in

Hayallerim & Gerçeklerim ve Ben

İdeallerimiz,bircogumuzun yaşam şekli elbetdeki hayatımızı kazandığımız ,evimizi geçindirdigimiz meslegimizi ve bu yolda ilerlerken ,üniversıtede seçtiğimiz bölümü belirlerken pek çoğumuz bambaşka kriterleri gözönünde bulundururuz elbetde.

Kimimiz icin ilerde icra edecegimiz meslegimizdeki en önemli kriter ,hedefledigimiz başarılara en kısa yoldan ulaştırmasıdır,kimimize göreyse hedefledigimiz başarılı ,lüks bir hayat için ,cok para kazandıracak bir meslek olmasıdır.

Ya da tanınmak ve ünlü olmak isteriz seçtiğimuz mesleğin bize kazandıracağı yüksek prestij sayesinde.Ve bazılarımızsa mesleğini seçerken tek bir ideali gözönünde tutar seçtigi mesleğini ,dürüstçe ,tüm kalbiyle ve gücüyle kendini adeta mesleğine adayarak ,gece gündüz demeden çalışarak yerine getirmek ister ,tüm insanlara bir şekilde faydalı olmak için.

İste bende mesleğimi secerken,kafamda ilk taslağıni kurarken,okuma yazma ögrendigim ilk yıllar etkilemistir büyük ihtimalle.Belkide 80 li yılların nesli oldugum icin ,iyikide o yıllarda yaşamışım cocukluğumu ,kafamızı bulandıran ,dikkatimizi dagıtan ,okul başarımızı etkileyen,ideal ve hayallerimize çelme takan boş islerle ugrasmayan,teknolojinin getirdigi gereksiz bilgi kirliligi ne teslim olmayan bir nesildik biz.

Okuldan çıkıp evimize döndüğümüzde ,el yüz yıkanır karın doyurulur ve ödevlerimizi yapmadan oyuna başlamaz sokağa cıkmazdık ,güvenle sokaklarda oynanabilen yıllardı o yıllar elbetde.

İste daha ilkokul yıllarında ,okul hayatım boyunca ,ailemin verdigi harclikları biriktirir ve kitaplara harcar ,kütüphanede zaman gecirir ve okuldan kalan tüm vakitlerde okurdum ,yazardım ,okudukcada kitaplara can veren yazarlara aşık olur ve günün birinde bir kitap yazmanın hayalini kurardım.

Meslegimi secmis bir sekilde zamanı geldiginde tercihlerimi yapmis ve sonuclarını beklemeye başlamıştım,elbetdeki ilk birkac tercihimin içinde BasinYayın ,Edebiyat Fakultesi vardı ve başarıma olan inancım yuksekti.

Ama ufacık bir kaydırma yüzünden yıllardır hayalini kurdugum bölümler yerine ,istedigim ama beni çok da tatmin etmeyecek bir bölüme kaydımı yaptırmıs bukdum kendimi.

Hayallerim ,ideallerim,tutkularım cebimde şansıma düşen tercihi okumaya ve bu mesleği yürütmeye karar versemde ve ayni kararlılıkla calıssamda ,yüregimdeki ideallere ters düsen bu bölümü okumaya devam edemedim..Birde hayatın beklenmedik sürprizleri devreye girince…

Daha fazla vakit kaybetmeden ilk dönemin sonunda kaydımı yatay geçisle aldırarak önü daha açık gözüken bir meslegedogru yol almaya başladım.

Sonunda birincilikle okulumu bitirip ve çalısma hayatına giris yaptım ama hala ideal ve hayallerimden fersah fersah uzaktaydım.Buram.buram Edebiyat kokan hayallerime henüz yaklasamamıştım.

Artık hayatımi.kazandıgim mesleğim OtelYönetıciligi olsada ve yıllarca bu alanda çalıssamda ,hayallerime ulaşmak için tutkuyu ,okumayı,gelismeyi ,yazmayı bırakmadım ,vakit oldukça calıştım.

Ama hayat ,siz planlar yaparken size gülermiş ya benim planlarımda beklenmedik ağır bir hastalık silsilelsi ile tuzla buz oldu aniden.

Ve uzunca bir süre ideal lerimi hayallerimi rafa kaldırmak.zorunda kaldım.Hayatdan vazgecip ,yılların yasatıgı agır acıların yüküyle yüregım daralırken,yaşadıgım acılari artık taşıyamayınca ,kağıda dökmeye karar verdimve tutkum olan yazarlıga bir adım daha yaklaşmañiñ temelini.atmış oldum.

Yazdım,sildim,bıraktım ,vazgectim ama hep okudum ,ögrendim,denedim yine ,yayınevlerine ulaştım ,ve koca 1yılın ardından hayalim olan kitabimi bitirip ,yayınevine teslim ettim.

Ve hayat zoraki yaşansada benim icin artik bir yazardım ve hayale devam edebilirdim.

Evet hayaller kuralı,meslegimi seceli belki otuz yıldan fazla gecti ve hala acılar sınıyor beni ama şimdi birvkitabim,cebimde kelimelerim ,okuma yazma tutkum hala benimle…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.