Jack Russell Terrier Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 7 Şey

Jack Russell Terrier ırkı sevimli köpek

1800’lerin başında İngiltere’de yaşayan bir papaz olan John Russell tarafından geliştirilen ve adını buradan alan Jack Russell Terrier, günümüzde popülerliğini hâlâ korumakta.

Küçük boyutları, arkadaş canlısı karakteri ve uyum sağlamasını kolaylaştıran yüksek zekâsı Jack Russell Teriyerin tercih edilmesini sağlayan faktörlerden sadece birkaçı. Eğer siz de bu ve bunun gibi özellikler barındıran bir Jack Russell sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı okumadan dört ayaklı bir dost sahiplenmeyin.

1. Jack Russell Terrier en hareketli köpek türlerindendir. 

Küçük av köpeği türlerinin en gözdelerinden olan Jack Russell teriyerleri, çevik bir vücuda ve canlı karaktere sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde açık havanın keyfini Jack Russell’ınızla birlikte çıkarabilirsiniz.

jack russell özellikleri

Atletik yapıları ve meraklı zihinleri daima bir sonraki avını bulmak için etrafı koklamak, kazmak ve koşmak isteyecektir. Sosyal kişiliği ise sizin de bu aktivitelere katılmanızı bekleyecektir. Bu yüzden bir Jack Russell Terrier sahibi olmak istiyorsanız hiperaktif bir köpek türüne kendinizi hazırlamanız gerekmekte.

Avcılık içgüdüleri yüksek olduğu için düzenli egzersiz, yürüyüş ve oyun oynamak Jack Russell teriyerinizin mutlu olması için gereken belki de en önemli etken.

2. Jack Russell Terrier’inizin kişiliğiyle evinizi doldurmasına hazır olun.

Çoğu küçük köpek türü gibi Jack Russell teriyerleri de boyutlarını aşan büyüklükte karakterlere sahiptirler. Cesur yapıları sebebiyle bulundukları ortamda kendilerini ileri sürmeyi severler. Cesaretleri inatçı yapılarıyla birleştiğinde başına buyruk davranışlar sergileyebilirler. Akıllarına koydukları planı yapmak için direttiklerinde sabırlı ve sakin bir şekilde yaklaşmanız gerekmektedir.

Ayrıca bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi oldukça hareketli olan Jack Russell teriyerleri ev hayatına uyum sağlamada zorluk yaşayabilirler. Fakat bu adaptasyon sürecinin sonunda sizi sevgisi ve sadakatiyle ödüllendirmeye hazırdırlar.

3. Jack Russell’lar en zeki köpek türlerindendir.

Çevrelerini sonsuz bir merakla keşfetmek isteyen Jack Russell teriyerleri dünyanın en zeki köpek türleri arasında yer almaktadırlar. Bu zekâları onlara çeşitli alanlarda başarı sağlasa da bedensel ve zihinsel açılardan gün boyu geçmelerini de gerektirmektedir.

Jack Russell teriyerleri yeterli ilgiyi bulamazlarsa zihinlerini boş tutmamak adına mutlaka kafasını bir şeye takacaktır. Özellikle kapalı mekanlarda uzun sürelere bırakılırlarsa ortalığı savaş alanına çevirecek kadar kırıp dökebilirler. Ancak bu problemi uygun eğitimler sayesinde çözebilirsiniz. Sahibini memnun etmek isteyen Jack Russell teriyerleri yüksek zekâsı sayesinde verilen komutları kolayca anlayıp size uyum sağlayacaktır.

Yüksek zekâsı sebebiyle kolayca eğitildiğinden ve adapte olabildiğinden Jack Russell teriyerlerinin film ve diziler için en çok tercih edilen köpek türlerinden olduğunu biliyor muydunuz?

jack russell eğitimi

4. Jack Russell’ınızın düzenli bakıma ihtiyacı vardır.

İlk üç maddeyi okudunuz ve hâlâ bir Jack Russell sahibi olmakta kararlıysanız bilmeniz gereken birkaç şey daha var.

Jack Russell teriyerleri çok sık tüy dökerler. Sağlıklı bir kürk sahibi olmaları için gerekli olan bu durumu, köpeğinizi düzenli olarak tarayarak, köpek şampuanı ile yıkayarak ve bakımını sağlayarak bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Eğer Jack Russell teriyerinizin tırnakları doğal olarak aşınmıyorsa düzenli aralıklarla köpeğinizin tırnaklarını kesmeniz gerekir. Tırnak kesme işlemini yaparken tırnak uçlarından küçük parçalar halinde kesmeye özen gösterin. Eğer yanlışlıkla tırnağı fazladan keserseniz yaranın üstüne mısır nişastası veya stiptik tozu dökebilirsiniz.

Jack Russell teriyerinizin bakımlı ve sağlıklı olduğundan emin olmak istiyorsanız düzenli aralıklarla kulak bakımını da gerçekleştirmeniz gerekir. Kulak bakımını yapmak için kulak temizleme solüsyonunu küçük bir pamuk parçasına veya gazlı beze dökerek köpeğinizin kulağının dışını silin ve kirden arındırın. Bu işlemi yaparken elinizi kulak içine veya kulak kanalına itmemeye özen gösterin.

