Dindar ve Kindar Nesiller Yetiştirerek, Ne Hedeflenir?

çarşaflı kadınlar ve çocuk

Bu “Dindar Gençlik” yetiştirme politikasını anlamıyorum.

Bizim ülkemiz, “laik” bir devlet. Laik devlette, daha doğrusu laiklik ilkesinin hâkim olduğu ülkelerde, toplumun yaşantısına, özellikle kamu yaşantısına “din öğretilerinin” sirayet etmesine müsaade edilmez.

Dindar ve kindar nesiller yetiştirerek, ne hedeflenir?

Bir devletin eğitim ve öğretim sistemini çağdaş eğitim ve öğretim modelinden arındırarak, din ağırlıklı bir sistemle ikame etmesi, neyin nesidir?

Pekâlâ, bir devlet, gençlerini kötü alışkanlıklardan ve davranışlardan korumak için, onların psikolojik gelişimlerinin düzgün olarak yeşermesi için, düzgün ve rasyonel, yine bilim ve aklın doğrultusunda önlemler alır.

Ama… Bir siyasal iktidarın/hükümetin, gençler üzerinde hem siyasal mühendislik hem de sosyal mühendislik addedilecek birtakım projeler içinde olması, işte başta da dediğim gibi “dindar” nesiller yetiştirilmesinin öncüllenmesinin hedeflenmesi…

Sadece ve sadece toplumu “bölmekten” başka bir işe yaramaz.

Bir devletin veya siyasal iradenin görevi, özellikle laik, demokratik hukuk devletinin işlevi, gençlere aydınlık yarınlarda yer alabilecekleri eğitim ve öğretimi, çağdaşları paralelinde sağlamasıdır.

Bu bağlamda, laiklik işlevi burada ortaya çıkar. Hükümetlerin, bu şekilde bir gençlik yetiştirme ideallerinin olması… Evet, bir devlet, kindar ve dindar nesiller yetiştirmez. Ama, öte yandan bir siyasal hareketin, gençler üzerinde din ağırlıklı bir projeye sahip olması, çokça eleştirildikleri gibi “gizli bir ajandalarının” olduğuna delalettir.

İşte bu yüzden… Gençlerimizi, her yıl daha da zorlaşan ve kompleks bir hâle dönüşen dünya gerçekleriyle mücadele edebilecek bir eğitimle donatmalıyız.

kooplogger

Yazar: Erhan Salman

Ben, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ mezunuyum...

Yıllardır çeşitli mecralarda, dilimiz döndüğü kadar bir şeyler karalamaya çabalayan biriyim...

Yazma sevdasına ilk önce politikadergisi.com sitesinde başladım, sonra sırasıyla radikal blog ve milliyet blog mecralarında sürdürdüm...

Hâlen milliyet blog mecrasında yazmaya devam etmekteyim...

Elimden geldiği ve dilim döndüğü ve kalemim yazmaya devam ettiği sürece, siz kooplog ailesi ile paydaş olmaya devam edeceğim...

Yazma serüvenimde bana paydaş/yaren olmanız dileğiyle,

Esen kalın...

İlk YazımBlog Yazarı

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Yorumlar

Yorum Yazın
 1. Merhaba; yazınızda şunu fark ettim ki çok ön yargılısınız. İnsanlar inanmalılar, herkes 5 vakit namaz kılsın diye bir şey demiyorum. Lakin sizin gibiler ya inançlı olmadığı için yada inancına sadakat bağlamadığı için, bu tür düşüncelere ve yönelimlere girerler. Emin olun herkes sizin gibi düşünmüş olsaydı. Camiler, ibadet edilen yerler taşlanırdı. Ama gel gör ki böyle bir şey mevcut değil. Halk memnun da değil ama büyük bir kısmının böyle olmasından memnun olduğu belli.
  Elbette ülkemizde sağlam bir eğitim sistemi olmalıdır. Fakat eğitimi bizlere aktaran kişiler de sağlam olmalıdır öyle değil mi? Haluk hocamızın dediği gibi cebinde sigara paketi taşıyan beden eğitimi öğretmeni eşofnamları çekip ”hadi çocuklar dışarıya” demesi doğrumudur ? Başa gelen adam elbette ki kendi inancına göre yönetir. Bugün Müslüman yerine Hinduizm’e inanan birisinin başa geldiğini düşünsene bi. Kurban bayramlarını kaldırmış olurdu herhalde.
  Umarım ne demek istediğimi yanlış anlamadan anlayabilmişsinizdir. Kimsenin başkasının dinine yada dini kullanım biçimine laf edilemez sen sensin bende benim. Okullarda tabiki de din dersi olucak. Çünkü Müslüman bir ülke burası. Fakat ben ortaokuldayken din hocası dinimizde var olan bazı şeyleri inkar ediyordu. Yani emin ol dinide aşılayamıyorlar..
  Teşekkürler

  • Değerli arkadaşım, yorumunuz için teşekkür ederim… Hiçbir önyargı taşımadan yorumunuzu sonuna kadar okudum…
   Herkes görüşlerinde hürdür…
   Katkılarınız için teşekkür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...

0

Facebook Yorumları