Kadına Şiddet

Ülkemizin büyük yarası olan kim bilir kaç evladın annesiz kaldığı kaç annenin evlatsız kaldığı kadına şiddet; Neden diyor insan ya da nasıl nasıl bir baba çocuğunun gözü önünde eşinin canına kıyar hangi insafla hangi vicdanla bu kanı bozukluk doğuştan mı yoksa sonradan öğrenilen bir şey mi?

Bir insanın şidddete meyili aile yapısına, çocukluğuna dayandığını düşünüyorum aslında bu bir kısır döngü şiddete meyili olan bir aileden bir çocuk ne görüyorsa o da kendi çocuklarına onu yaşatıyor. Bunun önüne geçmek tabiki çok zor ama imkansız değil. Her aile çocuğuna gereken sevgiyi şefkati gösterdikten sonra o çocuk şiddeten bi haber büyürse belki. Ama her şey ailede bitmiyor ülke adaleti de buna dahil hakedene hakettiği ceza verildiği sürece adalet bir nebze sağlanılabilir. Ama görüyorum ki kadın tecavüzünden hatta cinayetinden suçlanan kanı bozuklar dışarıda elini kolunu sallıyor. Örneğin, Ümitcan Uygun canlı yayında Aleyna Çakırı dövdüğünü paylaşıyor ama gözaltına alınma sebebi uyuşturucu bizim için adalet bu mu neden kimse bunları konuşmuyor ?  Ülke gündemimiz bu ve bu benzeri durumlar olması gerekirken neden farklı farklı dizi karakterleri oluyor sessiz kalmakta bir kabullenme şeklidir siz bunu kabul ediyor musunuz ? ülkemizde köpeklere tecavüz ediiliyor ama gündemimiz diziler mi bu ülkede toplu hayvan katliamları yapılıyor yemlerine zehir atılıyor? ülkede bu kadar mide bulandırıcı olay varken bunca aşılması gereken dert varken gündemimize bakıp utanmamız gerekmez mi?

 Artık insanlar gördüğü şiddet veya herhangi bir olaya müdahale edemez oldu neden? bunun cevabı Kadir Şekerin bir kadının şiddet gördüğünü görüp  olaya müdahale etmesi ve sonuç tutuklanması oluyor.  geçenlerde bir video izledim şiddet içerikli bir video eşi tarafından sokağın ortasında evladının yanında şiddet gören bir kadın ,kadın çığlıklar içinde bağırıyor çocuğu da aynı şekilde ama kimse müdahale etmiyor kimse durdurmaya çalışmıyor onların bir suçu yok çünkü müdahele edene ne yapıldığını biliyorlar.. 

Son yıllarda kadına şiddet neden bu kadar arttı. neden ülkenin adaletini artık sosyal medya sağlar oldu? Neden kadınlar öldürülüyor neden bir anne çocuğunun yanında şiddet görüyor eğer bunları sormazsak önüne geçmeye çalışmazsak evladından koparılan annelerin o evlatların vebalini kimse ödeyemez bizim bizden başka kimsemiz yok biz ses çıkarmalıyız ki bizim içinde ses çıkarılsın yarın kimsenin ne olacağı belli değil belki bu yazı birgün senin için ya da benim için geçerli olabilir o yüzden sessiz kalma sesin çıktığı kadar bağır duyur sesini annesiz kalan bütün çocuklar bizim de evladımız o ölen kadınlar aslında biziz….

bahtsizbedo
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Ağlama nöbeti

Ağlama nöbeti

Sonraki
Dijital okuryazarlık- 10 ve 11. Hafta (Dijital Güvenlik ve Siber Zorbalık)

Dijital okuryazarlık- 10 ve 11. Hafta (Dijital Güvenlik ve Siber Zorbalık)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.