İdeal İlişki Nedir ? Neden Bulmakta Zorlanıyoruz ?

Fotoğraf sahibi: Asad Photo Maldives (@Asad Photo Maldives on Pexels)

       Bugün çoğumuzun arayıpta bulamadığı  ve sürekli ne zaman denk geleceğim diye sorduğumuz bir soru üzerinde duracağım. Bunun ne olduğunu ve neden denk gelmediğimizi veya gelipte anlayamadığımızı  kendi tecrübelerim ve düşüncelerimle size aktarmaya çalışacağım.

       Öncelikle “ ideal ilişki nedir ? ” sorusunu cevaplayalım. Bence ideal ilişki, size iyi gelen , içerisinde olduğunuz müddetçe sizi genel anlamda mutlu eden , sizi gerçek anlamda anlayan ve ne istediğinizi bilen , güven veren , her daim sizi destekleyen ve saygı duyan biriyle yaşadığınız birlikteliktir ve bence ideal ilişki bulunmaz. Tak diye işte bu ideal ilişki veya doğru insan diyemezsiniz. İlişkiyi idealleştiren kişilerdir. Birbirinize olan sevgi , saygı , güven ve yaşadığınız olaylar karşısında ki tutumunuzdur. İşte bu ideal olan diyeceğiniz kişinin kişinin özellikle empati yeteneğine , güvenilirliğine , sizin için neleri göze alabileceğine ve vicdanına bakmanız gerekiyor. 

      

Fotoğraf sahibi: Alex Green (@Alex Green on Pexels)

           Empati yapabilen biri her zaman size hassas  ve dikkatli yaklaşır. Sizi kıracak ve sinirlendirecek hareketlerden olabildiğince kaçınmaya çalışır. Kendine yapılınca hoşuna gitmeyeceğini bildiğinden aynı şeyleri size yapmaktan çekinir. Güven konusuna gelecek olursak -bunun ilişkide karşılıklı olması çok önemli bir konu- karşılılı sadakatin olması gerekir. Sadakatten sonra da verilen sözler gelir. Söz verildiği zaman tutulmazsa bu ilişkiyi derinden yaralar , her tartışmada sürekli konusu açılır ve bu iki tarafıda yormaya başlar. Yapılması gereken verilen sözleri tutmak ve daha da tutamayacağınız sözler vermemektir. Verdiğiniz sözleri tutmazsanız karşınızdakinden de tutmasını beklemek büyük aptallık olur. Siz tutucaksınız ki siz ona verdiği sözleri tutmasında destek olucaksınız ki moral motivasyon sağlıyacaksınız ki o da verdiği sözleri tutabilsin. Bir insanın verdiği sözün zamanı gelmeden sürekli başına kakarsanız , sabırlı olmazsanız ve onun bu yolda moral motivasyonunu sağlayamazsanız bu sözü yerine getirmesini kesinlikle bekleyemezsiniz. Karşınızdaki insanı destekleyeceksiniz ki ilişkiniz daha sağlam bir şekilde ilerlesin.

        İlişkilerde herşey karşılıklı olmasa da çoğu şey karşılıklıdır bence . Yok ben erkeğim bu yakışmaz , bunu yapamam , yüz veremem yok ben kızım kendimden ödün veremem , o benim peşimde koşsun , o bana öyle yapsın şöyle yapsın diye bir şey yok . Öyle bi dünya yok arkadaşım .Siz onu merak edeceksiniz ki o da sizi merak etsin , siz sözlerinizi tutacaksınız ki o da tutsun. Ben böyleyim işte diyip geçiştirmek yerine gerçekten tutmaya çalışın. Siz ona destek olacaksınız ki o da size destek olsun , siz ona sevginizi vereceksiniz ki o da size kat ve kat karşılığını versin , siz ona hassas davranacaksınız ki o da size davransın , siz özellikle tansiyonun yükseldiği anlarda kendinizi frenleyeceksiniz ki o da frenlesin , siz ona hediye alacaksınız ki oda size alsın , siz ona güleryüz göstereceksiniz ki oda size göstersin , siz her sorununda bıkmak sıkılmak yerine ona moral motivasyon sağlayacaksınız ki o da sağlasın , siz ilişkinizi ileri taşımaya çalışın ki o da çalışsın , siz inanın ki o da inansın , biriniz hayallerinize koşarken öbürü ona köstek olmak yerine destek olsun ki bu ilişkiye ilişki diyebilelim. O size ne kadar hassassa , o sizi ne kadar arayıp soruyorsa , o sizin için ne kadar çabalıyorsa sizde o kadar çabalayıp gayret gösterin. İnsanları çölün ortasına bırakıp onlardan gül bekleyemezsiniz. Öbür türlü işte bunu erkeğin yapması lazım bunu kızın yapması lazım ya da daha ne yapayım ben uğraşıyorum da sen ne yapıyorsun ? gibi ifadeler ilişkiyi tüketmekten başka işe yaramaz. 

    

Fotoğraf sahibi: JESSICA TICOZZELLI (@JESSICA TICOZZELLI on Pexels)

  Bir başka konu mükemmel hiçbir insan yoktur. Sizde mükemmel değilsiniz. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bulamazsınız. Karşınıza çıkan bir bireyde illa ki sizin mükemmeliyet kavramınıza uymayan bir özellik çıkacaktır. Zaten işin olayı bu. Bizi farklı kılan şey bu yoksa birbirimiden bi farkımız kalmaz. İnsanlara sizin mükemmeliyet kavramınıza bir kaç özelliği uymadı diye yüz çevirmeyin. Dediğim gibi işim sırrı burda. Siz bu farklılıklara ve size uymayan şeylere tahammül edebildiğiniz kadar seviyorsunuz demektir. Bunları karşınızda ki için ne kadar törpüleyebiliyorsanız o kadar seviyorsunuz demektir. İdeal ilişki içerisinde olsak bile bunu kaybetmemizin en büyük sebebi bu. İnsanları kendi kalıplarıza sığdırıp o kalıplar içerisinde yargılayıp ahkam kesmeyin. Tabi ki dediğim gibi bunlar karşılıklı şeyler . Siz oturduğunuz yerden farkında olduğunuz kusurlarınızla karşınızdakini eleştirip , aşağılayıp durursanız ondan da herhangi bi çaba bekleyemezsiniz . Siz yapın ki size olan sevgisinden dolayı o da aynı çabayı göstersin. Yoksa size olan sevgisi de güveni de yavaş yavaş sönmeye başlar. 

       Sonuç olarak  bunları yapabildiğimiz zaman ilişki idealleşiyor. Geçmişte veya şuan da yaşadığınız ilişki içerisinde önce kendinizin kusurlarına bakın daha  sonra karşınızdakini eleştirin. Gerçekten seviyorsanız karşınızdakini sımsıkı tutun , kendi kalıplarınızı bi kenara atıp ilişkinizi ideal bir ilişki haline getirin. Sağlıcakla , sevgiyle kalın .

 

Ebubekir Kalın
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BEHZAT Ç. BİR ANKARA POLİSİYESİ İNCELEMESİ
Sonraki
GÖMLEĞİN İLK ÜÇ DÜĞMESİ HESABI |KENDİNİ İNŞA ET SERİSİ

GÖMLEĞİN İLK ÜÇ DÜĞMESİ HESABI |KENDİNİ İNŞA ET SERİSİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.