Deneyimler Ve Bize Kattıkları

    Deneyimler yani tecrübeler..

  Başımıza herhangi bir olayda kötü bir şey geldiğinde başlarız  âh etmeye. Fakat çok azımız, olan oldu artık diyip bir dahakine bu hataya düşmemesi gerektiğini anlıyor ve hatasından ders çıkarıyor. İşte bu hareket bu tarz durumlarda tam da yapılması uygun düşen hareketlerden. Bir kere asla hata yaptığımız için uzun uzun ”ben bunu nasıl yaptım” , ”onca insan varken gelip nasılda beni buluyor böyle şeyler…” tarzı cümleler kurup kendimizi yıpratmamalıyız. Bu sadece boş lakırtı etmek olur ve boşu boşuna kaygı yaşamış,yaşatmış oluruz kendimize.

  Peki o zaman bu hatalar üzerinden ne yapabiliriz? Cevap oldukça basit arkadaşlar. Sadece ders almak.Unutmayın hatayı herkes yapar ama ders çıkartmayı herkes yapmaz ,birçoğumuz atlarız. Bu hatalar aslında bizi hayata hazırlama bakımından en iyi öğreticiler ve fırsatlardır. Bir kere bunun bilincinde olmalıyız. Hiç bir konuda tecrübe sahibi olmadığınızı düşünsenize.. Ne kadar üzücü bir durum öyle değil mi? O nedenle karşımıza çıkan bu fırsatları çok iyi değerlendirmeye çalışmamız gerekiyor. 

  Ayrıca deneyimler, kişisel gelişimimizde çok önemli rol oynarlar. Deneyim kazanmak çok basittir. Sadece yapmamız gereken, eve uzun süre tıkılıp kalmamak. (Tabii şu an pandemi nedeniyle evde kalmak durumundayız fakat ben genel olarak söylüyorum yani pandemi sürecinin dışında). Çıkın en güvendiğiniz arkadaşınızla,dostunuzla rotayı belirleyip yolculuğa koyulun. O yol süreci size çok tatlı gelecektir. Gittiğiniz yerleri iyice gezin, gözlemleyin, fotoğraflayın, öğrenmeye çalışın. Sizin için bu tatlı gün oldukça değerli olur. 

  Aynı yukarıdaki fotoğraftaki gibi huzur bulduğunuz sakin bir yeriniz mutlaka olsun. Zaman zaman buraya uğramayı ihmal etmeyin. Bulunduğunuz yeri iyice arayın tarayın bu tarz bir yer bulmaya gayret edin. Belki hemen anlayamayabilirsiniz ama ileride farkına vardığınızda iyi ki dediğiniz bir aktivite olucağından eminim. Oraya istesenizde istemesenizde gide gele gide gele bir anlam yüklemiş olacaksınız. Bu yüklediğiniz anlam aklınıza her geldiğinde sizde tatlı bir mutluluk uyandırıyorsa ne mutlu size…

okur

Yazar: walkazz

Blog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.