İnsan isimleri karekteri etkilermi

Merhaba değerli arkadaşlar ilk yazımı insan için en önemli konu olan karekter meselesi üzerine yazmak istedim.peki ama insan isimleri kişiliği veya karekteri etkilermi yapılan uluslararası araştırmalar bu konu hakkında çeşitli bilgiler ortaya koymuştur.Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu konuda şu cümleleri kurmuştur:Hem kişi isminin ifade ettiği anlamı rol model olarak alabiliyor hem de seçilen isimler kişinin karakter yapısını etkileyebiliyor. Aile ve çevre, ismin anlamı paralelinde kişiye davranırsa o anlam o kişiyle özdeşleşiyor. Vural, Volkan, Alev gibi isimler mesela… Bu isimleri taşıyan kişilerde saldırganlık, agresiflik, heyecanlılık gibi tepkiler gelişebiliyor. 

Elbette bu herkes için geçerli olan bir kural değil ama genellikle yaşanan manzara bu.

Ancak tabiki istisnalar kayideyi bozmaz değerli arkadaşlar.sizde eğer çevrenizde dikkat ettiyseniz bu konu hakkında rahatlıkla bir sonuca varabilirsiniz çünkü insanoğlu var olduğundan beri bir isme mahkumdur kişiler birbirlerini bu sayede tanıyor ve daha kolay iletişime geçebiliyor.benim çevremde karekterini isminden alan çok sayıda tanıdığım var mesela barış ismi kendine barışık bir kişiyi sembolize eder ancak tam tersi olan bir isimde o şekilde kendini ifade eder örneğin bir kişi size hiç tanımadığınız bir isim söylediği zaman hemen kafanızda o kişi hakkında çeşitli karekter analizi yapabiliyorsunuz bu da değerli arkadaşlar insanın ismi karekteri belirler kısmındaki en önemli yapı tasidir.

ben bu konu hakkında kesinlikle insanoglunun karekterinin bir bölümünü isminden aldığını düşünüyorum bu da ebeveynler sayesinde olabiliyor çünkü ismi kişiye ebeveynler veriyor bu konuda şu sonucu doğurur karekteri hem ebeveynler hemde isim belirler. örneğin savaş ismindeki birine barış ismi verilseydi acaba çocuk daha farklı bi karekter sahip olabilirmiydi bu konuyu da siz kendi düşüncenizle degerlendirebilirsiniz .bu  da size naçizane bir sorum olsun…

Teşekkürler…😊😊😊

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.