Elon Musk Nasıl Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu?

Birkaç gündür şu cümleleri duyuyoruz. “Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk, 195 milyar dolara ulaşan serveti ile 2017’den bu yana dünyanın en zenginler listesinde zirvede bulunan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u geçerek ilk sıraya yerleşti.”  Evet elin oğlu yaptı bunu ve Dünyanın en zengini oldu. Uzun süredir araştırıyorum hayatını. Kaç kere sıfırdan başlamış. Ne firmalara iş başvurusu yapmışta alınmamış. Ama onunla ilgili öğrendiğim en güzel şey asla vazgeçmemiş. Adam demişki “Hayallerim” demiş başka da bir şey dememiş. 

    Kendi başarılarının sırlarınıda açıklamış. Resmen 6 maddede nasıl zengin oldum gibi bir şey. Bunları hemen paylaşayım sizlerle;

1) Önemli olan para değil.

2) Tutkularının peşinden git.

3) Büyük düşünmekten korkma.

4) Risk almaya hazır ol.

5) Eleştirilere kulak asma.

6) İşini zevkle yap.

 

      Aslında gerçekler bunlar. Kendimizi bir türlü farkına varamıyoruz. Ülkemizin ve varlıklarınında farkında değiliz. Adam gelmiş Türkiye’ye, dikilmiş Anıtkabire, Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir.” sözünü resmi hesaplarından paylaşıyor. Adam biliyor ki dünya lideridir  Mustafa Kemal. Dahidir. Bizimkiler de halâ çıkmış yok 1. adam yok 2. adam yok 10. adam saçma sapan işler. Biz daha kendi liderimizi anlamıyoruz elin adamı gelmiş kapak yapıyor bize. ANLAYANA!

     Elon Musk kafayı uzaya takmış. Çocukluğunda beri hayali uzaymış. Marsta mars diye tutturmuş. Gidecekte. Bilet parasıda çok uygunmuş. (500 bin dolar.) Kendisi öyle diyor. Adam çünkü dünyanın en zengini ve paraya önem vermiyor. Hayatını teslaya ve onu geliştirmeye adamış, yarı dahi yarı hayalperest bir insan. Ama yaptı gördük mü? O bugün dünyanın en zengin insanı. Kücücük bir hayal kurdu. Mars dedi ve gidiyor. Hemen aklıma kelebek etkisi geldi. Bir yerde bir kelebeğin kanat çırpması başka bir yerde kasırgaya sebep olabilir. 

     Elon Musk marsta  ne yapacak orası bilinmez. Kolonimi kuracak, yeni yaşam formları bulacak, orada patates mi yetiştirecek orası ona kalmış. Ama o bir dahi. Kendi yolunu kendi çizdi. 

    

Vvvv vvvv
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Korku, Dram ve Bilim Kurgu Film Önerisi
Sonraki
Kırmızı Oda’yı Neden İzliyorsunuz?

Kırmızı Oda’yı Neden İzliyorsunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.