Evde Kendini Geliştirmek İsteyenler için Farklı 8 Yol

Günlük Hayatta Kendinizi Geliştirmek İçin Taktikler

Eski bir Hint öğretisi; ‘’En büyük erdemlerden birisi kişinin kendi eski halinden daha iyi olmak için sürekli çaba göstermesidir’’ der.  Ve İslam âlimlerinden Beyhaki ise ‘’İki günü eşit olan aldanmış, bugünü dününden kötü olan ise lanetlenmiştir.’’ der. İnsanın kişisel gelişim evreleri her şeyden evvel kendi ruh sağlığına şifa olmakla beraber topluma da büyük katkıdır. Pek çok hedefi olan insanoğlunun en temel hedefi kendine sürekli geliştirerek ilerlemek olmuştur. Evde kendini geliştirmek isteyenler için derledim bu yazıyı da.

Evden Çıkmadan Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 8 Yol

Fakat maalesef günümüz toplumunda bu hedef hala varlığını korumakla birlikte sekteye uğramaya, belki biraz derinlere inmeye başlamıştır. Bunun birçok sosyolojik nedenleriyle birlikte psikolojik sebepleri de var elbet. Bütün bu sebeplere rağmen bile her insan kendini geliştirme arzusunu elinden hiç bırakmıyor ve devamlı kendini nasıl geliştireceğinin yollarını arıyor.

Hayattaki asıl amacımız kendimizi gerçekleştirmektir ama bunu nasıl yapacağımızı bilmek bize zor gelmektedir. Bizler hayatımız boyunca sürekli bir şeyler öğreniyoruz, sürekli bir yerlere katılıyoruz, kurslara gidiyoruz, önce ilkokul sonra ortaokul ardından lise daha sonra üniversite ve böyle süre gelen uzunca bir eğitim döneminden geçiyoruz. Yani aslında farkında olmasak da bile Kişisel Gelişim evresi biz doğduğumuz anda başlıyor ve ölünceye kadar devam ediyor.

Peki; bu kadar kurs, okul vs. gibi yıllarca süren serüvenden sonra hala kendimizi gerçekleştirdiğimize inanıyor muyuz? İnanmış olsak bu yazı da ne işimiz var? Belki de kendimizi geliştirme yolculuğumuzu dışarıda aramamıza gerek yoktur. Belki de tam şu anda oturduğumuz odamızda başlıyordur.

O zaman gelin önce gelişimin kendisine, sonra kendimize ve son olarak da bu 8 maddenin bizi geliştirecek en iyi yollar olduğuna inanalım! Çünkü değişim inançla başlayacak! İşte, evde kendini geliştirmek için 8 yol.

1. Kendini Keşfet

20 yaşına gelmiş 25 yaşına gelmiş fakat hala ne olmak istediğini, bu hayatta ne yapmak istediğini bilmeyen milyonlarca insan var. Eğer kendinde bir farkındalık yaratmak istiyorsan işe tam olarak buradan başlamalısın. Sessiz bir yere geç, masanın başına otur, eline bir kâğıt kalem al kim olduğunu yazmaya başla ve bu hayattan ne almak istediğini yaz. Sen neyi başarmak istiyorsun öncelikle onu bil. 8 sene sonra kim olmak istiyorsun? Neyi seviyorsun? Bilgisayar oynamayı mı veya kod yazmayı mı ya da senden çok iyi bir topçu mu olur, önce bunları bir düşün. Her konuda iyiyim deme! Kendini sakın kandırma! Dürüst ol ve ne istediğine, hayattaki amacına o masada o defterin içerisinde belirle ve kalan 9 maddeye geç. Kendini geliştirmen hedefinle ve kendini tanımanla başlayacak.

2. İnan

Bir önceki maddede kendimizi bulduk. Zayıf yönlerimizi, güçlü yönlerimi gördük hangi konuda iyi olduğumuzu biliyoruz artık. İşte şimdi yapabileceklerimize inanmalıyız. Bunun için: Yalnız Kal! Uzaklaş insanlardan bir kaç hafta görüşme o arkadaşlarınla, evine kapan, çok fazla konuşma ve sadece hedefine kitlen. Neden biliyor musun? Çünkü bugüne kadar hep bir şeyler söyledin. Pazartesi diyete başlayacağım dedin ama başlamadın. İngilizce öğreneceğim dedin ve kursa yazıldın 2 ay sonra kursa gitmeyi bıraktın. Artık insanlar sana inanmıyor, yapabileceğini düşünmüyor o yüzden uzaklaş onlardan, biraz sıyrıl, kafanı dinle, daha iyi odaklan ve hırslan. İnsanlar inancını kırdıysa sen o inancı tekrar sırtlan.

