UĞURSUZ OLDUĞU SEBEBİYLE AFOROZ EDİLEN YILDIZ: HALLEY KUYRUKLU YILDIZI

Herkese merhabalar, bugün sizlere kafir olduğu düşünüldüğü için Hristiyanlığı yok edeceği söylenen ve bu sebepten dolayı aforoz edilen “Halley Kuyruklu Yıldızı” ndan bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim. 

Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıktığı senede gökte kaymakta olan kuyruklu bir yıldız görüldü. Yıldızın görülmesinden sonra Papa 3. Callixtus, yıldızı “Türk ve Müslüman dostu zındık yıldızı” diyerek aforoz etti. Çok sonraları yapılan araştırmalar sonucu bu yıldızın belirli aralıklarla Dünya’dan da görülebilen Halley Kuyruklu Yıldızı olduğu saptandı. Peki niçin bu yıldıza “tanrısız ve inançsız” anlamına gelen zındık adı verilip Türk ve Müslüman dostu olduğu söylenmişti? Esasında bu yalnızca Fatih’in tahta çıkmasına dayanmıyordu ve öncesi de vardı.

Papa, Osmanlı’nın Belgrat’ı kuşattığı sırada gökteki yıldızların arasında bu kuyruklu yıldızı görüp bunun Hristiyanlar için kötüye, Müslümanlar içinse iyiye alamet ettiğini söyledi. Papa’nın yıldızla söylediği alametleri bağdaştırmasındaki sebep çok eskiden yaşanan bazı büyük olayları dayanak alıyordu. 

Bu olaylara sırayla değinelim:

-M.S. 66 yılında parlak, kuyruklu bir yıldızın görülmesinden sonra Hz. İsa’nın doğmuş olduğu söylenir.

-Yine aynı yılda tarihteki ilk Roma-Yahudi savaşı yapılmaktadır. Savaş sonucunda Hristiyanlar galip gelmiş olsa bile verilen can ve mal kaybından ötürü bu galibiyetin hiçbir olumlu getirisi olmamıştır.

-374 yılında tam 450 yıl sürecek olan kavimler göçü başladığında gökte bir kuyruklu yıldız gören Hunlar, yıldızın kendilerine yol göstermiş olduğunu düşünerek yıldızı takip etmiş ve Hristiyanların olduğu bir devlete ulaşmıştır.

-837 yılında Rum Patriği vefat etmiştir ve yine bu sırada gökte parlak bir kuyruklu yıldız görülmüştür.

-989 yılında Bizans için önem arz eden Konstantinopolis’te (İstanbul) oldukça büyük bir deprem yaşanır ve yine bu kuyruklu yıldız gökte süzülmektedir. Bu depremden sonra halk ve yöneticiler yıldızı iyice uğursuz bellemişlerdir.

-1302 yılında yıldız tekrar görüldüğünde Osmanlı Bizans ile girdiği savaşı kazanır ve Bizanslılar bu durumdan yine yıldızın uğursuzluğunu sorumlu tutar.

Yıldızın gözlemlendiği sonraki dönemlerde de Osmanlı toprak genişletip zafer kazandığından dolayı bu yıldız Hristiyanlarca uğursuz kabul edilmiş ve aforoz edilmiştir. Çağ ilerledikçe yapılan araştırmalardan sonra gökbilimciler bu yıldızın ortalama 75 yılda bir görülen Halley Kuyruklu Yıldızı olduğunu saptamış olsa da yıldız, tarih boyu Hristiyanlar için kötüye alametin bir simgesi olmuştur.

*****

Keyifli vakitler dilerim, esen kalın.

Beni Sil
kooplog editörlerinin silinen yazıları kontrol edip, gerektiği takdirde hukuki süreçler için kullanmak üzere belirli süre sakladığı resmi hesaptır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gözlemler
Sonraki
Top Altın Küpe Modelleri Ve Fiyatları

Top Altın Küpe Modelleri Ve Fiyatları

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.