Kadınların Özgürce Yaşadığı Bir Dünya

Evet. Biraz düşünelim. Dünyada kadın haklarının ne işe yaradığını bilen kaç kişi var. Bunu tam bir sayıyla belirtemeyiz. Ama değerlendirebilir ve yorumlayabiliriz. Kadına şiddet konusunu artık bilmeyen duymayan yoktur. Bilmeyen varsa da artık biliyor. Kadına şiddet başlığı altında çıkan bir kavram daha var. Adını duymuşsunuzdur. Feminist. Bu kavram kadın haklarını koruyan insanlara deniyor. Peki bu ne alaka diyebilirsiniz. Ben bu yazıda kadına şiddetin olduğu kadar feministlere olan şiddeti de anlatmak istiyorum.

Kadın o kadar yüce ve güçlü bir varlıktır ki isterse insanlığın sonunu getirir. “O nasıl olacakmış?” diyebilirsiniz. Biraz düşünün ve kendiniz bulun. Bazı insanlara göre feminist ifadesi aptalca bir cümle gibi gelebilir ama bu asla doğru değil ve doğru olması mümkün değil. Biraz düşünelim. Sonuçta düşünebilme yeteneği insanlara özgü bir davranış. Ölen kadınları düşünelim. Haberlere çıkıp “Yardım edin. Ben yaşamak istiyorum.” diye seslenen ama asla duyulmayan o kadınlar. İnsanoğlu biraz kendine bu soruyu sorsa. Dikkatinizi çekiyorum. Başkasına değil kendimize. Soru “Neden?” Bence sorulması kolay cevaplaması zor bir soru. Hadi bir soralım “Neden?” neden mi çünkü feministler olmazsa kadın hakları olmaz. Kadın hakları olmazsa kadın olmaz. Peki kadın olmazsa…İnsan olmaz. Bakın bir kere sordu mu bu soruyu kendinize cevap zincirleme geliyor. O kadar zor bir şey değilmiş demek ki.

Peki bu kadar kolay bir soruyu neden kendimize sormuyoruz. Cevabı basit ve çok net. Korku. Kim ne derse desin. Cevap korku. Birisi size yanında bir kadın dayak yese ne yaparsın diye sorduğunda “Tabiki karışırım.” demesi kolay. Peki neden gördüğünde engel olmuyorsun. Birazda kadın haklarından bahsedelim. Kadın hakları ne işe yarar. Her hak bir ihtiyaçtan doğar. Kadın hakları diye bir hak çıktığına göre kadınların bu hakka ihtiyacı var. Ama bunun yanında bir şey daha var. Bu hakların uygulanıp uygulanmaması. Tabiki uygulanmıyor. Çoğu zaman. Peki bu hak uygulanmayacaksa neden bu hak çıktı. Gösteriş için mi. Umarım gösteriş için değildir. Adalete sözüm yok ama önerim var. Artık yeter. Kadınlar haklarını kullanmayacaksa kadına şiddet kalksın. Yada kalkamayacaksa kadın hakları bir işe yarasın. Benim diyeceklerim bu kadar. Teşekkürler.

okur

Yazar: SUSLU-DOSYA

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.