Her şeye rağmen izlenmeyi hak eden dizi: Aşk101

Merhaba,

Bugün sizlere Türkiye’nin olaylı Netflix dizisi Aşk101’den bahsedeceğim. Adı ve hakkında çıkan ilgili ilgisiz bir sürü haberler nedeniyle haksızlık edilen bir dizi olduğunu düşünüyorum. Çıkış yapışları ve tanıtımları asıl konudan çok uzaktı. İlk tanıtımları hatırlarsanız iki öğretmenini birbirine aşık etmeye çalışan bir grup lise öğrencisi diye anlatılıyordu. Vıcık vıcık aşk temalı klasik romantik komediler olacağı düşünüldü çoğunlukla. Sonrasında ön yargıyla yaklaşmayıp izleme fırsatı bulanlar fark etti ki işlenen konu aslında çok daha derin. 

Dizi ilk bölümüne sorunlu 4 lise öğrencisinin son yaptıkları olaydan sonra atılmasının tartışılmasıyla başlıyor. Oy birliğiyle verilmesi gereken bir karar ve sadece bir öğretmen kalmaları yönünde oy kullanıyor. Ve bu öğretmenin okulldan ayrılması söz konusu. Eğer ayrılırsa bu dört öğrencinin okuldan atılmasının önünde hiçbir engel kalmaz ve direk atılırlar. Bu nedenle öğrenciler de kalmalarına oy kullanan bu öğretmenin okuldan ayrılmasına engel olmaya karar veriyorlar. Bunun için eş durumu ile istediği ilde çalışabilmesi kanununa dayanarak eğer buradan birine aşık olup evlenirse İstanbul’da kalacağı için liseden de ayrılmayacağını düşünüyorlar. 

Tüm hikaye ve anlatılan o güzel arkadaşlık bu noktadan başlıyor. Temel konu olarak buna bakılınca evet maalesef saçma duruyor. Ancak dizinin asıl başarısı karakter kurgularında. Sorunlu diye yaftalanan bu dört öğrenciyi böyle davranmaya iten geçmişleri o kadar iyi işlenmiş ki. Onların bu öfkeleri, kural tanımaz hallerinin nedenlerini çok iyi anlaşılıyor ve kolaylıkla empati kuralabiliniyor. Bu nedenle de değer verilmeyi ve izlenmeyi hak eden bir dizi olduğunu düşünüyorum. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Dizi gerçekten çok saçma sahnelerle dolu. Özellikle bir lise öğrencisinin evleneceğim demesi üzerine öğretmeninin çok güzel haber demesi de aşırı komikti. Sanırım 1998 li yılları anlatıyor dizi. Özellikle daha kitabın yüzüne bakmamış, herkesi döven karakterin son 1 ay sevgilisinin ders notlarını basketbol oynarak dinlemesi ile ilk 100 e girmiş olması da yine saçma geliyor. Fakat tüm bunlara rağmen ben etkilendim bu diziden. Özellikle yangın sahnesi çok etkiledi gözüm doldu. Dizinin sonuna geldiğimizde, keşke büyüyen karakterler de aynı olsaydı, makyajla falan yaşlandırılsaydı dedim.