Hayattan Kesitler -1-

Siz hiç oturup çam ağalarının altında, kuşların cıvıltısı eşliğinde gökyüzünü izleyerek mutluluk dolu düşüncelere dalıp saatlerce beklediniz mi , denemelisiniz. Hele elinizde kaleminiz,defteriniz varsa; gördüklerinizi,hissettiklerinizi kesinlikle deftere aktarmalısınız.

Öyle bir geçer zaman ki , seneler oldukça mazi; mazinizde güzel hatıralar, birikimler bırakmış olmalısınız. Emekli olunca kütüphanenizde kişisel tarihinizin yer aldığı raflarınız olur.  Her anıyı her hatırayı zevkle okur kimi zaman hüzünle , gülerek karışık hislerle okur ve hatırlarsınız. Kesinlikle herkes kişisel tarihini kaydetmeli defterlere.

Yoksa her şey unutulur, unutuluyor hatırlanmıyor. Zaman öyle geçiyor ki farkına bile varmazsınız, geçmediğini düşünüyorsanız zamanın veya hiç geçmeyecek sanıyorsanız size tavsiyem sizden yaşlı insanlarla röportaj yapın, onlara kulak asın ve tavsiye isteyin.

Hayallerinizi somutlaştıracak veya çizebilecek yeteneklere sahip olmak için kendinizi geliştirmelisiniz. İstemez misiniz nehir kenarındayken gördüğünüz her güzelliği kağıda dökebilmeyi veya şiirsel şekilde yazıya dökebilmeyi…

Hayatınızda en güzel yatırım; kalemler ve defterlere olan yatırımdır. Bir kitap okursunuz,sonra yüzlercesini okumak istersiniz ve ardı kesilmez, kendine ait okyanusun olur. Kitaplara, kelimelere, defterlere sarılmaya başlarsınız ve kıyas yaparsınız insanlar mı yoksa defter arasına sıkıştırılmış onlarca, yüzlerce kelimelerin dansı mı diye.  Her vaktinizi okumakla memur kılarsınız kendinize. Çünkü okumak insanı anlamlı kılar, yetiştirir. 

Kitap okuyan insan; insan insanları en iyi anlayan ve en iyi okuyan insan olur.

Kitap okuyan, yazan insanlarla dost olun, hayatınızı güzelleştirin. Eğer mümkünse hayat arkadaşınız da siz gibi kitap bağımlısı olan birisi olmalı. Onunla beraber size ait kütüphaneniz, masanız, araştırma sahanız ve olmazsa olmaz olan tatlı rekabetler, tezler oldukça zamanın gereksiz etkenlerinden kurtulursunuz…

Sizi heyecanlandırayım mı?  Evinizde üç masa ve ortak bir kütüphaneniz var, okuyorsunuz ailecek. Ailenizin en küçük bireyine ait olan ve onun gibi minnacık masası, küçücük elinde kocaman anlam ifade eden kitabıyla size bakıyor; ebeveynini örnek alan, gözleri heyecanlı ve muhabbetin içinde kaynayan zihin zenginliği ile yetişen bir evlat…

Tabi bunlar sadece tahayyülleri şımartan kareler. Umarım hayallerinizde yer edinen imkanı mümkün tahayyüllerinizi somutlaştırırsınız.

Şiir okuyun arkadaşlar, tavsiye olarak divan edebiyatını inceleyebilirziniz.

“Selimi ” mahlaslı şairin şiirlerini okuyup derya denizinde kayıkla süzülebilirsiniz…

(not: bu yazılan yazılar kimseye ithaf edilmemiştir, kişisel fikirlerimin, düşüncelerimin yazıya dökülmesinden ibarettir; yıllar sonra okuyup bu anı tekrardan yaşayabilmek içindir.)

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.