En güzel yerde, en güzel hayallere dalmak.

Oturmuşum düşünüyorum. Etrafımda ki insanlar da oturduğu yerden kenardan kenardan beni düşünüyor. Kendime gelip etrafıma göz gezdirdiğim andan itibaren herkes gizlemeye çalışıyor gözlerini benden. O kadar derin izliyorlardı ki beni, eminim şimdi unutmuşlardır ne düşündüklerini. Öyle ya ben de unuttum mesela. Hakkımda ne düşündükleri, neden izledikleri umurumda değil, ne düşündükleri beni bağlamaz yani gerçekliğimi yansıtmaz. Ama benim ne düşündüğüm gerçekleri beni yansıtır. Ne düşündüğümü bilmiyorum ama tek bildiğim hayatım hakkında, kendi hakkımda düşünüyorumdur, bu sözüm karmaşa yaratabilir şöyle özetleyim. Kendi hayatımı düşünmem normaldir, ama hayatım hakkında ne düşündüğümü bilemiyor, kestiremiyor, farkına varamayabiliyorum bazen diyelim. Bir de şöyle bir örnek verebilirim; Bir konu hakkında düşünüyorsun ama ne düşündüğünü bilmiyorsun dalgın zamanlarında ama! Neyse fazla uzatmadan devam edelim. Peki neden dalarız ki, Yorgunuz, yoğun bir hayat temposu, kafa karışıklığı, atlatılmış büyük ve ufak travmalar, yaşanmış can sıkıcı birtakım şeyler diyelim, izlediğimiz şeylerden dikkat çekici sahnelere, okuduğumuz bir kitaptan dikkat çeken satırlara, eşlik ettiğimiz hayran kaldığımız sahnelere de dalarız. Bulunduğumuz ortamlardan kısa bir süre kayboluruz. Ben isterim ki, uzun tatlı bir kayboluş olsun bu. dinlenelim, kendimize gelelim, kendimizi iyi hissedelim öyle geri dönelim kaybolduğumuz ortama 😀 Bu mümkün mü? Keşke mümkün olsa!.

Ben uzaklara dalarken, insanların da bana uzunca dalması? Merak etmeyin bana bakıyor olmaları beni izliyorlar anlamına gelmiyor. Beni görmüyorlar bile o anda. Bana fokuslanmışlar fakat hepsi farklı alemlerde o anda. Aslında şeyden bahsetmek istiyorum ben; Az önce dedim ya ” Peki neden dalarız ki, Yorgunuz, yoğun bir hayat temposu, kafa karışıklığı, atlatılmış büyük ve ufak travmalar, yaşanmış can sıkıcı birtakım şeyler diyelim, izlediğimiz şeylerden dikkat çekici sahnelere, okuduğumuz bir kitaptan dikkat çeken satırlara, eşlik ettiğimiz hayran kaldığımız sahnelere de dalarız. Bulunduğumuz ortamlardan kısa bir süre kayboluruz.” Sonra ise devam ettim; ” Ben isterim ki, uzun tatlı bir kayboluş olsun bu. dinlenelim, kendimize gelelim, kendimizi iyi hissedelim öyle geri dönelim kaybolduğumuz ortama ” diye hepimizin yorgunluğu olur gün içinde hatta yorgunluktan uyuya bile kalırsın. Bu sadece fiziki bir yorgunluk değil, manevi yorgunlukta insanları alır götürür uzaklara, geri döndüğünde ise devam edersin hayatına.

Göz dalgınlığı anlıktır fakat ben zamanlı olarak dalmak isterim uzaklara. Okuyarak, izleyerek, gezerek, bir şeylerle uğraşarak kaybolmak isterim. Tabii olup, olmadık yerde de uçup gitmeyelim. Kendi başımıza kaldığımız zamanlarda genellikle vaktimizi hiç hoş şeylerde harcamıyoruz yani hoş yerlere kaybolamıyoruz diyelim? Sosyal medya’ dan bahsediyorum evet. Elbette ihtiyacımız olan yerlerde, zamanlarda kullanmak dışında, eğlenmek ve zaman öldürmek konusunda sosyal medya’ da sürekli parmak kaydırmayı kendime göz dalması gibi uzaklara gitmek gibi görmüyorum. Belki konu şu an da başka yerlere gidiyor olabilir fakat konu’ da kalmaya özen göstereceğim. Aslında çok gözü dalan biri değilim. Ama göz dalmasını severim kısa sürer ama olsun kısa da olsa rahatlıyor insan. Ama ben bu göz dalmasını uzatmak istiyorum hatta tamamen oraya gitmek istiyorum. Bu nasıl olabilir sizce? Ben sürekli sürekli okuyarak, izleyerek diyorum ama bunun tabii ki başka yolları da vardır!. Mesela denize karşı oturup geçen gemileri seyretmek gibi. Tabii yaşadığınız şehirde deniz veya göl var mıdır bilmem! Denizde kıyıya vuran dalgaları seyretmek, deniz kenarında dolaşan insanları seyretmek. Hadi ormana geçiş yapalım. Ormanda ağaçlar arasında sırtüstü yatıp gökyüzünü seyretmek, hadi bak bunu çocukken hep yapardık? Bulutları şekle benzetmece he ne dersin? 😀 Spor niyetine koşan insanları seyretmek, koşmak demeyeceğim koşarken bir yerlere dalarsanız tepetakla atabilirsiniz. Uçak geçen şehirde yaşıyorsanız, Uçakların en çok geçtiği yere gidip dakikada bir kalkış yapan uçakları seyredin, hatta peş peşe kalkan uçakları sayın. Bak bunlar kitap ve dizi izlemek dışındaki aktiviteler. Dilerim ki, en güzel yerlerde, en güzel hayallere, güzelliklere gözünüzün uzunca dalması dileği ile. Selam ve dua ile.

yazar

Yazar: snahmettunc

snahmettunc | motivational

Blog YazarBlog Okur

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.