Gitar öğrenme süreci

Aslında herkes bir müzik aleti öğrenmek ister. Hatta öğrenmeye başladıktan sonra hepsini çalabilmek, öğrenebilmek ve insan ruhunda bıraktığı o hissi tatmak ister. 2015’ten beri gitar üzerine her şeyi deneyimlemeye ve öğrenmeye çalışıyorum ve bu süreç hakkında bilgi birikimimden sizlere bir fayda sağlamak istiyorum.

Gitar çalmaya nasıl başlanmalı?

Kendiniz evde videolar izleyerek de öğrenebilirsiniz ancak bu sadece yüzüstü bir öğrenim olur. En doğrusu eğitmenden ya da bilir kişiden bu öğrenimi görmektir. 

Öğrenme aşamaları

Kimi öğretir notalar ile başlar kimisi akorlar ile. Öncelike parmaklarınızın uçları biraz acıyacak ve ilk adımda sabırlı olmalı, gayret göstermeli, pes etmemelisiniz. Her yapacağınız iş bunu gerektirir. Çünkü masallardaki gibi ol deyince olmaz hiçbir şey. Günlük 1-1.30 saatinizi tekrarlı çalışmaya ayırmanız hem hızlı öğrenmenize hem de pratik çalmanıza en büyük katkıyı sağlar. Sabırlı ve adım adım gitmelisiniz. 

Gitar öğrenmek zor mudur?

Gitarın türüne, çalışmanıza,hep dediğim gibi sabır ve gayretinize bağlı. Ben klasik gitara hakim olduğumdan ötürü onu konu edineceğim. Başta yukarda söylediğim gibi parmaklarınız acıyacak ama zamanla nasırlaşacak ve bir şey hissetmeyeceksiniz. İlk akorlar zor gelse de 1 ay sonunda hepsi çorap söküğü gibi gelecek. Asla pes etmeyin !

Merak ettikleriniz olursa bana @ruveeeydaaa instagram adresinden ulaşabilirsiniz.  

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.