayacaksın.Ne olur neden oluyor demek yerine neler yapabilirim neler olabilir diye düşün.Kendini affetmeyi bil ve pes etmenin senin kaçışın olmadığını anla.Rutini boz ve her fırsatı sonuna kadar kullan.Olumsuzluktan uzaklaş fakat Pollyanna olma.Aslında her şeyin birbiriyle bağlantılı olabileceğini bil.Birbirine bağlı olmayanları birbirine bağlayacak araçlar kullanarak farklılık yarat.Rahatlığa aldanma ve keşfetmeyi sev.Bunları gerek insanlık için gerek kendin için yap.Sonuç olarak KENDİNE DEĞER KAT.

Ardayilmaz
Okur,yazar.Meslek anlamında yazar değil,bildiğiniz eylem işte.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Tercihler…
Sonraki
Medya Okuryazarı Olmak 🎞️🎥📱📝

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.