Karaciğer'e iyi gelen besinler

Karaciğere İyi Gelen Besinler

Bilindiği gibi karaciğer, karın boşluğu sağ üst kısmında yer alır. Yaklaşık 1,5 kg ağırlığı ile vücudun en büyük organlarından olup, kan pıhtılaşmasını sağlamaya, vücutta vitamin ve minarellerin depolanmasına kadar bir çok fonksiyone sahiptir. Aynı zamanda yağ ve enzim depolar. Sonuç olarak, sağlığımızı doğrudan etkilemektedir.

Karaciğerimizin sağlıklı olması için, ömrümüz boyunca bazı hususlara dikkat etmemiz elzemdir. Bu yüzden, karaciğer sağlığı için gerekli olan besinleri belirtmekte fayda vardır. Bu besinlerin ortak özelliğinin, protein, yağ ve karbonhidrat oranlarının dengeli olduğunu görmekteyiz. Protein, tahıl ve lif ağırlıklı gıdalar karaciğeriniz için faydalı olacaktır.

Karaciğer'e iyi gelen besinler

1. Kahve

Kahve, karaciğer sağlığını geliştirmek için faydalı en iyi içeceklerden biridir. Araştırmalar, karaciğer sorunları yaşayanlarda bile kahvenin içmenin karaciğeri hastalıklardantan koruduğunu göstermiştir. Kahve içmek, kronik karaciğer hastalığı olan kişilerde siroz ve kalıcı karaciğer zararı risklerini azaltmaktadır.

Kahve ayrıca, antioksidan glutatyon seviyelerinizi artırır ve vücudunuzdaki iltihabı azaltır. Antioksidanlar, vücutta doğal olarak üretilen ve hücrelere zarar verebilecek zararlı hücrelere zarar verir.

2. Yeşil Çay

Kandaki oksijeni artırması ve damarları açmasıyla bilinen yeşil çayın, karaciğere de faydalı olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Japonya’da yapılan bir araştırmada, 12 hafta yeşil çay içmenin, karaciğer enzim düzeylerini düzenlediği ve yağ birikimlerini azalttığını göstermiştir. Yine bir diğer araştırma, yeşil çay içenlerin karaciğer kanserine yakalanma olasılığının düşük olduğunu göstermiştir.

3. Greyfurt

Greyfurt içinde, karaciğeri doğal olarak koruya birçok antidoksidan madde vardır. Karaciğer, iltihabı azaltarak ve hücreleri koruyarak karaciğerimizi korumakta, aynı zamanda yüksek yağlı besinlerde yağları azaltarak da destek sağlamaktadır.

4. Karahindiba Çayı

Safra üretimini yükselten karahindiba, karaciğerde birikmiş zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Sindirim sistemini destekleyen ve aynı zamanda iltihap giderici özelliği bulunan karahindiba, karaciğerin hasarıne neden olan iltihabı ortadan kaldırır. Karaciğer sağlığına önemli katkılarda bulunan karahindiba, kan şekerini dengeler, kolesterolü düşürür ve idrar söktürücü özelliği ile birçok alanda fayda sağlar.

5. Enginar

Enginar yaprakları özellikle karaciğer ve safra kesesine yardımcı olmaktadır. Safra yapımını uyarıcı ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalar enginar yaprağının kalp-damar sağlığına faydaları bulunduğunu göstermektedir. Enginar yaprağı çay gibi demlenerek yemeklerden önce 1-3 fincan içilmesi doğru yoldur.

Karaciğerimiz için en başta yukarıdaki besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Sağlıklı yaşamlar.

okur

Yazar: Ali-Ersin

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.