Gel Bakalım Muharrem İnce! İnce ve Yeni Partisi Bu Yazıda!

Gel Bakalım Muharrem İnce! İnce ve Yeni Partisi Bu Yazıda!

Gel bakalım Muharrem İnce! Türk siyasi tarihinde yeni bir kaosu oluşturan cümlelerin başında bu cümle geliyor. Yıl 2018.Heyecan dorukta. Yıllardır seçimlerden istediği sonucu alamayan Cumhuriyet Halk Partisi bu kez iddialı. Geçen seçimler de ki Ekmeleddin vakası üstüne, titiz bir aday araştırması yapıldı. Basında birçok isim konuşuldu. Abdullah Gül, Ali Babacan ve Kemal Kılıçdaroğlu. 3 Mayıs günü beklenmeyen bir son dakika haberi ile güne başladık dersek yanlış olmaz. Muharrem İnce cumhurbaşkanı adayı oldu. Türkiye’nin büyük bir kesimi şaşırdı. Evet, Muharrem İnce yıllardır siyasi platformda yer alan, milletvekilliği yapmış, Yasama dönemin de ki tavırları ile Chp içerisinde de destekleyiciler kazanmış usta bir siyasetçiydi. Peki doğru aday İnce miydi? Hadi biraz Chp’nin tavrı, aday süreci ve İnce’nin yeni parti girişimine değinelim…

Cumhuriyet Halk Partisi, açıkçası biraz karışık bir parti. Parti içi huzurun belirlenemediği, herkesin kendine ayrı ideoloji kurduğu, yapıcı muhalefet yapmak yerine rant peşinde olan siyasetçiler ile dolan bir parti konumunda maalesef. Sosyal demokrat olarak kendini adlandıran ama içinde kürt milliyetçisi, kominist, sosyalist, kemalist olan karma bir parti haline geldi. Bunun baş sorumlusu da Kemal Kılıçdaroğlu. Otoriter liderliğini hiçbir zaman ortaya koyamadığı, herkesin lafına baktığı ve son kararı verecek cesareti olmadığı için bu parti bu hale geldi. Cumhuriyeti kuran ve ebedi liderimiz Atatürk’ün partisinin yıllardır seçim kaybetmeye alışması ve muhalefet de verimsiz hale gelmesi bizleri üzüyor.

Gel Bakalım Muharrem İnce! İnce ve Yeni Partisi Bu Yazıda!

Ak Partiye diş geçirmeyi yıllardır başaramayınca doğal olarak parti içinde bir muhalefet başladı Kemal beye .Bu iş böyle gitmez diyerek Muharrem İnce ilk sesi çıkardı.Artık daha güçlü bir muhalefet oluşması için Kemal beyin gitmesi gerektiğini söyleyen Muharrem İnce , parti içinde ki başarısı  ve gelişimi ile oldukça büyük bir kitle edindi. Yıllardır seçim kazanamadığı halde karşısına muhalefet çıkmamasına alışan Kemal Kılıçdaroğlu ve verimsiz ekibinin hoşuna gitmedi bu.

Kendilerinden olmayan ama parti içinde olan ve yükselişi durdurulamayan bir ismin olması Chp yönetimini oldukça rahatsız etti. Muharrem İnce ‘nin yükselişi devam ederken bu sırada , Kılıçdaroğlu için plan yapma zamanı gelmişti. Ya Muharrem İnce ‘nin karşısına kurultayda aday olacaktı ve büyük ihtimalle koltuğundan olacaktı. Diğer seçenek ise Muharrem İnce ye reddedemeyeceği bir makam vermekti. Kılıçdaroğlu siyasi kariyerinde ki en sinsi planını yaptı ve hiç beklenmeyen şekilde Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı yapmaya karar verdi.

Gel Bakalım Muharrem Dönemi

Bu sürpriz karar Muharrem İnce’ye aktarıldı.Chp içindeki değişikliğin taraftarı olan ve gönlünde Chp genel başkanlığı yatan İnce bu teklife hayır diyemezdi.Kendini Türkiye’ye tanıtmak ve belki de büyük başarıyla Cumhurbaşkanı olmak için büyük bir fırsattı bu. Cumhuriyet Halk Partisi, aday tanıtım günü başlamıştı. Ve sürpriz gerçekleşti.Muharrem İnce 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri adayı olmuştu. Bu karar birçoklarını şaşırttı. Özellikle Chp içinden istemeyenler, güvenmeyenler ve başarısız olur diyenlerin sayısı  bir hayli fazla sayıya ulaşmıştı.Muharrem İnce ise bunlara aldırmadı. Az tanınırlıkla başladığı seçim sürecine damga vuran raconları ile veda etti. Samimiyeti, liderlik duygusu, politikaları ve Erdoğan ile girdiği çekişmeler onu bu süreçte oldukça yükseltti.

