İzmir’liysen Güzelsin

İzmir’liysen Güzelsin

İzmir’li olmakla gurur duyan yaklaşık 4 milyon insanın, bu şehrin sihirli gücüne kapılıp kalpleri burada kalarak dönen ziyaretçilerin, görmediği halde hasretleyenlerin bir bildiği olsa gerek?!

Her şehrin elbet kendine özgü güzellikleri mevcut. Yurdumun her bir köşesi ayrı güzel. ‘Güzel’ olmayan ‘insan’ faktörü bozar bir şehri. Orayı ne kadar çok sevdiğinizi anlatabiliyorsanız, bu orada yaşayan aynı havayı soluduğunuz insanları da seviyorsunuz anlamına gelir. Çünkü bir yeri sevilir, çekilir, özlenir ve yaşanır kılan en önemli unsur oradaki insanlarla paylaştığınız aynı iklimdeki havadır; aynı frekanstaki hayatlardır; aynı boyuttaki ruhlardır. 

Düşünün bi’kez; “Ben falanca yeri, filan şehri hiç sevemedim…” dediğiniz anı. Oraya olan nefretinizi, kininizi, antipatinizi kime borçlusunuz? Evet! O yerin kendisine değil, orada hatıralarınızın olduğu, size sevimsiz anlar yaşatan ve orayla birlikte andığınız kişi ya da kişilere değil mi?

Bu yüzden bir şehri seviyorsanız, doğal olarak aynı yaşam alanlarını ve aynı sosyal ortamları paylaştığınız insanlardan da seviyorsunuz. Çünkü orayı sizinle birlikte güzelleştiren, sizin için güzelleştiren, size güzel gösteren şey; insan faktörüdür. Bir de ailenizden ya da dostlarınızdan oluşan değer verdiğiniz insanlarla birlikte yaşıyorsanız aynı şehirde, oradan kopmanız çok zor olur. Farklı sebeplerle, farklı şehirlerde, farklı sürelerde yaşamak zorunda kaldığınızda bile hem aklınız hem kalbiniz hem ruhunuz illaki orayı arar. Ve önünde sonunda oraya dönersiniz. 

Herhangi bir sebeple başka bir şehre gezmeye gittiğinizde ‘memleketim’ diye vurguladığınız, anlamlandırdığınız kendi şehrinizi hasretlersiniz. Dönüş yolunda, zaman geçmek bilmez. İl sınırlarına girdiğinizde farkında olmadan derin bir ‘oh’ çekersiniz havasını koklamak ister gibi. Evinize ulaştığınızda; “İyi ki buralıyım. İyi ki burada yaşıyorum.” dersiniz ince belli’de bergamotlu’nuzu yudumlarken…

“İyi ki İzmir’liyim… İyi ki burada yaşıyorum…” dedirtir size bu şehir! Medeniyet kokan havasını, mis gibi deniz kokusunu, dillere destan kordon’unu, kendi güzel kalbi güzel kızlarını, centilmen ve delikanlı erkeklerini, kendine has dilini, boyoz’unu, çiğdem’ini, cibez’ini, dobra ve saygılı insanını seversiniz. Sever ve bir daha da vazgeçemezsiniz.

İnsanları biribiriyle huzur içinde yaşar. Baş örtülüsü de, mini eteklisi de biribirine saygı duyar. Çünkü istediği fikre ve inanca sahip olabilme hakkı olduğunu bilir diğerinin İzmir insanı. Çünkü din ile siyaseti karıştırmaz. Çünkü özgürdür. Esir oldukları tek şey, şehirlerine oldukları tutkularıdır. 

Herkes kendi doğup büyüdüğü şehri sever ve över tabii… Çünkü oraya alışmıştır, oraya mecburdur, orada yaşamak zorundadır. Bu yüzden sevmediği yanları varsa bile görmezden gelmeye çalışarak sevmeye odaklanır. Çünkü başka çaresi yoktur.

Lakin bunlar İzmir için geçerli değildir. İzmir’e alışmazsınız, çünkü alışkanlıklar geçici olabilir. İzmir’e tutkunsunuzdur. Burada yaşamaya mecbur kalmazsınız, buradan başka bir yerde yaşamaya mecbur kalırsanız aklınız ve kalbiniz burada kalacağı için en kısa zamanda dönmeye mecbur kalırsınız. Burada yaşamak zorunda değilsinizdir, çünkü İzmir zorunluluklar şehri değildir. Burada yaşamak sizin için nefes almak, yemek içmek gibi bir zorunluluk olabilir ancak. 

