Filmleri Aratmayan Lens: Bir Göz Kırpmasıyla Görüntü Yakında

Bilim insanları, filmlerde çokça rastlanan bir lens teknolojisini hayata geçirdi. ABD’de San Diego Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları, göz kırpınca görüntüyü yakınlaştıran robotik kontakt lens geliştirdi. Lensin çalışma prensibi ise şöyle: Çoğu yumuşak robot, manuel olarak kontrol ediliyor veya önceden programlanıyor. Lens, gözler kapalı olduğunda bile aktif kalan insan gözündeki doğal elektrik sinyallerini taklit ediyor.

göz

Göz Teknolojisi İçin Büyük Adım

Lensler, “elektrookülografik sinyal” adlı doğal elektrik potansiyelini ölçüp bu enerjiye tepki veriyor.Göz, lensi kontrol etmek için bu doğal enerjiden faylanıyor. Elektrik akımı uygulandığında genişleyen polimerlerden oluşan lens, iki kez göz kırpıldığında görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırıyor. Lensler gözü çevreleyip kas gibi işlev gören 5 elektrot kullanılarak kontrol ediliyor. Polimer daha dışbükey hale geldiğinde lens görüntüyü etkin bir şekilde yakınlaştırıyor. Bu lensler bilim dünyasında gelecekteki pek çok teknolojik gelişme için önemli bir adım olarak tanımlandı. Advanced Functional Materials adlı bilimsel yayındaki konuyla ilgili makalede şu ifadelere yer verildi: “Bilim insanları bu gelişme ile birlikte gelecekte yalnızca göz hareketleriyle kontrol edilebilecek protez göz veya kamera yapmayı umuyor.”

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sıradışı Efsaneler
Sonraki
Bir İnsanın Yalan Söylediğini Nasıl Anlarız?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.