nargile takımı

Evde Nargile Közü (Kömürü) Nasıl Yakılır, Nasıl Yapılır & Nasıl Hazırlanır?

Nargile tüketiminin evlere taşındığı bugünlerde sağlam bir nargile içicisi olarak sizlere nargile közü yakma konusunda bazı ipuçları aktarmak, bilgilerimi paylaşmak buradayım. Bir önceki yazıma aşağıdan gidebilirsiniz.

Nargile Bandı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Evde Nargile Közü Yakmak ve Hazırlamak

Bu dönemde birazdan sıralayacağım üç metodu da denedim, kişisel yorumlarımı paylaşıyorum. Valla kendinizi yakmayın, önleminizi almadan denemeyin, sonra sorumluluk kabul etmem 🙂

Öncelikle iyi haber, evde nargile közü yakmak ve hazırlamak mümkün. Bunun için 3 alternatif denedim ben onlar da şu şekilde;

  1. Doğalgazlı ocakta direkt ateş teması ile
  2. Elektrikli ocakta aluminyum folyo ile
  3. Elektrikli köz yakma makinesi ile

Doğalgazlı Ocakta Nargile Közü Yakma

İlkel görünse de bence en etkili yöntemlerde birisi. Biraz fazla ocak çalıştırmak gerekebilir, maliyet hesabını kendiniz yaparsanız. Ocak setinizin üzerindeki en büyük göze közlerinizi dizin ve ocağın altını yakın. Yaklaşık 15 dakika sonra közünüzün yandığını ve kullanıma hazır hale geldiğini göreceksiniz. Ocağı yaktığınızda, ateşle nargile kömürünün temas ettiğinden emin olun.

Elektrikli Ocakta Nargile Közü Yakma

Bu zor valla. Yani ilk seçeneği tercih ederim. Burada iki şey çok sıkıntılı: birincisi aluminyum folyo ocağa yapışırsa ev halkı marpucu münasip bi tarafınıza sokma eğilimi gösterebilir. Ama yine de göze alıyorsanız, aluminyum folyoyu ocağa koyup, nargile közünü üzerine koyun. Bu biraz uzun sürüyor, yaklaşık 40-45 dakikada köz hazır oluyor. Köz epey güzel oluyor bu arada ama bence bu yöntemin eksisi çok.

Elektrikli Köz Yakma Makinesi ile Nargile Közü Yakma

Valla bana sorarsanız verin 50-100 TL alın bir tane köz makinesi. Ben de yeni aldım ve oldukça memnunum. Kefo marka çok önerdiler, onu aldım ben de. Siz de araştırın ayrıca tabii.

Elektrikli büyük bir cezve gibi bir şey geliyor. Fişe takıp, közü ortasına koyuyorsunuz, 5-10 dakika için nar gibi kızarmış közünüz hazır oluyor. Ayrıca tutma yeri de var. Alt kısmı da zeminden ayrı gibi, bu sayede tezgah vs. de yanmıyor. Piyasada çok çeşidi var, yorumlara bakmadan almayın derim. Ama evde nargile közü yakmak istiyorsanız kesinlikle elektrikli köz yakma makinesi alın derim, kafanız rahat eder. Fişten çekmeyi de unutmayın da, güven olmaz şimdi onun bağlantısına da allah korusun.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.