Hayat Kalitenizi ve Başarınızı Arttırmak İçin Yapmanız Gereken 7 şey

Kaynak belirtilmedi

Merhaba, bugünkü konumuz hayattaki başarınızı arttırmak için yapmanız gereken bir takım aktiviteler olacaktır.

1) Çok çalışın

Yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de çok çalışmaktır. Bir hedefiniz olsun ve o hedefiniz üzerine çok çalışın ama aynı zamanda verim almaya da çalışın. Verim alabilmek için farklı çalışma yolları denemelisiniz. Bugün çalışmanızdan verim alamadıysanız ertisi gün yeni yöntemler deneyin unutmayın ki denemekten asla zarar gelmez. Ben öğrenci olduğum için buradan öğrenci arkadaşlarıma tavsiyelerde bulunabilirim. Öncelikle öğrenci arkadaşlarım şunu bilmelisiniz ki imkansız diye bir şey yoktur sadece imkansızlık size bağlıdır. Kafanızdan ben yapamam cümlesini mutlaka kaldırın ve kendinize ne olursa olsun bir yol çizin dümdüz bir yolunuz olsun ve bu yolda sağınıza solunuza değil yalnızca önünüze bakın. Düşünün yani düşünerek çalışın çalışırken düşünün, neyi mi? ileride istediğiniz bölümü kazandığınızı, istediğiniz mesleği yaptığınızı. Eğer bunu düşünürseniz mutlu olacaksınız ve çalışma isteğiniz artacaktır.

2) çok isteyin 

Olmak istediğiniz mesleği, kazanmak istediğiniz bölümü veya çalışıyorsanız işinizde başarılı olmayı isteyin hemde çok isteyin. Her gün bunun hayalini kurun hatta bunun hayaliyle yaşayın unutmayın ki hayal kurmak sizi her zaman bir adım önde tutar. İstediğiniz şeyi bir kağıda da yazabilirsiniz eğer bu şekilde yaparsanız yazdığınız yere her gün bakın. Bu şekilde hayal kurup istediğniz şeye odaklanırsanız gerçekleşme olasılığı da bir o kadar artar. Hayal kurma eylemini her sabah kalktıktan sonra ve her akşam yatmadan önce yapabilirsiniz. Gün içinde hayal kurmayı da dengelemek lazımdır. Çalışmanıza mani olacak kadar düş kurmamalısınız evet bunun hayaliyle yaşamalısınız fakat bu çalışmanızın önüne geçmemelidir. Başarı her zaman çok isteyen ve hedefi için çalışan kişiye gelir.

3) Her gün kitap okuyun

Her gün yatmadan önce veya ne zaman boş vakit bulursanız kitap okumalısınız fakat okuduğunuz kitaplar size bir şeyler katmalıdır yani kitap tercihiniz kaliteli olmalıdır. Biliyorum herkese hitap etmiyor ama dünya klasikleri size çok şey katacaktır. En iyi bildiğim şeyin kitap okumak olduğunu söyleyebilirim bu yüzden size önerebileceğim bir sürü kitap var. Şimdi size önereceğim kitaplardan diğer bloglarımda da bahsetmiştim. Rus edebiyatı sevenler için Tolstoy ve Dostoyevski’nin tüm kitaplarını önerebilirim. Alman edebiyatı seven varsa Goethe önerebilirim özellikle genç werther’in acıları kitabını kesenlikle okumalısınız. İngiliz edebiyatı ve aşk sevenler için william Shakespeare’in romeo ve juliet kitabını ve Hamlet kitabını önebilirim. Eğer bilim kurgu, fantastik ve macera sevenler varsa Scott Baker’dan kayıp denklemleri, benim gibi biyolojiyi çok sevenler için Geoffrey Girard’ın Klon kitabını, tarih sevenler için öncelikli olarak Nutuk (bence herkesin okuması gerekli), İlber Ortaylı ve Halil İnalcık’ın bütün kitapları, yine benim gibi psikoloji aşığı olanlar için yabancı yazarlardan Sigmund Freud, Türk yazarlardan ise Gülseren Budayıcıoğlu’nun bütün kitaplarını önerebilirim. Türk Edebiyatı sevenler için Halide Edip Adıvar’ın kitaplarını Namık Kemal’in kitaplarını aslında bütün Türk yazarlarının kitaplarını önerebilirim. Kitap okumaya kesinlikle hayatınızda yer verin çünkü kitap bazen insanlardan uzaklaşmak demektir. Kitaplar size insanlardan daha çok şey katar.