Seçim sonunda Muharrem İnce Chp’nin tek başına aldığı en yüksek oyu alarak 2.oldu. Burada önemli ayrıntılardan bahsedeceğiz. Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin koltuk sevdasını bilmeyen yok. 9 seçim kaybetmiş biri ana muhalefet partisi başkanlığı yapmamalı normalde. Ama yıllardır kendilerine parti içinde muhalefet eden her kesimi ihraç etmeleri, hukuksuz yere önlerini kesmeleri gibi nedenler dolayısıyla koltukta kaldılar.Muharrem İnce’nin yükselişi için yapılan plan da aynı bu şekildeydi.

Bize parti içinde muhalif olması, ona büyük bir adaylık (Cumhurbaşkanlığı) verelim. Hem kendi istediği olur,hemde seçimi de kaybeder bize de musallat olmaz düşüncesi hakimdi Kemal beyde. Seçim sürecince İnce’ye olan yardımlarının nasıl az olduğundan ve İnce’ye karşı destek açıklamalarında bulunmamalarından anlaşıldı bu. Sonuca gelirsek İnce kaybetti. Kemal Bey de Cumhurbaşkanlığını boş ver , biz muhalefet de oturalım yeter düşüncesindeydi. Ayrıca İnce’den kurtulduklarını düşünüyordu Kemal bey ve ekibi. Ama o iş o kadar kolay olmadı..

İnce is back

Seçim süresince gayet iyi bir kitle toplayan ve bunu tamamen kendi çabasıyla kazanan İnce, yeni hedefler koymak zorundaydı. Belki o da Chp’nin kendisine böyle bir plan kurduğunu düşünmekteydi ama artık zaman eskiyi düşünme değil, geleceği şekillendirme vaktiydi. 2018 yılının kalanını sessiz ve sakin şekilde geçiren İnce, 2019 Yerel seçimleri için Genel merkezden bağımsız partisi için çalışmaya devam etti. Elinden geldiğince emek veren İnce’ye yerel seçimlerde herhangi bir belediye başkanlığı teklifi gelmemesi de işi son raddeye getirdi. Geçtiğimiz ay yayılan dedikodu gerçek çıktı.

Sayın Muharrem İnce “1000 günde Türkiye” adlı harekatı ile yola koyuldu.Bir kesim kendisinin Chp’yi böleceğini söylüyor ama güzel kardeşim Chp zaten bölünmüş. Ne bir düzene, ne bir disipline, ne de bir otoriteye sahip şuan Chp. Bu yüzden Sayın İnce’nin idealleri doğrultusunda çalışmaya başlaması oldukça doğal. 2023 yılında yapılacağı söylenen Genel seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olacağını söylüyor İnce.

Seçimi kazanma şansını değerlendirecek olursak iktidar partisinin çöküş sürecine girmesi, Chp’nin yanlış aday çıkartması gibi olanaklar gerçekleşirse neden olmasın Sayın İnce? Seçimin ikinci tura kalacağını düşünürsek İnce’nin 2018 de gibi yapacağı çalışmalar,etkileşimler ve gençlerin desteğiyle Cumhurbaşkanı olabileceğini düşünüyorum. Eğer 2.tura kalmasa, 2.turda yarışacak muhalefetin adayına destek vereceğini düşünüyorum İnce’nin. Davasına sahip olduğunu ve sosyal, laik, demokratik, hukuk devleti içinden elinden geleni yapacağını düşünüyorum. En azından koltuk sevdalısı olmayıp, birilerinin önünü kesmeye çalışacak kadar sinsilik yapmayıp, cesaretli bir şekilde aday olabilecek bir siyasetçi Muharrem İnce.

İdeallerini gerçekleştirebilir mi, hedeflerine ulaşır mı, Cumhurbaşkanı olabilir mi? Bunlardan emin değilim ama şundan eminim ki cesareti, feraseti ve mücadelesiyle takdir toplayacak. En sonunda hakettiği koltuk olan Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanlığına oturacak. Gel Bakalım Muharrem İNCE! Seçime gidiyorsun…

Bugün ki yazımda yıllardır bekleneni hem seçimde hem muhalefette veremeyen Cumhuriyet Halk Partisi ve onun yükselen yıldızı Muharrrem İnce’yi konuştuk. Bu tarz politik inceleme yazılarıma ulaşmak isterseniz profilime girebilirsiniz. Bir başka araştırma da buluşmak üzere okuduğunuz için teşekkür eder,iyi akşamlar dilerim.

Genç Siyaset
22 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Ekonomi, İstanbul Üniversitesi Siyaset bilimi öğrencisiyim. Ekonomi ve siyaset alanında gündeme ilişkin yazılar yazıyorum. İlginiz için teşekkürler...
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye İçin Yenilenebilir Enerjinin Önemi ve Geleceği İçin Öneriler
Türkiye İçin Yenilenebilir Enerjinin Önemi ve Geleceği İçin Öneriler

Türkiye İçin Yenilenebilir Enerjinin Önemi ve Geleceği İçin Öneriler

Sonraki
İçimizde Büyüyenler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.