Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmelerin insanların hayatını birebir etkilediği yadsınamaz bir gerçektir. Bu etkiler elbette her zaman olumlu olacak diye bir kural yoktur. Teknolojik gelişmeler insan hayatını olumlu veya olumsuz yönde değiştirip başkalaştırabilir. Tarih boyunca bu etkiler ülkelerin ve toplumların kaderini değiştirmiştir.

Alet edevatların hayatımıza girmesi, ışığın bulunması, Elektriğin yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması, insan gücünün yerini makine gücünün geçmesi şüphesiz insanlık tarihini kökünden değiştiren olaylardır. Bu kadar uzaklaşmaya ve dışarıdan bakmaya çalışmaya gerek yok. Şu anda evlerimizde aktif olarak kullandığımız, elimize alıp sokağa çıktığımız pek çok teknoloji ürünü de hayatı yaşama biçimimizi etkili bir şekilde değiştirdi. Hiçbirimiz bilgisayarlarımızın, televizyonlarımızın ve en önemlisi cep telefonlarımızın olmadığı bir hayatı sanırım hayal edemiyoruz.  Elbette teknolojik gelişmelerden kasıt sadece elektronik ürünler değil, on yıllar önce insanların yakalandığında asla kurtulamadığı ve sonucu çok büyük bir oranda ölüm olan hastalıkları şu anda grip atlatır gibi geçirebiliyoruz. 

Bu yazıda, henüz hayatımızda olmayan ama bir gün hayatımıza girerse bizi çok etkileyecek teknolojik gelişmelerden bahsedeceğiz. 

Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Pek Yabancı Değiliz: Sanal Gerçeklik 

Teknolojik gelişmelerden ilki sanal gerçeklik uygulamaları. Şu anda hali hazırda sanal gerçeklik gözlükleri zaten hayatımızın içine girdi. Ama bu gözlüklerden çoğunlukla oyun oynamayı seven bir kesim yararlanıyor. Yani bu gözlükler adeta bir oyun konusunun bir parçası gibi kabul ediliyor şu anda. Oysa sanal gerçeklik teknolojisi ile gerçekleştirebileceğimiz pek çok şey olacak yakın gelecekte. Şu anda maliyetleri çok yüksek olduğu için çoğumuzun evine sanal gerçeklik gözlüğü girmesi ne yazıkki mümkün değil. Ama ilerleyen dönemlerde bu gözlükler herkesin ulaşabileceği fiyatlarda olacak. Ve gözlükler yalnızca oyun oynarken değil hayatımızın pek çok adımında yeni tecrübeler edinmek ve yaşadığımız dünyaya bakış açımızı değiştirmek için bize birer destekçi olacaklar.

Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Elektrikli Araçlar Her Yeri Saracak 

Tüm dünya üzerindeki insan nüfusunun önlenemez bir şekilde artması sebebiyle ne toplu taşıma ne de kişisel binek araçlar insanların ulaşım sorunu çözmede yeterli olabiliyor. Aynı zamanda çoğu yerde toplu taşıma ücretleri neredeyse binek aracın yakıtını ücretine eşit oluyor. Bu sebeple insanlar trafiğe kendi araçlarıyla çıkmak istiyorlar. Buda daha büyük bir kaosa sebep oluyor. Elektrikli arabalar şu anda ne yazık ki çok ulaşılabilir ve uygun değil. Ama etrafınıza baktığınızda bizim ülkemizde bile elektrikli araçların oldukça yaygınlaşmıyor başladığını fark edeceksiniz. Bunların içinde elektrikli scooter ve kaykaylar başı çekiyor. Hatta şu anda özel uygulamalar ile scooter kiralayıp şehir içinde gezebiliyorsunuz. Çok yakın bir gelecekte bu çok daha yaygın olacak ve hepimizin evlerinde bir scooter veya elektrikli kaykay bulunacak. Özellikle kısa mesafe için kimse klasik taşıt kullanmak istemeyecek.

Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Vücudumuzda Birer Hastane Olacak 

Bu ne demek? Yakın bir gelecekte insanların vücuduna yerleştirilen implantlar sayesinde düzenli olarak sağlık kontrolü yapmanın mümkün olacağı düşünülüyor. Peki bu implantlar nasıl çalışacak? İmplantların çalışma biçimi şöyle: derinizin altına yerleştirilmiş olan bu minik aygıtlar vücudunuzdaki enzim, salgı, hormon dengelerini takip ederek düzenli olarak kayıt altına alacak. Bunlarda herhangi bir oynama olması durumunda ise sizi veya uzmanları bu konuda bilgilendirecekler. Bu şekilde düzenli olarak hastaneye gidip kontroller ve tahliller yaptırmak zorunluluğumuz da kalmayacak.

Gerçekleşirse Hayatımızı Değiştirecek Teknolojik Gelişmeler

Organ Nakli Beklemeye Gerek Kalmayacak 

Bunun gerçekleşip Gerçekleşmeyeceğine aslında tam bir muamma ama bir yandan da sağlık dünyasında bunun için çalışmalar yürütüldüğü dedikodular dolaşıyor. Rivayetlere göre pek çok organı, adeta üç boyutlu yazıcılar gibi, yalnızca organ üretmek amacıyla tasarlanmış makineler üretebilecek. Bu üretilen suni organların insan vücudu ile uyum sağlaması durumunda organ nakli için bekleme dönemi de kapanmış olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz? Hangi teknolojik gelişmenin hayatınızı kökten değiştireceğini inanıyorsunuz bizimle paylaşın! 

Önerilen İçerik: Dünyada Yaygınlaşan 5G Teknolojisi, Karanlık Bir Yüze Mi Sahip?

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yüzünüzü Gençleştirmek İçin Basit ve Etkili Yöntem: Yüz Yogası
Basit Ve Etkili: Yüz Yogası

Yüzünüzü Gençleştirmek İçin Basit ve Etkili Yöntem: Yüz Yogası

Sonraki
Maddi İmkânları Kısıtlı Olanların Tatilleri
Maddi İmkânları Kısıtlı Olanların Tatilleri

Maddi İmkânları Kısıtlı Olanların Tatilleri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.