Bir Kitap Daha: Gurur ve Önyargı & Aşk ve Gurur

Selam,selam,selam. Tess Gerritsen’ın hayatını anlatacağımı söylemiştim ama bundan vazgeçtim. Çok kararlı bir insanımdır evet. Onun yerine Jane Austen yazarının Aşk ve Gurur kitabından bahsedeceğim size.En beğendiğim klasiklerden biri  olur kendisi. İngiliz klasiklerine ayrı bir sempatim var. Bu kitap da Jane Austen’ın da ikinci kitabı.

18. yy’da yazılan bu roman içerisinde aşk,hiciv barındırıyor. Aşk romanı severleri aşırı tatmin edecek nitelikte bir kitap. 19.yy’da yayımlanmış ve günümüzde hala okur kitlesi artmaya devam ediyor. İngiliz yazar tarafından Pride and prejude olarak yayınlanmış. Hasan Ali Yücel klasikleri Gurur ve Önyargı olarak çevirirken, Can yayınları aşk ve gurur olarak çevirmiştir. Aslında değişen bir şey yok yani çiçeklerim eğer ilk baskılardan almayacaksanız. İlk baskılar hem manevi olarak daha etkileyici hem de yazımsal olarak daha orijinaline yakın birazcıkta pahalı. Ben kitabı çok sevdiğim için her baskısını almak istiyorum.Bu bir hastalık resmen!! Hatta ikinciye tekrar okumaya başladım dayanamayıp. Okurken sizi asla sıkmayacak bir kitap pıtı pıtı sayfaları çeviriceksiniz bi bakmışsınız bitmişşş. Kitap okumayı sevmeyenler bile içeriğine hakim olabilecek. Nasıl mı? Bu kitabında filmi var. Evet evet yanlış duymadınız yine size film olmuş bir kitapla geldim. Hem de iki tane filmi var. Birinin adı Gurur ve Önyargı ikincisinin Aşk ve gurur. Ben Aşk ve Gurur filmini izledim bir sonraki yazımda filmlerden bahsedeceğim şimdi kitabın içeriğinden bahsedelim.

Bakınız alıntı defterim kalemlerimle başına geçtiğimin bir resmi. Kitap, taşralı güzel ”önyargılı” Eliza’cığımız ile yüksek mertebeden varlıklı soylu ”gururlu”Mr. Darcy arasındaki çatışmayı anlatıyor. İlk başta Elizamızı pek küçümser gören Darcy zamanla içinde Elizaya karşı inanılmaz bir merak uyanıyor. E biliyoruz ki aşk merakla başlar. İkisinin arasındaki aşk nereye varacak merakıyla okuru içine çekiyor. Tatlı Darcy’mizi kötüledik hep ama Elizamızda gururlu kibirli beyefendiyi kendisinin gururunu incittiği için hemen kesin karara varıyor. Darcy’ciğimizi anlamadan dinlemeden yargılıyor her seferinde. Ah biz kızlar bazen çok zalim olabiliyoruz. Gerçekler pekte sandığımız gibi çıkmayabiliyor bunun da en güzel örneği olmuş bu kitap. Heh bir de gerçek aşkın siz ne olursanız olun sizi bulacağını,kabulleneceğini inceden inceden bilinçaltımıza kazıyor Jane hanım. E ben yeteri kadar konuştum bence. Yazımı burada sonlandırıp, kendinize cici bakmanızı söyleyip kaçıyorum. 

Ayşe Aleyna
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Aceminin Gözünden
Sonraki
Türkiyenin Çoğunun Kullandığı Uygulama: Tik Tok.

Türkiyenin Çoğunun Kullandığı Uygulama: Tik Tok.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.