İğrenç bir gelenek: Bacha Bazi

Merhabalar bugün size bir Afganistan geleneği olan – istismarın meşrulaştırılmış hali – bacha bazi’den bahsedeceğim. Çok fazla görsel koymayı düşünmüyorum çünkü gerçekten mide bulandırıcı. Bacha bazi farsça kökenli bir kelime grubu olup, “çocuklarla oynamak” anlamına gelmektedir. Tabi oynamak kelimesi bu gelenek için çok da masum değil ne yazık ki. Tamamen gelenek adı altında istismarı normalleştirmek için yapılmış bir etkinlik.

Peki nasıl bir gelenek bu?  Yaklaşık 9-18 yaş grubu arasındaki çocuklar kendilerine iş , eğitim verileceği vaadiyle aileleri tarafından bu kişilere veriliyor.Genellikle durumu iyi olan kişilere verilen bu çocuklar eğlence , dans ve daha iğrenç boyutlara giderek cinsel istismar için kullanılıyorlar.Bu çocuklar yetişkin olduklarında ise eğlencelerine başka çocuklarla devam ediyorlar.

Ailelerinden alınan bu çocuklara önce teşhir edici bi şekilde dans etmeyi öğretiyorlar. Daha sonra kadınlar gibi makyaj yapılıyor ve kadın elbiseleri giydiriyorlar ve sadece bir erkek grubunun içine girip – kadınların girmesi yasak – onlara dans ediyorlar. Bazen bu dansı da aşıp daha iğrenç boyutlara , tecavüze , tacize kadar ilerleyebiliyor. Günümüzde yasaklanmasına rağmen hala bazı kesimlerde bu durum devam etmektedir. Belgeselini izlemek ismini buraya bırakıyorum;

The Dancing Boys of Afghanistan  

Şimdi gelelim başka konuya. Bu tip iğrenç bir gelenek bizde de var desem ;  Civciv çıkarma adetini daha önce duymuş muydunuz? Ben yeni duydum ve şok içinde kaldım. Nasıl sapkın bir gelenek anlatayım ; Bir çarşafın altına yaşları 7-12 arası olan birkaç çocuk sokulur ve aynı çarşafın altına yetişkin bir erke daha girer. Bu yetişkin erkek çocukların kıyafetlerini çıkarmaya başlar. İşte bu iğrenç etkinliğe gelenek deniyor.  Köy muhtarının açıklaması daha da iğrenç boyutta :  “Bizim köyde yarım asırdır bu oyun oynanır. Gülme, eğlenme amaçlı yapılır. İstismar gibi bir durum söz konusu değil. Kıyafetleri çıkarıldığı için oyuna ‘civciv çıkarma’ deniyor. Ortada bir kötü niyet yok.” Videoyu paylaşmak istemiyorum. Gerçekten mide bulandırıcı görüntüler mevcut. Haber kaynağını sizler için aşağıya paylaşıyorum.

Haber linki : https://www.gursesgazetesi.com/yasam/civciv-cikarma-nedir-ulke-gundemine-oturcan-civciv-cikarma-adeti-nedir-h11881.html Sözü de size  bırakıyorum.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.