CS:GO’da Rütbe Batağına Saplanan Gamerları Kurtarma Rehberi

csgo selfie

CS:GO‘ya yeni başlamış ya da uzun süredir aynı rütbede takılıp kaldım diye hayıflanan kardeşim, bu yazımda sana oyuna karşı ufkunu iki katına çıkartacak ve nerede hata yaptığın konusunda seni aydınlatacağım. Ben kim miyim? Sana dokunan bir “magic stick”! 

“Aim”ini tanı…

Aim yeteneğini geliştirmek ve efektif bir şekilde kullanmak için öncelikle cross ayarlarından kendine uygun bir cross bulman gerekmekte. Bunu oyun içi ayarlardan veyahut atölyeden cross haritası indirip ayarlayabilirsin.

csgo aim geliştirme - one-pich man cs go cross dot

 

Artık senin de kendine ait bir cross olduğuna göre sonraki aşama bu crossa hükmetmede, herkesin bildiği bu ulvi sözde de belirtildiği gibi;

“Kontrolsüz güç, güç değildir.”

Burada göz önünde bulundurman gereken konu, sensitivity (hassasiyet) ayarlarını kendi kontrol edebileceğin değerlere göre ayarlamaktan geçiyor. Peki bu ayarlamış olduğun sensitivitynin sana uygun olduğunu nasıl anlayabilirsin? Atölyeden indirebileceğin bir antrenman haritasıyla (Aim Botz‘u tavsiye ederim.) ya da özel açtığın bir harita ile botlar üzerinde aimini sürekli test et. (Açmış olduğun özel haritadaki kullanman gereken kollanman gereken konsol kodların tümünü buradaki yazıdan bulabilirsin.) Mesela crossunu botun kafasına getir, sağa sola giderek aimini botun kafasında tutmaya çalış ve duruma göre de sensitivityni arttır ya da düşür.

csgo aim geliştirme aimbotz training map

“Hayatta süreklilik önemlidir.”

Günlük rutin oluştur…

Çoğu üst düzey oyuncunun rekabetçi maçlara girmeden önce kendilerine has rutinleri vardır. Deathmatch serverlarında kendine belirlediği hedeflere ulaşmak, atölye haritalarında tercih ettiği silahlarla kafasındaki hedefe ulaşma rutini gibi. Bu rutinler, hem senin kas hafızanı dinç tutacak hem de kümülatif (birikimsel) olarak bir süreden sonra yeteneklerini farkına varmadan geliştirecektir. Tıpkı bir koşucunun rutin bir şekilde koşu antrenmanına çıkıp kendini geliştirmesi gibi.

“Bilgi güçtür. Francis Bacon”

Haritalara hakim ol…

Diğer bir yandan cs:go rekabetçi havuzundan gireceğin haritanın tüm spotlarını bilmen senin ve oyun arkadaşların için önemli bir yere sahip. Örneğin; Dust 2 haritasında midde awp ile KennyS modunu açtın, catwalk kesiyorsun. Arkadaşın sana “There is a guy in lower!” dedi! Sen içinden “Ne?” demenle birlikte kafana headshotı yedin. Güzel karşim kusura bakma ama suç sende yer isimlerini neden hala bilmiyorsun? Bunun gibi senaryoların yaşanmaması için git hemen haritalardaki yerlerin isimlerini, nasıl tutulacağını ve nasıl hareket edeceğini öğren. İnan bana seni düşünüyorum.

csgo harita konumları bilme - ferrari peek one pich man cs go

“Patlatmamak için bir neden göremiyorum.”

Gelelim oyunun bize vermiş olduğu IQ ölçer aletleri olan “nade”lere (el bombası), bu güzide parçalar akıllıca kullanım dahilinde seni ve arkadaşlarını çok büyük ölçüde rahatlatabilecekken neden efektif yoldam kullanmayı öğrenmiyorsun? Çünkü ; “Kötü kullanılan “nade“ler sizi ve arkadaşlarını kanser eder.” (KAMU SPOTU) Ve dahası o ekranın sol üstündeki haritaya “mini map” diyoruz. Devamlı bir gözün orada olsun oyunun sana vermiş olduğu bir nevi hile o map.

csgo nades

“Savaştan vazgeçtiğin an kaybedersin. Che”

“Aim”i düzelttik , haritaları öğrendik, “nade” de kullanabilcek kıvama geldik. Sırada mental olarak kendini diri tutman gerekiyor. En ufak olumsuzlukta öfkene yenilip oyunu bırakmak ve toxic moda geçmek basit olan şey. Şunu bil ki CS:GO üst düzey seviyelerde bir satranca benzer. Rakip takımı anlık takip edip saliseler içinde takımca karlar vermen gerekiyor. İpin ucunu bıraktığım an “GG”.

Olası bir senaryoda CT’sin, bomba kuruldu ve 1v1 kaldınız. Elinden geldiğince paniklememeye ve ses yapmamaya çalış tam tersi durum T iken de durum geçerli sakin olmak, etrafı okuyabilmek aynı gerçek hayatta da olduğu SORGULAYABİLMEK seni oyun içinde daha yüksek rütbelere getireceğine inanıyorum.

“Benden şimdilik bu kadar güzel insan!”

BahtiyarName
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
RUHUN KEŞFEDİLMEMİŞ PARÇALARI: MÜZİK

RUHUN KEŞFEDİLMEMİŞ PARÇALARI: MÜZİK

Sonraki
Yapılabilecek işler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.