KARDEŞLİK VE BARIŞIN DÜNYAYA YAYILMASI İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

          Dünya üzerinde Kardeşlik ve Barış’ın sağlandığı bir dönem yaşanmamıştır. Her zaman insanoğlu birbiriyle mücadele edicek bir şey bulmuştur. Sanırım bunun nedeni insanların açgözlülüğüdür. Her zaman daha fazlasını isteyen insanoğlu, başka devletlerin, toplulukların ; mallarına, topraklarına veya erzaklarına göz dikmiştir. Ve bunun için her zaman savaşmıştırlar. 

          Barışın ve kardeşliğin ön koşulu açgözlülük duygusunun köreltilmesidir. Çünkü bu duygu devletler arasındaki çatışmalardan iki birey arasında ki bir kavgaya kadar bile neden olabilecek boyutta güçlüdür. Günümüzde bu açgözlülük duygusunun kaynağı moda ve trendlerdir. Çünkü insanlar moda’ya ayak uyduracağım yoksa farklı görünürüm, o zaman beni dışlarlar gibi düşüncelerle ihtiyacı olmayan şeyleri bile alma yarışındadırlar. Ve kendisinde olmayan şeyleri kıskanmaktadırlar. Bu da kardeşlik duygusuna zarar vermektedir. 

          Tabi ki devletlerin tüm dünya’ya hakim olma istekleri de bu barışın sağlanamaması hususunda etkilidir. Rusların sıcak denizlere inme isteği veya afrika’da ki ülkelerin su üzerinde savaşmaları gibi örnekler verilebilir.

          Peki tüm dünyada kardeşliğin ve barışın sağlanabilmesi için neler yapmalıyız? Bu sorunun en önemli cevabı eğitimdir. Bizler çocuklarımızı yetiştirirken bu duyguları onlara aşılamalıyız. Onlara okullarda veyahutta anne-baba aracılığıyla barışı bozan bu durumların saçmalığını öğretmeliyiz. Onlara açgözlülük duygusunun zararlarını anlatmalı ve bunların farkına bizler de varmalıyız. Çünkü bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri de çocuklarımız için birer örnek teşkil ettiğimizdir. 

          Çok büyük bir padişahların, kralların bile öldüğünde yanında hiçbir şey götüremediğinin farkına varmalı, yani dünyanın bizim olsa bile sonunda hiçbir şey kalmadığı anlamalıyız. Bu yüzden her şey benim olsun diye düşünmeden kardeşlik duygularıyla hareket etmeliyiz. Elimizdeki kullanmadığımız ürünleri, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmalıyız. Kendimiz anlam yüklediğimiz paralar için veya kendimizin yaptığı vasıtaların çalışmasını sağlayan petrol için savaşmanın ne kadar anlamsız olduğunun farkına varmalıyız. Eğer bu ve bunun gibi konularda duyarlı olursak  kardeşlik ve barışın dünyaya yayılması sağlayabiliriz.

aykers
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Keşke yüreklere de Cemre düşse
Sonraki
Güveneyim mi sana?

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.