FENG SHUİ(SU VE RÜZGAR ENERJİSİ)

Vector feng shui icon (Eps 10 +transparency effects used)

       Feng-Shui nedir? Feng-Shui nasıl uygulanır?

Feng Shui’ye göre her rengin ve eşyanın bir enerjisi var. Mesele, bu enerjiyi doğru kullanmak ve yaşama yansıtabilmekte…

Kelime olarak rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, doğadaki renkleri ve yaşam enerjisini, ortamla uyumlu hale getirmek demek. Bir Çin kültürü olan Feng Shui’nin 5 bin yıllık geçmişi var. Feng Shui rüzgar ve suyun yaydığı enerjiyi evin içine taşıyabilme tekniği aslında. Buradaki anahtar kelime, ‘uyum‘. Doğa ile uyum, yaşanılan ortam ile uyum vs…

Amaç ise, insan hayatına sağlık, huzur, şans, mutluluk ve enerji çekmek.

 Feng Shui yaşamda açmak istenen kapıların anahtarı…  

Ancak Feng Shui’yi hayatımıza katmak demek; sadece evimizi, ofisimizi Feng Shui’ye uygun dekore etmek anlamına gelmiyor. Daha doğrusu dekorasyon değişikliği tek başına yeterli olmuyor. Sık yapılan yanlışlardan biri, Feng Shui’nin sadece eşya düzenleme olarak algılanması.

Feng Shui’ye göre her rengin ve eşyanın bir enerjisi var. Mesele, bu enerjiyi doğru kullanmak ve yaşama yansıtabilmekte… Feng Shui yaşam tarzını doğru uygulayabilmek için öncelikle tüm olumsuz düşünceleri zihnimizden atmamız ve bu işe inanmamız gerek. Hayata pozitif yaklaşım çok önemli. Ancak inanç ve pozitif enerji ile istenilen sonuca ulaşılabiliriz.  

Feng Shui’nin olmazsa olmazları nelerdir?

Işık, renk ve doğru konumlandırılmış aynalar, çiçek ve küçük ev hayvanları, çanlar, hatta dilerseniz sakin bir müzik, heykeller ve havada asılı nesneler.

Bütün bu saydıklarımızın temeli, insan mutluluğuna dayanıyor. Yani kişiyi mutlu eden nesnenin seçimi ya da sevdiğiniz bir çiçeğin mekanda bulunması çok önemli. Ayrıca kullandığınız renk ve ışıklar, enerjinizi canlandıracak ama aynı zamanda ruhunuza huzur ve dinginlik verecek parlaklıkta olmalı.  

Doğru düzenlemeler ile dekore edilmiş mekanlar, doğru enerji yayar. Amaçlanan hedefe ulaştırır. Ancak başta da dediğim gibi, pozitif düşünce ihmal edilmemeli…

Feng Shui’yi Evde Uygulama Yolları

Feng Shui’yi evlerinize taşımak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey; pozitif enerjiye yer açmak için fazlalıklardan kurtulmak. Fazla eşyalar evin içindeki enerjinin akışını yavaşlattığı için hayatınızda olumsuzluklara yol açabilir, bu yüzden evinizde yer kaplayan fazlalıklardan arınmalı ve hayatınızdaki tıkalı alanların açılmasına izin vermelisiniz.

Yatak Odasında Feng Shui’yi Uygulamak

Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçiriyoruz, bundan dolayı yatak odası Feng Shui’de en önemli alanlardan biridir. Daha iyi bir uyku çekmek için yatak odalarının sakinleştirici olması gerektiğinden, oda tasarımı ve dekorasyonuna çok dikkat edilmelidir. En önemli eşya yatak olduğu için, kapının karşısına konmamalıdır. Böylece enerji, uyuyanların üzerine doğrudan gelmemiş olur. Aynalar ve aydınlatmalar Feng Shui’de güçlü öğelerdir, bu yüzden yatak odasında ayna bulunmaması, bulunuyor ise önünde bir paravan getirilmesi tavsiye edilir. Yatak odasında aydınlatma olarak da loş ışıklar tercih etmelisiniz.

Mutfakta Feng Shui’yi Uygulamak

Yatak odasının tersine mutfak, evinizde hareketin en yoğun olduğu alanlardan biridir. Bu yüzden, mutfağınızda kendinizi iyi hissettiren sarı, beyaz gibi tonlar kullanabilirsiniz. Pozitif enerjiyi harekete geçiren aydınlatmalar da gözden kaçırmamanız gereken detaylar arasındadır. Ailenin mutluluğunu ve beslenmesini simgelediği için mutfağın konumu çok önemlidir. Örneğin, tuvalet ve mutfak kapısının karşılıklı olmaması Feng Shui felsefesinin önemli kurallarından biridir. 

Banyoda Feng Shui’yi Uygulamak

Banyo ve tuvaletler ise Feng Shui’de kayıp alanlar olarak değerlendirilir ve bu yüzden gereğinden büyük olmamalıdır. Önemli nokta, banyonuzda sahip olduğunuz alanı verimli değerlendirmektir. Banyo ve tuvaletiniz evin kapısından girince görünebilir olmamalı, buna ek olarak en büyük yatak odanızla da aynı duvarı paylaşmamalıdır. Çünkü maddi kazancın suyla akıp gittiği düşünülür.

Oturma Odasında Feng Shui’yi Uygulamak:

Oturma odanızda ise dikkat etmeniz gereken detay, keskin hatlı tasarımlardan uzak durmak olacaktır. Mobilya, koltuk, kanepe gibi geniş yer kaplayan döşemelerinizin köşelerinin yuvarlak olmasına dikkat etmelisiniz. Oturma odanızın duvarlarına sahip olmayı hayal ettiğiniz canlı veya cansız varlıkların resimlerini asabilirsiniz. Ayrıca oturma odalarının iyi ışık alması tavsiye edilir. Doğal gün ışığı en güzelidir fakat karanlık köşeleri aydınlatmak için de lambalar veya abajur gibi ışıklandırma aletlerinden yararlanabilirsiniz. Oturma odanızda bolca yeşil bitkiye yer vermeniz de negatif enerjiyi temizledikleri düşünüldüğünden önemlidir.

Yukarıda da okuduğunuz gibi, Feng Shui’yi evinizin dekorasyonunda uygulamak o kadar da zor olmasa da getirdiği, düşünüldüğü pozitif etkiler hayatınızda büyük değişikliklere yol açabilir. Feng Shui’ye kesinlikle siz de şans vermelisiniz

ZARYABLUEBİRD
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
OKÇULUK ŞAMPİYONU METE GAZOZ
Sonraki
Yazık çok yazık

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.