Çünkü!!!

Çünkü!!!

Çünkü!!!

Çünkü iyi bir insan olmak isteyen kişi iyi olmayan onca insan arasında mutlaka yıkıma uğruyacaktır ! Demiş machiavelli …

Devinim bireyde başlar sonra ufak dokunuşlarla o çark daha küçük ve büyük çarkları etkileyerek bir makineyi işler hale getirir . Toplum dediğimizde bu zaten .

Hareketin bizden başlayacağını unuturak hatta çoğu zaman hareketin varlığını unuturak başlıyoruz biz eleştiriye , önyargılara , kavgalara…

Herkesin herşey hakkında bir fikri var arkadaş ! Diyoruz… sonra bir bakıyoruz bizde o herkes sirkülasyonunun içinde deney faresi gibi tekerleği çevirip duruyoruz.

Küresel ısınmayı eleştiriyoruz naylon poşet almayı bırakamıyoruz , saygısızlıktan hoşgörüsüzlüten bahsediyoruz herhangi bir yol ve cadde de Sigaramızı yakıp rahatça üfleyerek çevremizdeki hiç bir insanı düşünmeden geçip gidebiliyoruz , siyaseti eleştiriyoruz ama değiştirmek için elle tutulur hiç bir şey yapmıyoruz çevremizdekileri beğenmiyoruz ama bizim onlarla varolduğumuzu bir türlü sindiremiyoruz . Biz ne istiyoruz ne yapmaya çalışıyoruz ne bekliyoruz ?  toplum olarak sürüklendiğimizden şikayet edip hepimiz bir halatın ucundan tutmuş o veya bu sebeple kendimizi ailemizi çevremizi işimizi ülkemizi insanlığımızı insanlarımızı bir bataklığın içine doğru çekiyoruz .
Ama sorsan herkes bıkmış tükenmiş isyanlarda ! Ee içinde bulunduğumuz durumun sorumlusu kim ?
Kapitalist düzen mi ? Siyasetçiler mi ? Ya da  onları yöneten para babaları mı ? Ya da inançlarımız mı ? Kim …

herkesin bildiği ama yüksek sesle dile getiremedği bir gerçek var aslında uzaklarda aramaya başka şeyleri kurban etmeye gerek yok ! Değişim istiyorsak değişim bizden başlar senden benden ailemizden sokakta konuştuğumuz bakkaldan bir köpeğin başını okşamaktam dünyaya şikayet ettiklerimizi değiştirmeye olan inancımıza sıkı sıkıya bağlanmaktan başlar .

çok ütopik bir hayal veya Pollyannacılık değil bu ! Bu hepimizin seçimlerinin sonucunu yaşadığı bir hayat dönüp kendimize bakmalı ve düşünmeliyiz ben bütün gün eleştirdiğim bu dünyanın neresindeyim ? Ben eleştirdiğimin veya eleştirilenlerin hangisiyim ? Altını çizdiğim kalıpların rollerin yanlış ve doğruların tam olarak hangi evresindeyim ? Bir düşünmek lazım.

Yani aslında … Bizim bir toplum olarak oturup düşünmemiz lazım bizim insan olarak insanca düşünmemiz lazım !

Eylül ılgın
Sosyolog
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Alışkanlıklar
Sonraki
Frekans ve Sur

İlginizi Çekebilir

kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
kooplog'da yeni misin?
  • Kişisel akışını oluştur
  • Favori yazarlarını takip et
  • Yazılarını binlerce okura ulaştır
  • Yarışmalara katıl, ödüller kazan
Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kaydol!
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
Aralık ayı blog yarışması başladı, 1.000 TL'ye kadar ödül kazanabilirsin
kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.