Elon Musk #Biyografi

           Herkese merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle #Biyografi serisine başlayacağız. Bu seride her hafta bir kişinin hayatı anlatacağım. İlk hafta hayatını anlatacağımız kişi Elon Musk. Sizde hazırsanız haydi başlayalım.

          Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrikanın Pretoria kentinde doğdu. Annesi Kanadalı, babası beyaz bir Güney Afrikalı olan Musk 20 yaşında ABD’ye göç etti. Kısa bir süre Pretoria Üniversitesinde okuyan Musk, ardından Kanada’da bulunan Queen’s Üniversitesine geçti. 1992 yılında, Ontario’daki Queen’s Üniversitesinde iki yıl geçirdikten sonra, Pennsylvania Üniversitesinde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Pennsylvania Üniversitesi, Wharton okulunda anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı. İş hayatına atılan Musk , 1999 yılında kardeşi Kimbal Musk ile Zip2 adlı web yazılımını yaptı. Bu yazılımı $340 milyon dolara Compaq’ta satmayı başardılar. Daha sonra çevrimiçi bir banka olan X.com’u kurdu. Şirket Şubat 2001’de  Paypal adını aldı. 2002 yılında çok yakından tanıdığımız SpaceX’i kurdu. 2004 yılında Teslada ürün mimarı olarak işe başlayan Musk, 2008 yılında Tesla’nın CEO’su oldu. 2006 yılında şu anda da Tesla yan şirketi olan SolarCity’nin kurulmasına yardımcı oldu. 2015 yılında ise hiçbir kâr amacı gütmeyen OpenAI şirketini kurdu. Temmuz 2016’da nöroteknoloji şirketi olan Neuralink’i kurdu. Aynı yılın sonlarında tüneller inşa etmek için The Boring Company adlı şirketi kurdu. Günümüzde Hyperloop adlı yüksek hızlı ulaşım aracı üzerinde çalışmaktadır.

          Kimbal Musk adlı bir erkek kardeşi olduğundan bahsetmiştik. Ayrıca Tosca adlı bir kız kardeşi vardır. Elon’un kız kardeşi Tosca Musk bir yönetmendir. Musk Entertainment’ın kurucusu ve çeşitli filmler çekmiştir. Musk, ilk eşi Kanadalı yazar Justine Wilson ile tanışırken, her ikisi de Ontario Kraliçe Üniversitesi’nde öğrenciydi. 2000 yılında evlendiler ve 2008’de ayrıldılar. İlk oğulları Nevada Alexander Musk, 10 haftalıkken ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) öldü. Daha sonra tüp bebek yoluyla beş oğlu oldu. 2004’te ikiz, ardından 2006’da üçüzleri olmuştur. Ardın çift boşanmıştır. Beş oğlun hepsinin velayetini paylaştılar. 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes, çıkmaya başladıklarını açıkladı. Çiftin 4 Mayıs 2020’de bebekleri oldu. Musk, çocuklarına “X Æ A-12” adını verdiğini iddia etti.

          Günümüzde attığı twitlerle pek çok kez gündeme gelen Musk, birçok şirketin hisse ve değerlerine doğrudan etki etmektedir. Örneğin Whatsapp’ın tartışmalı sözleşmesinin ardından önerdiği Signal uygulamasının yüklenmelerinde artış olmuş, sadece twitter biyografisine yazdığı #bitcoin hashtag’iyle bitcoin değer kazanmıştır. Ocak 2021’in ilk haftasında Jeff Bezos’u geçerek yaşayan en zengin adam olmuştur. 

          #Biyografi serisinin ilk yazısının sonuna geldik. Umarın keyifle okumuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.
Kaynakça: Wikipedia, YouTube/Barış Özcan

aykers
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yemek Yapmaktan Keyif Alanlara Lezzetli Bir Film Önerisi: Julie & Julia

Yemek Yapmaktan Keyif Alanlara Lezzetli Bir Film Önerisi: Julie & Julia

Sonraki
Neydi bu yaşananlar

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.