Jack Russell teriyerinizin bakımı için hangi ürünleri kullanacağınızdan emin olamıyorsanız veterinerinize danışmak en iyisi olacaktır.

5. Jack Russell Terrier’lerin uygun bir eğitimden geçmesi gerekir.

Jack Russell teriyerler gibi zekâsı yüksek olan köpek türleri genelde negatif pekiştirmeye olumlu yanıt vermemektedir. Bu yüzden eğitim sürecinde pozitif pekiştirmeler kullanmanız hem süreci kısaltacak hem de köpeğinizle olan bağınızı kuvvetlendirecektir.

Jack Russell teriyerinizin eğitimine yavruluk döneminde başlamanız köpeğinizin komutları kolay algılamasına ve hızla uygulamaya başlamasını sağlayacaktır. İnatçı mizaçları sebebiyle eğitim sürecinde zorlanabilecekleri için ilk defa köpek sahibi olacaklara veya deneyimsiz köpek sahiplerine bir Jack Russell teriyeri edinmelerini maalesef önermiyoruz. Köpeğinizin uygun bir eğitiminin olması hem sizin hem de Jack Russell teriyerinizin mutluluğu için en iyisi olacaktır.

Jack Russell teriyerinizin eve ilk geldiği zamandan itibaren eğitmeye başlamanız çok önemlidir. Eğitim boyunca düzenli ve kararlı olmanız köpeğinizin kafasının karışmasını önleyecektir. Ayrıca eğitmen olarak evin baskın karakteri siz olmasınız. Aksi takdirde Jack Russell teriyeriniz bunu fark edip kendini öne sürmeye başlayacak ve emirlerinize, komutlarınıza önem vermemeye başlayacaktır.

Jack Russell teriyerinizi eğitirken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha var. Eğer birden fazla Jack Russell’ınız varsa siz evde yokken onların aynı ortamda olmayacaklarından emin olun. Aynı odada kalırlarsa liderlik kavgası edebilecekleri için evin farklı bölümlerinde olmalarını sağlayın. Bunun dışında yavru ve yetişkin Jack Russell’larınız varsa birbirlerine zarar vermemeleri için yavruların yetişkinlerle aynı mekânda olmamalarına özen gösterin.

6. Dünya Zıplama Rekorunu kıran köpek türü: Jack Russell Terrier

Jack Russell teriyerlerinin küçük boyutlarına sakın aldanmayın. Çünkü ortalama bir Jack Russell teriyeri 150 santime kadar zıplayabilir. Eğer Jack Russell’ınıza  bahçenizde bakmayı planlıyorsanız köpeğinizin kaçmaması için çitlerinizin yeterince yüksek olduğundan emin olmanızı öneririz.

7. Sıkılmak Jack Russell’ınızın başına gelebilecek en kötü şeylerdendir.

Enerjik, zeki ve atletik bünyesiyle Jack Russell teriyerinizin evinize neşe katacağı kesin. Fakat köpeğinizin bu mutluluğunu koruyabilmesi için sizin de ona sevgi ve ilgi ile yaklaşmanız gerekmekte. Özellikle uzun saatler çalışıyorsanız veya sık sık seyahatlere çıkmanızı gerektiren bir işiniz varsa Jack Russell teriyeri yerine başka bir tür köpek sahiplenmeniz en iyisi olacaktır.

Avcılık içgüdüsü oldukça kuvvetli olan Jack Russell teriyerleri meraklı doğası gereği sürekli hareket etmek, etrafını araştırmak ve tanımak isteyecektir. Eğer yeteri kadar ilgi ve desteği bulamazsa Jack Russell teriyeriniz sıkılacak ve etrafı talan edecektir. Ayrıca evinizde beslediğiniz kedi, hamster, kuş gibi başka bir hayvanınız varsa Jack Russell teriyerinizle aynı ortamda bulunmayacaklarından emin olmanız gerekir. Çünkü köpeğiniz sıkıldığından kendisinden küçük hayvanları av olarak görüp onlara zarar vermeye çalışacaktır.

Jack Russell teriyerinizin sıkılmaması için yeteri kadar oyun oynadığından, sizinle vakit geçirdiğinden, egzersiz yaptığından emin olmalısınız. Bu Jack Russell teriyerinizle birlikte mutlu olmanız için en önemli faktörlerden.

Bedenine sığmayan enerjisi, verilen komutları kolayca anlayan zekâsı ve size olan sadakati ile Jack Russell teriyerlerinin günümüzde hâlâ tercih edilmesiniz sağlayan en temel özellikler. Eğer siz de kendinize güveniyor ve bir Jack Russell teriyerine bakmanın zorluklarıyla başa çıkabileceğine inanıyorsanız yeni köpeğinize yuvanızın kapısını açmanın zamanı gelmiş demektir. Ona vereceğiniz ilgiye karşılıksız sevgi ile cevap verecek olan bu köpek türüyle ilgili bildiklerinizi sizde yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Ayrıca Köpek Koleji Youtube kanalının Jack Russell teriyerleri hakkında yayınladığı videoyu izleyerek bu sevimli köpek cinsi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özlem Yılmazer
English Language Teacher
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Fırın Yemeği
Sonraki
Kahve Çeşitleri Nelerdir? En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri
kahve çeşitleri

Kahve Çeşitleri Nelerdir? En Çok Tüketilen Kahve Çeşitleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.