İRADENİN ÜZERİNDEN GEÇMEK

Fotoğraf sahibi: Kamran Gholami (@Kamran Gholami on Pexels)

İRADE ÜZERİNE

İrade, insanın kendini yönetebilme, bir işte kendini sevk ve idare edebilme yetisidir. Kişinin iradesi, hem madden hem manen, kişinin sağlıklı yaşamasına hizmet etmelidir. Hayatımızda zaman zaman irademizin zayıfladığı kimi zaman da aşırıya gittiği olur fakat bu her iki ucun herhangi birinde bir istikrar paterni sağlarsa bu ya depresyona ya da takıntı, zorlantıya dönüşür. Bu sebeple iş ve işleyişimizde ölçülü olup olmadığımızı kendimize zaman zaman sormalı ve dönütlerimize göre hayatımızı şekillendirmeye çalışmalıyız.

Hepimiz zaman zaman yaşamışızdır. Ders çalışmaya çalışırız ama bir türlü işimize el süremediğimiz adapte olamadığımız olur. Kilo vermeye çalışırız, sivilcelerimizden kurtulmaya çalışırız, fit ve sağlıklı bir vücuda ve sağlıklı bir ruha sahip olmak için çaba göstermeye çalışırız fakat çoğunlukla mevzu elimizde patlar. Peki ne yapmalı?

Çocukluğumda yolda yürürken sık sık düşerdim sonra tekrar kalkardım bir daha düşerdim yine kalkardım derken büyüdüm ve artık çok daha az düşüyorum. Hayat böyle işliyor galiba her şeye rağmen düştüğün yerden kalkmak gerekiyor. Aksi takdirde ağaçlardaki taptaze meyveler de zamanı gelince düşüyor ama yerlerinden kalkamadıkları için kimsenin ,istifadesine sunulmadan,   çürümeye mahkûm oluyorlar.

Ruşen NEVRES    

Ruşen NEVRES
02.06.2000 yılında Ordu'da doğdum. Ordu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum.Ordu' da yaşmaktayım.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
ŞEKERCİ DEDE İLE HASBİHAL
Sonraki
Eğitimde Neye Neden Önem Vermeli?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.