Ne Yaptın Çağatay? | Kağıttan Hayatlar Film İncelemesi

Selamlar dostlar. Bugün sizlere konusu ve fragmanı ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başaran Netflix Türkiye’nin yeni yerli yapımı Kağıttan Hayatlar filminden bahsedeceğim. Buyurun yazıya geçelim.

Cuma günü itibariyle izleyiciyle buluşan ve Netflix Türkiye’ye ilk sıradan giriş yapan filmin başrolünde Çağatay Ulusoy’u izliyoruz. Kendisine Ersin Arıcı, Turgay Tanülkü, Selen Öztürk ve çocuk oyuncu Emir Ali Doğrul gibi oyuncular eşlik ediyor. 1 saat 37 dakikadan oluşan filmimizin türü ise Dram. Yönetmen koltuğunda ise Ayla, Müslüm ve Türk İşi Dondurma gibi başarılı filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Can Ulkay oturuyor. Filmin ismi için “Mücadele Çıkmazı” da düşünülmüş fakat Kağıttan Hayatlar’da karar kılınmış. Buna rağmen Mücadele Çıkmazı ismine film içinde de değinilmiş.

Gelelim filmin konusuna. İstanbul’un bir kenar mahallesinde kağıt toplama deposunu yöneten Mehmet’in dramatik hayatına konuk oluyoruz. Mehmet, bir akşam depoda herkes çıktıktan sonra tek başına otururken çuvallardan birinden bir ses duyuyor ve kedi olduğunu düşünüyor. Sonra Allah ne verdiyse vuruyor çuvala ve bir çocuk fırlıyor dışarıya. Mehmet, yakın arkadaşı Gonzales’in kağıt çuvalından çıkan Ali isimli bu çocukla bağ kurarak kendine bir amaç ediniyor. O andan itibaren tek amacı Ali’nin ailesini bulmak oluyor. Bir yandan Ali’nin ailesini bulmaya çalışırken bir diğer yandan da kendi geçmişiyle yüzleşiyor. Daha detaylı söz edip spoiler vermek istemediğimden konusunu burada bitiriyorum ve film hakkındaki kendi düşüncelerime geliyorum.

Mehmet karakteri, çevresindeki kişiler ve yaşanan olaylar çok gerçekçi bir şekilde yansıtılmış. Gördüğümüz zaman kafamızı çevirdiğimiz, belki de ön yargılarla baktığımız insanlara farklı bir açıdan bakma şansı sunulmuş. Kötü bir çocukluk geçirdiğinden ötürü psikolojik olarak zor durumda olan Mehmet’in güçlü karakterini izliyoruz filmde. Fakat Mehmet’i canlandıran Çağatay Ulusoy’un hakkını da vermek gerek. Filmi resmen taşımışız diyebiliriz. Hele ki bir sahnede adeta devleşmiş. Filmin akışı sürükleyici, sizi içine çekiyor ve sıkılmıyorsunuz. Fragmana ilk baktığımda oldukça dramatik bir film olacağını düşünmüştüm fakat dram beklediğim kadar ağır işlenmemiş. Yine de birkaç sahnede özellikle de bir sahnede paramparça oldum desem yalan olmaz. Süre olarak da tam kıvamında olmuş, 1.30 saat gayet idealdi. Benim filme puanım 7.5.

Filmin fragmanını izlemek için burayafilme gitmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. J

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
5 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hoca Niyaz Hacı Doğu Türkistan Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı

Hoca Niyaz Hacı Doğu Türkistan Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı

Sonraki
Bazen… #iklim diyor ki

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.