İzmir insanı rahattır, keyfine düşkündür, hatta bazen ‘tembel’ bile denebilir. Çünkü İzmir’de mutlu ve huzurlu olmanın verdiği, 7/ 24 geçmeyen bir rehavet vardır insanın üzerinde. Çoğu yere göre daha ucuz ve yaşanabilirdir. 

İzmir’liysen Güzelsin

*En az 5000 yıllık bir tarihe sahiptir.

*Kurtuluş Savaşı’nın ilk kurşunu İzmir’de atıldı.

*İlk kadın tiyatro oyuncumuz ilk oyununu burada sergiledi.

*İlk iktisat kongresi burada yapıldı.

*Türkiye’nin ilk fuarı İzmir’de açıldı.

*Asya’nın ilk hastanesi burada kuruldu.

*Bademler Köyü Türkiye’de tiyatroya sahip ilk ve tek köydür ve çok şirindir.

*Osmanlının ilk ticaret borsası kurulduğu İzmir’de Türkiye’nin ilk Türev borsası olan VOB hizmete girdi.

*Milli sevdamız futbol, Türkiye’de ilk olarak İzmir’in Bornova çayırında oynanmıştı. İzmir’in spor alanındaki ilkleri Akdeniz ve Üniversite Oyunları ile devam etti. *Çaka Bey tarafından ilk Türk donanmasının kurulduğu şehirden çıkan Türkiye’de özel sektördeki ilk Türk bayraklı konteynır hat taşımacılığı İzmir’de gerçekleştirdi.*  Anadolu’nun ilk demiryolu, İZBAN tarafından TCDD tren hattı üzerinde işletilen ilk modern banliyö sistemi haline getirildi.*Ünlü şarkıcı Dario Moreno, Izmir’de yaşamıştır.*”Iliada ve Odysseus”un yazarı Homeros’un İzmir’lidir.*İncil’de sözü edilen “Yedi Kilise”den üçü İzmir ili sınırları içindedir.*İncil’in dört yazarından biri olan St. John’un Selçuk’da vefat etmiştir ve burada gömülmüştür.*Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı Selçuk’tadır.*Parşömen kağıdı Bergama’da keşfedilmiştir.*Eski dönemlerde Foçalılar 50 kürekli ve 500 yolcu taşıyan tekneler inşaa etmişlerdir.*Eski Foçalılar Batı Akdeniz’de bir çok koloni kurmuşlardır ve bunlardan bazıları İtalya’da “Velia”, İspanya’da “Ampurias” ve Fransa’da “Marsilya”dır.*Tanrıça Athena adına inşa edilen ilk tapınak İzmir’de inşaa edilmiştir.*Filozof ve şair Xenophanes İ.Ö. 6.yy’da Kolofon’da yaşamıştır.*Filozof Anaxagoras, Clazomenae’de (Urla – 500-428 B.C) yaşamıştır.*”Bir nehirde iki kez yıkanılmaz” diyerek her şeyin değiştiğini söyleyen ünlü filozof Heraklit (İ.Ö 540-480) Efes’te yaşamıştır. 

*Eski çağın ünlü hekimi Galen, Bergama’da (131-210.İ.S.) yaşamıştır.*Mısır Kraliçesi Kleopatra, 188 yılının kışını Antonious ile birlikte Efes’te geçirmiştir.*Fransız yazar ve şairlerden Lamartine, Chateubriand, Theophile Gautier ve Gustave Flaubert İzmir’i ziyaret etmişlerdir.*Papa VI. Pau, 1967’de ve Papa II. John 1979’da MeryemAna Evi’ni ziyaret etmişlerdir. Ve MeryemAna için yapılan ilk kilise Efes’tedir.

İzmir’liysen Güzelsin

*Fatih’in karadan Haliç’e indridiği kadırga halatları Tire’den sipariş edilmiştir.*Türkiyenin en büyük El Yazması Eserler Kütüphanelerinden birisi olan Necip Paşa Kütüphanesi Tire’dedir.Necip Paşa, Şeyh Bedrettin Tire’ye sürgün gelirken askerin komutanı olmuştur.*Aslanlar Köyü, Balkanlardan göçen ve aynı isimle Anadoluda kurulan ender köylerden biridir.