3. Korkma

Bu yazıyı okuyan herkesin mutlaka bazı korkuları vardır. Korku da diğer tüm duygularımız kadar bize ait ve normal bir duygudur. Bizi özgürlükten alıkoyan, çoğu kendi illüzyonlarımız olan korkulardan kurtulmak, farkına varmak son derece ferahlatıcı. Çoğu zaman neden korku tepkisini verdiğimizi açıklamakta güçlük çekebiliriz, çünkü bizi korkutan nesne ya da durumun kendisinden çok onunla ilgili edindiğimiz fikirlerdir. Bu fikirler anne- baba veya diğer kişilerden edinilen fikirler olabileceği gibi geçmiş deneyimlerimiz olabilir. Bu korkulardan arındıktan sonra korkuyla geçen yıllara hayıflanacak ama bir korkunun üstesinden geldiğiniz için de bireysel gelişiminiz açısından tatmin hissedeceksiniz.

kişisel gelişim için 8 yol

4. Oku-Araştır-Yaz

Gelelim artık kendini kişisel gelişim için, kendin için yapman gerekenlere: Bugünden itibaren artık kendine her hafta bir konu belirleyeceksin. Konu saçma veya değil, o konu hakkında uzunlamasına bir araştırma yapacaksın. Bu herhangi bir konu olabilir: Müzik, sanat, siyaset, tarih vb. Bunu istediğin kaynaklardan araştırabilirsin, yine evinden çıkmana gerek yok. Sözlüklerden, forumlardan, arama motorlarından yardım almak serbest ve bedava. Bulduğun bütün bu bilgileri iyicene oku öğren daha sonrasında o bilgileri akıtmaya başla. Yaz yaza bildiğin kadar. Yazmak hem zihnindeki bilgileri toparlayıp bir sisteme oturtacak hem de senin dil ve yazma kabiliyetini zorlayacaktır. Aynı bir blogger gibi yazılar biriktir kendine. Hatta daha da iyisi belki bir blogger olmasındır.

Not: Eğer insanlara anlatmak istediğin bir şeyler varsa “kooplog” tam da sana göre. Yazmak istediğin ne varsa yaz, kooplog.com‘a gir ve blog sayfanı hemen oluştur. Yazın binlerce okuyucuya ulaşsın.

Önerilen İçerik: Blog & Blog Yazarlığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

5. Yabancı Dizi İzle

3 saat boyunca bıkmadan usanmadan sana hiç bir şey katmayan dizileri hayatından çıkar. Artık hem İngilizceni geliştirmek açısından hem de sana yeni bir şeyler katması açısından aç İngilizce yabancı diziler izle. Evden çıkmadan, ev rahatlığında yabancı dizi izleyerek birçok insan İngilizceyi söktü, sen de öyle yap.

6. Güne Erken Başla

Günde kaç saat uyuyorsun? Çok fazla uyuyunca kendini halsiz hissetmiyor musun? Evdesin diye kendini bütün günden, günün en bereketli saatlerinden mahrum etme. Her gün aynı sabah saatinde kalk, güzel kahvaltını et ve kendini geliştirmek için gününü planla. Emin ol daha önce yetmeyen 24 saat fazla fazla gelmeye başlayacak. Kişisel gelişim ile erken kalkmanın ne alakası var diye bilirsin. Ancak biliyor musun? Az uyuyan insanların çok uyuyan insanlara göre özgüvenleri daha fazlaymış.

7. Spor Yap

Erken kalkmayı başardık bence spor yapmayı da başarabiliriz. Hani evden çıkmadan demiştin, diyeceğinizi duyar gibiyim. Fakat evden çıkmadan da spor yapmanın bir sürü yolu var. Hatta bu konu hakkında başka bir yazım bile var! Spor yapmak için hiçbir bahaneye ihtiyacın yok. ‘’Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’’ diye boşuna dememiş atalarımız. Zihnini geliştirmek için bedenini sağlam tutman şart.

Önerilen İçerik: Spor Salonlarına Gitmeden Egzersiz Yaparak Sağlıklı Yaşamanın 7 Yolu

kişisel gelişim için 8 yol

8. Sosyalleş

Artık temel gelişim basamaklarını geçtik, yuvadan uçma vakti geldi. Evde oturarak ne kadar kendini geliştirebileceğini düşündün ki, sevgili okuyucu? Dışarıda hayat var. Kişisel gelişim için en önemli evre sosyalleşmektir. Seni geliştirecek, sana çok şey katacak insanlarla tanışmaları onlarla etkileşim halinde olmalısın. Öğrenmenin en kolay ve keyifli yolunu edinmiş olacaksın. Fakat bunu corona salgınından sonra yapmanda fayda var.

Bunca gelişim sürecinden sonra artık hayattaki amacını biliyor ve onun yolunda emin adımlarla ilerliyorsun. Yolun açık olsun sevgili okuyucu, güç seninle olsun!

Mutlaka Oku: Herkes Tarafından Sevilen Biri Olmanın 5 Altın Kuralı

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Arayış
Sonraki
Şeker Portakalı Özet
şeker portakalı özet

Şeker Portakalı Özet

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.