Her şeye rağmen izlenmeyi hak eden dizi: Aşk101

Merhaba,

Bugün sizlere Türkiye’nin olaylı Netflix dizisi Aşk101’den bahsedeceğim. Adı ve hakkında çıkan ilgili ilgisiz bir sürü haberler nedeniyle haksızlık edilen bir dizi olduğunu düşünüyorum. Çıkış yapışları ve tanıtımları asıl konudan çok uzaktı. İlk tanıtımları hatırlarsanız iki öğretmenini birbirine aşık etmeye çalışan bir grup lise öğrencisi diye anlatılıyordu. Vıcık vıcık aşk temalı klasik romantik komediler olacağı düşünüldü çoğunlukla. Sonrasında ön yargıyla yaklaşmayıp izleme fırsatı bulanlar fark etti ki işlenen konu aslında çok daha derin. 

Fotoğraf sahibi: Thibault Penin (@thibaultpenin on Unsplash)

Konusu

Dizi aslında kötü deneyimlere sahip 4 lise öğrencisinin hikayesini anlatıyor. İlk bölümde okulda bir olay yaşanıyor. Ve zaten sorunlu öğrenciler gözüyle bakılan bu öğrencileri atmaya yer arayan müdüre fırsat doğuyor. Yanlız bir engel var öğrencilerin atılmasına karar vermek için bir kurul kuruyor ve ancak mutabık oyla bu karar verilebilir. Sadece bir öğretmenleri sorunlu da görünseler onlar daha çocuk geleceklerini karartmamalıyız diye düşünürek red oyu kullanıyor. 

Öğrenciler için bu bir nimet oluyor. Ancak sonradan öğreniyorlar ki bu öğretmenleri okuldan ayrılma aşamasında. Çocuk akıllarıyla atılma aşamasında olan bu dört öğrenci birbirlerinden çok hoşlanmasalarda bir araya gelerek bir plan yapıyorlar. Hocalarının gitmesini engellemek için onu burada tutacak bir neden arıyorlar. Ve öğretmenlerin “eş durumundan tayin” isteme imkanı olduğunu öğreniyorlar. Bu imkana tutunarak bekar olduğunu düşündükleri hocalarının burada birini sevip onunla evlenmesini planlıyorlar. Bunun için de bir aday  arıyorlar okuldan. Bu sırada okulu  bir beden eğitimi hocası geliyor. Adayın bu yeni öğretmen olduğuna karar veriyorlar. 

Neden iyi?

Olaylar buradan gelişiyor ancak asıl önemli olan karakter işlenişi.

Karakterlerin psikolojik arka plan anlatılışı

Sorunlu diye yaftalanan bu dört öğrenciyi böyle davranmaya iten geçmişleri o kadar iyi işlenmiş ki. Onların bu öfkeleri, kural tanımaz hallerinin nedenlerini çok iyi anlaşılıyor ve kolaylıkla empati kurulabiliyor. 

Karakter gelişimi

Tüm bu süreçte tabi ki bu  karakterler kendilerini kurtarıp bildiklerini okumaya devam etmiyorlar. Gelişip değişiyorlar. Yeni oluşturdukları bu arkadaşlık onlara iyi geliyor. İyi yönde etkiliyor. Kendilerinin daha iyi versiyonları haline geliyorlar.

Önemli olan farklı gözle bakmak

 Eğer dizi eleştirmeni gözüyle izlerseniz çok fazla saçmalık ve hata var. Ancak eğer liseli ergenlerin hikayesini izliyorum, çocukça salaklıklar izleyeceğim diye bakarsanız izlemesi aşırı keyifli. Ve izlediğine değen türden bir dizi. 

Önyargıları bir kenara bırakıp şanş verilmesi gereken bir  dizi olduğunu düşünüyorum.

Son olarak izlerken bana keyif veren birkaç replik bırakacağım buraya

  • “Zaaflardan anlıyorum. Aşk da zaafların en kötüsü. Kendine saygını yitiriyorsun. O derece.”
  • “Nobel ödülü almış birine “Ne de fitmiş.” diyor musun? Ya da soğuk füzyonu bulan birine “Ay ne de kilolu…”? Büyük baş hayvan mısın sen, kiloyla ölçülesin?”
  • “Hepiniz b*k gibi biliyorsunuz da bu sorunun cevabını”

 

kalpteki benek
İçime birikenleri yazılarıma döküyorum, belki bir anlayan çıkar diye
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
C E S A R E T
Sonraki
NEDEN BU KADAR YALNIZSIN

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.