Web Roman Platformu: Hiper Tales

Kaynak belirtilmedi

Tüm novel severler toplansın! Yerli yazarlar ve çevirmenler için yine yazarlar tarafından geliştirilen ve yayın hayatına başlayan, Hiper Tales’i yakından tanıyalım.

Türkiye’de web romancılığı ya da diğer adıyla Novel sektörünü geliştirmeyi ve bir farkındalık yaratmayı hedefleyen, bağımsız bir proje; Hiper Tales.

Web romancılık da neymiş? Diye düşünenler olabilir. 

Yazıma geçmeden önce kısaca değineyim. Online ortamda, kısa bölümler halinde yazılıp, yayınlanan uzun soluklu hikayelerdir, diyebiliriz.

Ne yazık ki web romancılık yurtdşında olduğu kadar ülkemizde yaygınlaşmış değil. Genellikle yabancı web romanların çevirileri ile gelişen bir sektör. Novel ismi oradan oturmuş anlaşılan.

Tabi bu konuda Wattpad’i ayrı tutmak lazım. Hem yurtdışında hem de ülkemizde oldukça popüler ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Lakin Hiper Tales, Wattpad’den bir çok noktada farklılaşıyor…

Platform Hakkında

https://hipertales.ml/ adresinden ulaşabileceğiniz yerli novel sitesi Hİper Tales, kendisini “Bağımsız Okur-Yazar Platformu” olarak tanımlıyor. Bunun haklı nedeni ise sadece bir novel sitesi olmanın çok ötesini hedeflemeleri…

Yurtdışında daha çok “kendi kendine yayıncılık” olarak bilinen bağımsız yayıncılık ya da yazarlık fikrini güçlü bir şekilde destekliyorlar.

Buna göre yazarlar hiçbir yayıncıya ihtiyaç duymadan okurlarına ulaşabilmeli. İnternette web roman ya da novel yazma fikri de zaten buna uzak bir kavram değil.

İşte Hiper Tales; okuyucuları novel yazarı olmaya ve daha sonra hikayelerini E-Kitap haline getirerek para kazanmaları fırsatını sağlamak istiyor.

Zaten platformun anasayfasına ilk uğradığınızda fiyat etiketi iliştirilmiş kitaplar hemen göze çarpıyor. İlk bakışta bir novel sitesinde bunların ne işi var diye düşünmeden edemiyor insan…

Gelin şimdi platformu daha yakıdan tanıyalım.

Hiper Tales, farklı ihtiyaçlar cevap veren 3 ana kısma sahiptir.

1. Topluluk

Platformun kayıt, giriş ve profil alanları gibi sosyal özellikleri barındıran köşesi, Topluluk kısmıdır.

Buras kelimenin tam anlamıyla herkesin toplandığı bir topluluktur. Platforma kimin gelip gittiğini, son paylaşımları, yazıları ve hikayeleri takip edebileceğiniz adeta yazarlar için bir sosyal medya gibi.

Ayrıca ilgi alanlarınıza göre guruplar kurabilir ya da forum tartışmaları da başlatabilirsiniz.

2. Novel

Novel kısmı ise oldukça bariz.

Web romanlar ve öyküler okuyabileceğiniz, beğendiğiniz içerikleri takibe alabileceğiniz bir yer.

Burada isterseniz kendi web romanlarınızı veya öykülerinizi de yazıp, özgürce siteye ekleyebiliyorsunuz.

3. Anasayfa

Anasayfa ise platformun, dünyaya açılan yönü.

Buradaki “İçerik Ekle” düğmesini kullanarak kendi kişisel çalışma atölyenize ulaşabilir ve istediğiniz içerikleri siteye ekleyebilirsiniz.

Atölye kısmında tüm yazılarınızı, kitaplarınızı vb. görebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Anasayfadaki çeşitlilik hemen göze çarpıyor…

Kitaplar

Sadece normal yazıların dışında fiyatı yazılmış kitaplar hemen dikkat çekiyor. Bu kısım bağımsız yayıncılık yapmak isteyenlerin kitaplarını bekliyor.

Ayrıca site üzerinden doğrudan bir satış yerine, satış kanallarının listelenmesi yöntemi benimsenmiştir.

Buna göre kitabınızı, internet üzerinde her nerede satıyorsanız, bir başlık, açıklama ve bağlantı ile siteye ekleyebilirsiniz.

Hikâye Öğeleri

Hikâye öğesi fikri de bir başka ilginç içerik türüdür. Hiper Tales bu noktada bir novel sitesi, online mağaza ve topluluk sitesi olmasının yanı sıra bir de Wiki sitesi olma özelliği kazanıyor.

Buna göre yazarlar ya da okurlar, sevdikleri kitapların hikâye öğelerini (karakterler, mekanlar vs.) kitaba ekleyebiliyorlar. Bu öğeler daha sonra kitabın sayfasında ve bir sonraki konumuz olan evrenlerde yerini alıyor

Hikâye Evrenleri

Hikâye evrenleri ise isminden de anlaşılacağı gibi tüm hikâyeyi tek bir sayfada toplayan yazılardır. Kitaplar, öğeler hepsi ilgili evren sayfasında yerini alır. 

Üstelik evrenler de bir başka evrenin parçası olarak, alt evrene dönüşebilirler. Bunun önemli. Çünkü hikaye evreninizin ölçeğini mümkün olduğunda küçük tutabilirsiniz.

Örneğin bir kitap serisinin her kitabı için ayrı evren sayfaları oluşturabilir daha sonra hepsini bir çatı evrende toplayabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Bu ve burada değinemediğimiz diğer özellikler sayesinde anlatacak bir hikayeniz varsa; Hiper Tales, mutlaka uğramanız gereken bir yer olabilir.

Platformda üretebileceğiniz türleri şöyle bir toparlarsak:

  1. Yazılar
  2. Kitaplar
  3. Hikaye Öğleri
  4. Hikaye evrenleri
  5. Web Romanlar
  6. Öyküler
  7. Kişisel Bloglar

Ayrıca siteye entegre edilen puan sistemi ‘Enerji’yi de unutmayalım. İçerik üreticileri için bir tür ödül sistemi olarak düşünülmüş…

Sadece novel yazarak (belki de okuyarak) başladığınız yolculuğunuzun; gerek kitaplar, hikâye öğeleri ve evrenleri ile her aşamasında yanınızda olabilecek, çıkışınızı yapmak için topluluğunuzu kurabileceğiniz bir alternatif olarak karşınızda, Hiper Tales.

Geliştirme ekibinde bulunan şahsım da dahil olmak üzere herkes, aramıza katılmanızı ve hikayenizi paylaşmanızı bekliyor.

Hiper Tale
Hayali yazar. Öykü çobanı. Hepimiz gerçeklik dediğimiz bir rüyada yaşıyoruz ve uyandığımızda ilginç şeyler olacak...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
SPOR BİR YAŞAM BİÇİMİ
Sonraki
Tut ki Bir Gün Sevgi Silindi Yeryüzünden …

Tut ki Bir Gün Sevgi Silindi Yeryüzünden …

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.