9 Kere Leyla

9 Kere Leyla

Herkese merhaba,

Geçenlerde “9 Kere Leyla” Filmini izledim ve siz düşüncelerimi taze taze aktarmak istedim.

İlk başta filmin aralarına serpiştirilmiş Haluk Bilginer (Adem)’ in müzik & dans sahneleri var. Bazı insanlar böyle sahneleri sıkıcı ve gereksiz buluyor. Ben böyle düşünmüyorum tam tersine insanda var olan gereksiz film izliyorum ciddiyetini kaldırıyor ve rahatlatıyor.

Başrollerinde Haluk Bilginer (Adem) ve Demet Akbağ (Leyla) oynadığından içimden “Kesin ortaya güzel bir şeyler çıkacak” demiştim, öyle de oldu yani en azından beni tatmin etti.

Filmin girişinden bu bana bir yerden tanıdık geliyor dedim sonradan çok mantıklı mı bilmiyorum ama “Neredesin Firuze?” girişi geldi aklıma ikisinde de Demet Akbağ’ın hikaye anlatarak girmesi anımsattı sanırım. Sanırım bir Ezel Akay dokunduruşu.

Filmin konusundan genel olarak bahsetmemiz gerekirse Adem adlı karakterimizin gönlü, karısı(Leyla) ile aralarını düzeltmek için çağırdığı ilişki terapiste kayıyor ama her 2. Kadın gibi terapistimiz artık 1. olmak istiyor ve Adem’i sıkıştırmaya başlıyor. Karısından bir türlü ayrılamayan Adem’in aklına bir fikir geliyor, burada akıldan kasıt hormonlar. Adem karısını öldürmeye karar veriyor ama öylesine değil kaza süsü vermesi lazım. Bunu türlü türlü yollar ile tam 9 defa deniyor ama başaramıyor sebebini birazdan anlatacağım.

Filmin ilk bir buçuk saati şaka maka ile geçerken küçük bir aksiyon sahnesinden sonra duruluyor ve büyük bir sürpriz ortaya çıkıyor.

Dünyanın en olgun insanı konuşmaya başlıyor eee yılların deneyimi var nasıl olsa…

Hem geçmiş hem de günümüz insanlı hakkında çok tutarlı yorumlarda bulunan olgun karakterimiz adeta beni sorgulattı umarım aynı etkiyi sizde yapar.

Resmen her sözünü alıp Twitter’da ben yazmış gibi paylaşasım geldi.

O olgun kişi sayesinde filmin son 15 dakikası benim için çok anlamlı gelmeye başladı, aydınlanmaya başladım.

Bir yandan da ölen karakterlerimiz karşı tafta komediyi devam ediyor tabii ki hatta burada senarist elinden çok güzel göndermeler çıkıyor.

Kendimce yazdığım ilk eleştiriyi okuduğunuz için teşekkürle umarım memnun olmuşsunuzdur.

BU SON OLSUN

*Lütfen filmi orijinal platformundan izlemeyi unutmayın, teşekküreler*

Berke Meral
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sınırlı Seçimler
Sonraki
Hayattan Neden Eskisi Gibi Zevk Almıyoruz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.