Etkili Bir Şekilde Not Tutmak İsteyenler İçin; Cornell Metodu

Cornell Metodu, 1940’lı yıllarda Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nde Profesör Walter Pauk tarafından geliştirilen bir not tutma yöntemidir. 

Not tutmak, birçok bilgiyi doğrudan kağıda aktarmak daha sonra geriye dönmeyip rafa kaldırmak değildir tabii ki. Not tutarken önemli görülen yerleri belli bir düzen ve uyum içerisinde yazmak, alınan notlara tekrar dönüp bakıldığında akılda kalıcılığı yükseltmek  oldukça önemlidir.

Cornell Metodunu önemli kılan nedir?

Cornell Metodu bir çok eğitim faaliyetinde kullanılsa da özellikle üniversite öğrencileri için geliştirilmiş bir yöntemdir. Not alan kişinin aktif bir öğrenme sürecinde olmasını sağlayarak düzenli not almasına olanak tanır. Cornell Metodu, öğrencilerin sınav döneminde zamandan tasarruf sağlayarak vize ve final çalışmalarında kolaylık sağlar. 

Peki, Cornell Metodu ile nasıl not tutulur ?

Yukarıda bulunan resimde gördüğümüz gibi sayfayı öncelikle üç parçaya bölüyoruz.

1 numaralı yere alacağımız notlar tamamen ayrıntılardan oluşmakta

2 numaralı bölüme kısaltmalar ve ipuçlarını ekliyoruz

3 numaralı bölüme ise önemli görülen ana noktaları yani konu özetini yazıyoruz

Bu şekilde sayfanın sağ kısmına yazılmış olan notlar gözden geçirilir sol tarafa ise bu bilgileri hatırlatan kelime şekil ya da soru bilgileri eklenir. Sol taraftaki kelime ve ip uçları sayesinde notlar hatırlanmaya çalışılır. Gözden geçirilerek analiz edilen notlar arasında bir düzen ve uyum sağlanmış olur. Zaman ve uğraş açısından oldukça tasarruflu ve faydalı bir yöntemdir.

Ayşe Olgun
📨 ayyseolgun@gmail.com
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kaybedilen Yıllar
Sonraki
Sadece Canım

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.