Çünkü!!!

Çünkü!!!

Çünkü!!!

Çünkü iyi bir insan olmak isteyen kişi iyi olmayan onca insan arasında mutlaka yıkıma uğruyacaktır ! Demiş machiavelli …

Devinim bireyde başlar sonra ufak dokunuşlarla o çark daha küçük ve büyük çarkları etkileyerek bir makineyi işler hale getirir . Toplum dediğimizde bu zaten .

Hareketin bizden başlayacağını unuturak hatta çoğu zaman hareketin varlığını unuturak başlıyoruz biz eleştiriye , önyargılara , kavgalara…

Herkesin herşey hakkında bir fikri var arkadaş ! Diyoruz… sonra bir bakıyoruz bizde o herkes sirkülasyonunun içinde deney faresi gibi tekerleği çevirip duruyoruz.

Küresel ısınmayı eleştiriyoruz naylon poşet almayı bırakamıyoruz , saygısızlıktan hoşgörüsüzlüten bahsediyoruz herhangi bir yol ve cadde de Sigaramızı yakıp rahatça üfleyerek çevremizdeki hiç bir insanı düşünmeden geçip gidebiliyoruz , siyaseti eleştiriyoruz ama değiştirmek için elle tutulur hiç bir şey yapmıyoruz çevremizdekileri beğenmiyoruz ama bizim onlarla varolduğumuzu bir türlü sindiremiyoruz . Biz ne istiyoruz ne yapmaya çalışıyoruz ne bekliyoruz ?  toplum olarak sürüklendiğimizden şikayet edip hepimiz bir halatın ucundan tutmuş o veya bu sebeple kendimizi ailemizi çevremizi işimizi ülkemizi insanlığımızı insanlarımızı bir bataklığın içine doğru çekiyoruz .
Ama sorsan herkes bıkmış tükenmiş isyanlarda ! Ee içinde bulunduğumuz durumun sorumlusu kim ?
Kapitalist düzen mi ? Siyasetçiler mi ? Ya da  onları yöneten para babaları mı ? Ya da inançlarımız mı ? Kim …

herkesin bildiği ama yüksek sesle dile getiremedği bir gerçek var aslında uzaklarda aramaya başka şeyleri kurban etmeye gerek yok ! Değişim istiyorsak değişim bizden başlar senden benden ailemizden sokakta konuştuğumuz bakkaldan bir köpeğin başını okşamaktam dünyaya şikayet ettiklerimizi değiştirmeye olan inancımıza sıkı sıkıya bağlanmaktan başlar .

çok ütopik bir hayal veya Pollyannacılık değil bu ! Bu hepimizin seçimlerinin sonucunu yaşadığı bir hayat dönüp kendimize bakmalı ve düşünmeliyiz ben bütün gün eleştirdiğim bu dünyanın neresindeyim ? Ben eleştirdiğimin veya eleştirilenlerin hangisiyim ? Altını çizdiğim kalıpların rollerin yanlış ve doğruların tam olarak hangi evresindeyim ? Bir düşünmek lazım.

Yani aslında … Bizim bir toplum olarak oturup düşünmemiz lazım bizim insan olarak insanca düşünmemiz lazım !

Eylül ılgın
Sosyolog
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Alışkanlıklar
Sonraki
Frekans ve Sur

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.