Kafa Kütüphanesindeki Tozlanma

Toplu bir ortam düşünün veya gerçekten bunu deneyebilirsiniz. Bu ortamda etraftakiler ve size birkaç soru yönlendirilsin, sorular şöyle: “İ harfi ile başlan bir hayvan seçin daha sonra seçtiğiniz hayvanın son harfiyle başlayan bir uçan hayvan seçin (tabi bunlara çabuk yanıt vermeniz gerek) seçtiğiniz hayvanın son harfiyle de bir meyve seçin, seçtiğiniz meyvenin renginde bir sebze söyleyin? .” peki bu soruların hepsine cevap veren topluluktan kaç kişinin son cevabı sizinkiyle aynı olur sizce? Gelin bunu şöyle açıklıyayım.

İnsan beyni mükemmel bir üstün kütüphanedir ve bu kütüphane ne kadar bilgi dolu olursa olsun kütüphanedeki tozlanmış kitapları karıştırmadan hep el önünde bulunan bilgilerden yararlanırız. Nasıl mı ?

Verilen cevaplara  bakıldığında ilk soru için “inek”, hatta son sebzenin bile sizin cevabınızla aynı olan birilerinin olması muhtemeldir. Çünkü beyin kütüphanemizde el önündeki kitapta kesinlikle inek yazıyordur biz insanlar ise kolaya kaçmayı seviyoruz sanırı. Tabi tüm düşüncelerimin tam aksi olanlarda elbet vardır. O halde biz niye bu soruya inek cevabını vermek yerine başka bir hayvan seçmiyoruz. Herkes gibi değil farklı düşünürsek, yeni şeyler üretirsek bir başarı elde edebiliriz. E o halde artık kütüphanedeki tozları alma vakti geldi sanırım…:)

laler
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
#Çağımızın Sorunu: POPÜLERİZM

#Çağımızın Sorunu: POPÜLERİZM

Sonraki
doğum günüm mü?

doğum günüm mü?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.