4) Mutlaka bir aktiviteniz olsun

Hayat sadece çalışmaktan ibaret değildir bu yüzden kendinize uygun, kendinizi bulabileceğiniz uğraşlar edinmelisiniz müzik, resim, yazı, el işi gibi. Kendinizi iyi hissedeğiniz aktiviteleriniz olsun. Bu tarz aktiviteler yine size çok şey katacaktır ve ayrıca kafanızı boşaltmaya yarayan en etkili çözümdür. Bence hayatınızda mutlaka müziğe yer verin unutmayalım ki müzik ruhun gıdasıdır.

5) Çevrenizle kaliteli muhabbet yapın

Çevrenizde ki insanlarla öğrendiğiniz yeni bilgileri paylaşın böylece kaliteli muhabbet ortamı oluşturmuş olursunuz. Çevrenizle mutlaka tartışacak bir konunuz olsun ki farklı fikirlere her zaman açık olmaya alışın. Ayrıca bu tür seviyeli tartışmalar yine hayatta size çok şey katacaktır. Şimdi söyleyeceğimi  ayrı bir başlık altında yazmayacağım;  her gün mutlaka yeni bir şey öğrenin. Eğer öğrenciyseniz mutlaka bir projede yer alın ister ekip halinde ister bireysel ne olursa olsun bir projeyle uğraşın.

6) Dil öğrenin

Her gün öğrenmek istediğiniz dil için 20 dk bile olsa vakit ayıırın hangi dil olduğu önemli değil mesela ben biraz almanca biliyorum ve geliştirmeye devam ediyorum sizde hangi dil ilginizi çekiyorsa o dili öğrenmeye vakit ayırabilirsiniz bu şekilde akademik başarınız artış gösterecektir ve daha iyi şartlar altında çalışma olanağına sahip olabileceksiniz. Eğer bir gün yurt dışına çıkarsanız öğrendiğiniz dil sizin için kolaylık sağlayacaktır. Yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsiniz ve bu da sizi mutlu eder. Size önerebileceğim birkaç tane dil uygulaması bulunmaktadır; 

  1. duolingo
  2. tandem
  3. memrise
  4. learn match

7) İnsanları umursamayın

Bu madde aslında en önemlisi. Haytınızda belki de size yapamazsın diyenler olacak onlara asla ama asla kulak asmayın. Sizin hedeflerinizle ve hayallerinizlerle dalga geçen insanlar kendi yapamadığı için senin de yapmanı istemeyen insanlardır. Unutulmamalı ki işin ehli asla bir acemi ile dalga geçmez yani işinde iyi ve tecrübeli biri o işe yeni başlayan biriyle dalga geçmez çünkü zamanında o da bu yollardan geçmiştir. Size başaramazsın diyen insanlardan en iyi intikam alma yöntemi onlara inat başarmaktır. Einstein’nın şu sözünü asla unutmayın;

Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma. Bana da gerizekalı dediler atomu parçalayıp ellerine verdim.

Elifnur Turhan
Psikoloji araştırmacısı , Klasik Kitap kurdu , Yüzüklerin efendisi hayranı
Önceki
Henri de Toulouse-Lautrec: Sanatın Acımasız Dünyasında Bir Ruhun Hüzünlü Dansı

Henri de Toulouse-Lautrec: Sanatın Acımasız Dünyasında Bir Ruhun Hüzünlü Dansı

Sonraki
Uygur Kültürel Mırası Olarak Uygur Tıbbı

Uygur Kültürel Mırası Olarak Uygur Tıbbı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.