İzmir’liysen Güzelsin

*Uluslararası “İzmir Festivali” kapsamında;Ray Charles,Paco De Lucia,Joan Baez,Martha Graham Dance Company,Tanita Tikaram,Jethro Tull,Leningrad Philarmony Orchestra,Christ De Burg,Sting,Moscow State Philarmony Orchestra,Julio Iglesias,Jan Garbarek,Red Army Chorus,Academy of St. Martin in the Field,Kodo,Chick Corea,New York City Ballet,Nigel Kennedy,Brayn Adams,Elton John,James Brownİzmir’e gelmişlerdir.

İzmir’liysen Güzelsin

VeİZMİRÖzellikle baskıdan uzak, ucuz yaşam koşulları ve özgürlük konularında, araştırmayı yapan uzmanlardan tam puan alarak;Dünya’da, yaşanılabilir en iyi 6. şehir seçilmiştir.Uzmanlar seçim yaparken ekonomik ferahlık, insan davranışları, siyasi görüş ve ulaşım kolaylığı gibi 15’ten fazla kriteri göz önüne aldıklarını belirttiler.Not:Memleketimin her ili, her köşesi gerçek anlamda ayrı ayrı güzeldir. Lakin önemli olan insan güzelliğidir. Güzel insanların olduğu her yer güzel ve özeldir. Onun için sevelim, sevilelim, güzelleşelim ve olduğumuz yeri de güzelleştirelim.

İzmir’liysen Güzelsin

İzmir de özeldir yani. Tamam ben de İzmir’li olduğum için, acıcık torpil geçiyor olabilirim memleketime. Ama olsun o kadar, di mi?..

İzmir’liysen Güzelsin

Tüm Türkiye‘me ve İzmir‘ime selamlar…

 

Sevgiyle Kal

 

İklim´in Dora´n

 

Rapor Et

okur

Yazar: iklim dora

1990 yılında, TV-Radyo Programcılığı ile eğlenceli ve hep istediğim bir dünyaya girerek, bugüne ulaştım. Televizyonun getirisi olarak, tiyatroya başladım. Özel bir tiyatroda, saygıdeğer hocam ile alaylı olarak yetiştim. Birçok oyundan sonra, tiyatroya ara verdim.

Yazmaya ‘günlük’ tutarak başladım ve çocukluğumdan bu yana devam ettim. Her daim amatör ruhla ve henüz olgunlaştığımı düşünüyor olmasam da Dijital Sanat’tan; “Yalnızlığın Muhallebi Kıvamı” adlı kitabımı çıkardım. Çok keyifli… Diğerleri de yolda…

Sevdiğim bu tüm işleri, sadece kendim için yapıyorum. Yani popüler deyimle ‘meşhur olma’ hayalim yok. Çünkü her ne iş yaparsak yapalım, kendimiz için ve sadece kendimizle yarışarak yaparsak manevi olarak da iç huzurunu yakalayabildiğimize inanıyorum. Ve tabii illaki profesyonel mantıkla, amatör ruhla, hobi tadında…

Yaptığınız işe, sevdiğiniz insanların manevi destekleri çok önemlidir. Bir de sevdiği işi yapabilen şanslı insanlardan iseniz, değmeyin keyfine.
Hayat, sevdiğin ve istediğin şeyleri yapabildiğin sürece güzel ve anlamlıdır diye düşünüyorum. Ve ben de tüm bu işleri yaparken kendimi dünyanın en güzel, en yetenekli, en güçlü kadını gibi hissediyorum. Çünkü aynı zamanda bana can-ı gönülden destek olan bir eşim var ve buradan ona tekrar tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Hayatı hafife almamakla birlikte, çok da ciddiye almayan biriyim. Pollyanna’cılık değil ama her daim pozitif olmak ve düşünmek gerektiğine inanırım. Bu yüzden negatif enerji yayan, başkalarının acılarını ve üzüntülerini önemsemeyen ve vicdanı sızlamayan insanlardan uzak durmaya çalışıyorum. Tüm bu sebeplerden ötürü de, yazıyorum. Yazmak, en güzel terapi yolu. İşte bu yol; pek güzel bir yol. Tavsiye ederim.

Bakmak, incelemek isterseniz diye:

https://www.kitapsozler.com/iklim-dora-roportaj/

https://www.wattpad.com/user/iklimdora

http://www.birazoku.com/yalnizligin-muhallebi-kivami-iklim-dora-digital-sanat-yayincilik

http://yazarkafe.boomads.com/Site/31402/iklimdora-blogspot-com

İlk YazımBlog Yazarı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları