Erken seçim mi var ? Tüm detaylarıyla seçim analizi karşınızda…

Merhaba arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz olarak yazıma sanki bir youtube  kanalıymışım gibi giriyorum. Nedenini bilmiyorum ama ilk yazım heyecanlıyım , o yüzden hatalarım olacaktır affola. Bu yazımda benim ve bir çok kesimin yakın zamanda beklediği erken seçin detaylarını anlatacağım, seçimin sonucuna doğru matematiksel tahminlerde de bulunacağım . Öncelikle koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönem de birlik ve beraberlik içinde bir Türkiye görmeye başlamıştık. Mart ayında başlayan toplu seferberlik ile dedik ki ; he sonunda bütün ülke birleşeceğiz ve ,birbirimize taş atmadan bu hastalık ile uğraşacağız. Dedik dedik de öyle olur mu hiç? Türkiye de bulunan   siyasi partiler birbiri ile takışmadan mücadele eder mi ? Delimisin sen etmez tabi ki dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız ilk tartışma daha virüs çıkalı 2 hafta olmuş hükümet ve muhalefet belediyeleri arasında çıktı. Her zaman yürütme gücünü elinde isteyen , halka hizmeti sadece kendinin yapabileceğini düşünen Cumhurbaşkanı ve onun bakanları , bu zorlu ekonomik süreçte halkın ihtiyaçlarını gidermek için çalışan , bireysel rant dan çok halkı düşünen belediyelerin önünü kesti. Yıllardır geçerliliği olmayan sözde bir kanun ile muhalefet belediyelerinin halka yardımlarının önünü tıkadı. Tabiki halk bunu iyi karşılamadı .böyle  zamanında gelen bu hamleden sonra doğal olarak herkes ; ya acaba yakında seçim mi var? Bunlar seçimi düşündüğü için mi hizmet yarışına girip,muhalefetin önünü kesiyor? Diye düşünmeye başladı.Medyada da erken seçim cümleleri artmış ve partiler arası üslup gerçekten haddi aşmıştı. Son olarak Mhp’ den  yeni kurulan partilerin seçime girmesini engellemek amacıyla Siyasi partiler ve Seçim kanunu değişikliği önergesi geldi. Bu olay iddiaları iyice arttırdı .Demek ki yakında bir seçim var ki yeni partilerin önü çabuk kesilmek isteniyor. Yazımın bu bu bölümünde erken seçin iddialarına giden yolu konuştuk. Şimdi gerçekten seçim olursa neler olacak onu konuşacağız.

Evet seçim bekleniyor , 2023 olmadan bu seçimlerin olması çok muhtemel. Ama olursa partilerin anlayışı ne olur, adaylar kim olur, 20 yıllık yürütme gücü son bulur mu ? İkinci bölümde İktidar Vs Muhafelet  başlıklarına alarak bunları inceleyeceğiz.

İktidar Partisi ; Aslında bu partiyi açıklamak için veya anlatmak için bize bir blog yetmez. Bu parti ve başında ki Cumhurbaşkanı Türkiye siyasetine 20 yıl boyunca iyisiyle ve kötüsüyle yön vermiş bir parti. Kapatılma davaları, darbe girişimleri , terör propagandaları gibi zorluklarla başa çıkmış bir Başkan ve onun partisi. Çağ ın bu kadar hızlı geliştiği, görüşlerin 1 twit yazısı ile değiştiği 21.YY. da 19 yıllık bir iktidar sağlamak ve yürütme gücünü sonunda kadar elinde tutup , her seçimde açıkçası tokatlamak inanılmaz bir liderlik yeteneği ve parti içi huzurdan geçiyor.

E canım sende taraflı mı yazıyorsun iktidar övmeye mi geldin ? Diyorsunuz duyuyorum ama rahat olun başlıyoru. Sayın Cumhurbaşkanı 20 yıllık sürede gerçekten karizmatik lider tanımına girdi ve partisini hakim parti kategorisine sokmayı başardı. Ama her büyük çıkışın , bir inişi olduğu gibi her hakim partinin de bir acı sonu oluyor. Bakın sayı da veriyorum son 5 yılda  çok kötü giden bir ekonomi, üretim sıkıntısı, gelir dengesizliği, aşırı kapitalizm, yoksulluk,İŞSİZLİK , eğitim in allak bullak olması, insanların görüşlerinden dolayı yargılanması, bir twit ile gençlerin hapse atılması, gelenek ve görenekçi bir politika izleyip muhafazakar olucaz derken laiklik ‘ in gözetilmesi, kendi dinine barışık diye bütün herkesin öyle olmasını istemesi, parti içi karışıklık, liyakatin unutulup, torpil devleti oluşturulması, partili başkanlık sistemi olduğu için herkesin Cumhurbaşkanı olamaması ve en son belkide en acı bu 20 yıllık büyük iktidarın belkide sonunu getirecek en önemli etken ; Siyasi partileri ve siyasi görüşleri sebebiyle insanları kutuplaştırmak ve nefret kin üslubu. Belki Cumhurbaşkanım bana kızacak ama 20 yıllık güçlü iktidarın son bulmasına sebep olacak etkenler yukarıdadır. Belki Tayyip Erdoğan çok güçlü ve karizmatik bir lider ama açık konuşuyorum yardımcısından , partide ki ekibine kadar gerçekten çok leş bir ekibi var . Hizip ve menfaat üstüne siyaset yapan , Başkanın yanlışlarını bile koltuğundan olmamak için söylemeyen, çıkarcı bir ekip. Yani Cumhurbaşkanı belki 10 yıl önceki yaşı ve aklıyla her zaman kalsa hep iktidar olabilirdi. Ama son yıllarda artık yaşlanması ve ona yardımcı olacak ekibin Türkiye siyasetini bilmemesi ve kral çıplak dememesi benim görüşüme göre yapılacak erken seçimlerde partisi iktidarı kaybetmese bile Sayın Erdoğan , Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin 4 lü, 5 li ittifakına kurban gidip, hayatında ilk kez bir seçim kaybedebilir. Bunu zaman gösterecek. Şimdi kısa bir şekilde muhalefet analizi yapacağız , ardından büyük uğraşlarla hazırladğımız Seçim tahmin tablosu göstereceğiz .

Chp-İP-Saadet-Deva= Muhalefet İttifak

Muhalefet belkide hayatında ilk kez bir seçimi aşkla bekliyor. Ülke de son zamanlarda kötü giden bazı şeyler, Akp nin kendi kendine yaptığı basit ama etkili hatalar ile muhalefetin bu seçimde yapacağı ittifaktan Cumhurbaşkanlığı kazanma ihtimali artmış durumda. Aslında bakarsak nerden baksak bir hayal kırıklılığı, özellikle Chp için. Atatürk ‘ ün kurduğu bir partinin yaklaşık 50 küsür yıldır iktidar olamaması. son 20 yılda Akp tarafından hezimete uğratılması, ittifak olmadan tek başına iddia ediyorum ki hiçbir zaman iktidara yükselemeyecek olması… Bunlar böyle eski ve köklü bir partinin yanlış yönetildiğin,i hiçbir zaman karizmatik, sözüne değer verilen bir lidere sahip olmadığını gösteriyor. Ama son zamanlarda nesile hitap eden, daha karizmatik, genç , farklı belediye başkanları sebebiyle bir yükselişte ana muhalefet partisi. İyi parti, güzel ve iyi bir lidere sahip ama bu halka verdiği his tam anlamıyla ülke idare edicek bir parti havası vermiyor. Daha çok Atatürk ve Türk Milliyetçilğini savunan ve bunu Mhp’ den daha iyi yaptığını göstermeye çalışan ideolojik bir parti konumunda. Ama iktidarın zayıflaması, halkın Mhp’ ye karşı siyasi bir beklentisinin kalmaması sebebiyle devamlı yükselişte olacak ve en önemlisi Chp ile ittifak yaparsa Cumhurbaşkanını değiştirecek bir güce sahip. Sayın Akşener de her zamn büyük bir kesim için oy vermek için olmasada sevilen bir siyasetçi olduğu için , İyi Parti her seçimde yer alıp, seçimin kaderini değişterecek güce sahip olacaktır. Saadet partisi Neo-Muhafazakar tarzı , Akp ye aykırı hareketleriyle siyasi arenada yerini alacaktır. Kazansın , kaybetsin , mecliste olsun olmasın Sayın Erbakan hocanın emaneti gözüyle bakılıp kemik oyunu olacak bir siyasi parti Saadet partisi. Oy vermeselerde birçok kişiye sevimli gelen bir lidere sahip SP; Bilge adam Temel Karamollaoğlu..

Ve son olarak karşımızda daha 3 aylık bir parti. Deva Partisi:

Açıkcası açık konuşacağım bu seçime bu parti damga vuracak . Demiyorum ki yüzde 45 alacak , iktidara gelecek.Ama bulunacağı ittifak ve Akp tabanından koparacağı oy ile bu seçimin kaderine çok büyük etki edecek. Akp içinden gelen bakan algısını yıkan,eğitimli,vizyonlu,karizmatik, genç ve çağa hitap edebilen bir genel başkana sahip bu parti. Sayın Babacan özellikle ekonomi bakanlığı döneminde Türkiye ekonomisinin de Dünya’ya yön vermesinde büyük bir rol oynadı. Bakanlık başarıları, başbakan yardımcılığı döneminde ki icraatları en önemlisi Akp içinde yanlışların olduğunu söyleyip böyle önemli bir makamı bırakması. Babacan gerçekten kişisel vizyonu , kral çıplak diyebilecek cesareti ve çalışması ile belki kısa sürede değil ama uzun vadede İktidara oynayıp, siyasete yön verebilecek bir isim. Yapacağı siyasi propagandalar ile Akp tabanından oy alacağı gibi, Chp ve İp tabanının da kendisine yakın hissettiği bir siyasi lider olduğu için ordan da oy alabilecek kapasiteye sahip. En büyük avantajı da şuan için hem sol blok, hem sağ blok dan kasmadan oy alabilecek güce sahip olması. Bakalım zaman gösterecek ama ittifaklara bağlı şekide Babacan ‘ ın Cumhurbaşkanı adayı olablieceğine bile inanıyorum ben. Kısmet diyelim.Ayrıca youtube da büyük bir patlama yapan Sayın Ali Babacan ile ilgili olan videoyu da bıraktığım linkten izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=kD5vEQmIgZI

Evet yazımın sonlarına doğru gelmiş bulunmaktayız. Politika ve Türkiye gündemine düşkün, kesim ayırmadan sığ ve ön yargılı görüşlere karşı olan bir üniversite öğrencisi olarak ilk blog yazımı paylaşmak üzereyim. Bu yazımda erken seçim olur mu? Olursa partilerin durumu , işleyişi ve başarıları nasıl olur bunları konuştuk . Önümüzde ki süreçte yazacağım yazı da ; Erdoğan’ ın karşısına çıkabilecek Çatı adayı kim olabilir? Bunu konuşacağız. Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım okuduğunuz ve ilgilendiğiniz için teşekkür eder , iyi normalleşmeler dilerim.

Emirhanİzm
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Küresel ısınma (2030 da bizi neler bekliyor)

Küresel ısınma (2030 da bizi neler bekliyor)

Sonraki
ALTINCI HİS

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.