Türkiyenin Çoğunun Kullandığı Uygulama: Tik Tok.

TikTok nedir?

TikTok, kullanıcıların herhangi bir konuda 15 saniyelik videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan kısa biçimli bir video paylaşım uygulamasıdır.

TikTok, 300 milyondan fazla aktif aylık kullanıcısı olan Duyin olarak bilinen Çin pazarı için ayrı bir uygulama sürdürmektedir. Yeni uygulamanın logosu, Musical.ly ve Duyin logolarının birleşiminden oluşuyor.

Popülerliğe Nasıl Yükseldi?

Lansmanından bu yana, TikTok uygulamasının popülaritesi muazzam bir şekilde artıyor. Ekim 2018’de , dünya genelinde Apple mağazasında en çok indirilen fotoğraf ve video uygulaması oldu. Uygulamanın aylık 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştığı ve 80 milyondan fazla kez indirildiği ABD’nin en popüler ülke olduğu bildirildi.

TikTok uygulamasının popülaritesindeki artışın arkasındaki temel nedenlerden bazıları şunlardır:

Ünlü Onayları

Uygulama, popülerliğini artırmaya yardımcı olan Jimmy Fallon gibi birçok ünlü tarafından beğenildi ve kullanıldı. Uygulama, çeşitli bölgelerde, uygulamayı yerel kitlelere tanıtan çeşitli ünlülerle ortaklıklar kurdu.

Jimmy Fallon’un uygulamaya olan ilgisi doğal olarak başladı, ancak daha sonra uygulama tarafından ücretli bir ortaklık yoluyla aktifleştirildi. Kasım 2018’de Jimmy Fallon şovunda bir “meydan okuma” bölümü başlattı ve TikTok’u meydan okuma için bir platform olarak kullandı.

Görüntüleyenlerini #Tumbleweed Challenge’ı üstlenmeye ve TikTok’ta bir tumbleweed gibi yuvarlanan videolar yayınlamaya çağırdı. TV sunucusu bu eğilimi başlatmak için meydan okumayı kendisi üstlendi.

Meydan okuma viral oldu ve bir hafta içinde 8.000’den fazla giriş ve 10.4 milyon etkileşim topladı .

Tik Tok uygulamasının diğer bölgelerde de ünlü ortaklıkları var. Japonya’da kullanıma sunulduğunda, uygulama Kinoshita Yukina, Kyary Pamyu Pamyu ve Watanabe Naomi gibi ünlülere bağlandı. Tayland’da TikTok, sosyal medya ünlüsü Kaykai Salaider ile ve Hindistan’da Aashika Bhatia ile işbirliği yaptı.

Ünlü ortaklıkları, TikTok’un coğrafi genişleme stratejisinde kilit bir taktik olmuştur. Uygulama, platformda vızıltı yaratmak ve viral içerik oluşturmak için ünlüleri ve etkileyicileri kullanıyor.

Bu ünlüler sadece TikTok’ta içerik yayınlamakla kalmıyor, aynı zamanda diğer sosyal medya kanallarında da TikTok’u tanıtıyor. Örneğin, aşağıdaki gönderide Hintli ünlü Aashika Bhatia, Instagram’da TikTok uygulamasını tanıttı.

TikTok, çeşitli ülkelerde ayrı ayrı “1 milyon seçme” yarışması düzenliyor. Her yarışma için katılımcılara videolar oluşturmaları için temalar verilir ve ardından en iyi video yaratıcıları ödüllendirilir. Bu yarışma, yalnızca düzenlendiği her ülke için binlerce yerel videonun oluşturulmasına yol açmakla kalmaz, aynı zamanda TikTok yaratıcılarının tanınırlık ve takipçi kazanmasına da yardımcı olur.

Eylül 2018’de Rusya’da düzenlenen böyle bir yarışma , TikTok kullanıcılarından 31.000 video girişi ve milyonlarca görüntüleme kazandı. Böylece uygulamanın ülkede tanıtımına yardımcı oldu.

Uygulama ayrıca, kullanıcılarına içerik oluşturmaya yönelik konular önermek için yerel trend etiketleri kullanır. Bu, uygulamanın yerel trendlerden yararlanmasına ve platform için viral içerik oluşturmasına yardımcı olur. Örneğin, “Yosun Dansı” Çin’de viral olan eğlenceli bir video türüdür. On binlerce TikTok kullanıcısı bu tema üzerine bir video oluşturdu.

TikTok ayrıca her kullanıcısına kişiselleştirilmiş öneriler gönderir. Bu, TikTok kullanıcılarının her zaman en son trend videolardan haberdar olmalarını ve video oluşturma fikirlerinden asla çıkmamalarını sağlar.

Bu teknikleri kullanarak, TikTok yerelleştirmeyi küresel ölçekte çekebildi.

TikTok uygulamasının şu anki popülaritesi şaşırtıcı, ancak yine de Instagram ve YouTube gibi diğer sosyal ağlar tarafından elde edilen seviyelere ulaşacağını garanti etmiyor. Vine, o zamanlar son derece popüler bir video paylaşım platformuydu, ancak şu anda tamamen görünmüyor. Ve hızla ün kazanan ve sonra ortadan kaybolan birçok başka uygulama var.

Mevcut popülaritesini korumak için, TikTok’un yenilik yapmaya devam etmesi ve kullanıcı tabanını meşgul etmek için yeni yollar bulması gerekecek. Ayrıca uygulamayı kalacak bir sosyal ağ olarak kurmak için platformu markalar için daha pazarlama dostu hale getirmek zorunda kalacaklar.

Türkiye’de Tik Tok :

Çinli ByteDance firması bünyesinde yer alan TikTok‘un dünyada 2 milyar, Türkiye’de ise 30 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Cringe tiktok ( utanç verici tiktok):

tiktoğu eğer kullanmadıysanız, aşağıya bir kaç video bağlantısı ekleyeceğim. tiktok taki bütün videolar böyle değil ama çoğunluk böyle;

https://www.youtube.com/watch?v=19X-140b4jk

https://www.youtube.com/watch?v=vzbpACxPTTk

tiktoğun en derinliklerine inmeden böyle değişik tiktok videoları bulabilirisiniz…

Tik Tok ‘u kötülemiyorum !!!

tikok u asla kötülemek istemiyorum. çok iyi insanlar var , bilgi paylaşan, sanatla uğraşan vs….

ama değişik değişik tipleri olumlu bulmuyorum ben  sadece….

umarım beğenmişsinizdir teşekkürler : )

lavinia
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Kitap Daha: Gurur ve Önyargı & Aşk ve Gurur

Bir Kitap Daha: Gurur ve Önyargı & Aşk ve Gurur

Sonraki
BŤS

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.